Kariyerli Anneler Bir Adım Öne!

Gerçek bir ‘kariyerli anne’ O. Güçlü ve başarılı bir eğitim yaşamıyla çıkmış yola. Üniversite yıllarından itibaren yavaş ama emin adımlarla sağlamca örmüş kariyerini. Pazarlamaya gönül vermiş, marka yönetimine. İş yaşamında hayalini kurduğu hemen her konuda ve pek çok konumda çalışmış. Sonra en özel mesleği, anneliği deneyimlemek istemiş ve Defne gelmiş dünyaya. O noktadan itibaren yaşamı da değişmiş, öncelikleri de. Annelik coşkusu biraz yatırınca kariyer molasını noktalamak istemiş ve yepyeni bir girişimle yeniden çıkmış yola. www.kariyerlianne.com yaratıcısı Ceren Özer’le iş yaşamı, annelik ve kariyer kavramlarını irdeledik…

Öncelikle sizi tanıyalım. Kariyerli annenin kariyer geçmişine bakarsak…

Notre Dame de Sion Fransız Lisesi mezunuyum. Ben girdiğimde kız lisesiydi ve kadınların hayatta sağlam durmaları konusunda 8 sene boyunca eğitildik. Belki de o zamandan beri kız kardeşlik çok önemli bir kavram oldu benim için. Daha sonra Galatasaray Üniversitesi’nde İşletme okudum ve üniversite boyunca her yaz staj yaptım ve mutlaka her sene faklı departmanları görmeyi hedefledim. Ama ilk sene yazın yaptığım pazarlama stajında aslında kararımı vermiştim ve ondan sonra hiç değişmedi kararım. Pazarlamaya, onun dinamiğine, oradaki yaratıcılığa, her şeye aşık olmuştum. Henüz o zamanlar çok firmada yoktu ama benim en çok istediğimin Marka Yönetimi olduğuna karar verdim ve zaten zamanla şirketler de bu yönde değiştiler. Bu kararımla birlikte Amerika’da University of California Berkeley’de Pazarlama Eğitimi aldım. Döndükten sonra da işe başladım, tabii ki pazarlama departmanında. 4 farklı şirkette çalıştım Ürün Müdürlüğü, Pazarlama Müdürlüğü, Marka Müdürlüğü hepsini yaptım. Yerli marka, yabancı marka, çok şükür hep çok çalıştım ama hep çok keyifle çalıştım. Çalışmayı hep çok sevdim.

Kızınızı ne zaman dünyaya getirdiniz? Planlı bir gebelik miydi? Doğum sonrası işi bırakma kararı mı almıştınız?

Kızım Kasım 2014’te dünyaya geldi. Evet planlı bir gebelikti. Gebelik kısmı ilk üç aydan sonra çok güzeldi. Son ana kadar çalıştım hatta doktor izin verdiği kadar yurtiçi yurtdışı seyahatler yaptım. Hatta o dönem bir Alman firmasının markasıyla ilgileniyordum ve karnım burnumda Almanya’ya gitmiştim bir toplantı için. İnanamamışlardı, orada doğuracağım sanmışlardı! Ama lohusalık döneminin o kadar güzel geçtiğini söyleyemeyeceğim. Bir anda neye uğradığımı şaşırdım. Hatta ilk hafta ben işe dönmek istiyorum dediğimi hatırlıyorum. Bu kadar yoğun çalışmadan sonra evde sürekli ağlayan bir bebekle uğraşmak, evle ve bebekle ilgilenmekten başka bir şey yapmamak zor geldi bana. Market alışverişine gitmek bile dünyanın en güzel şeyi gibi geliyordu. Yani doğumdan sonra bırakın işten ayrılma kararı almayı, bıraksalar koşa koşa işe gidecek durumdaydım.

Neden tam zamanlı çalışma yaşamına geri dönmediniz?

Zamanla bebeğime alıştım ve tabii ki büyüdükçe, iletişim kurmaya başladıkça onun iyiliği için neler yapabilirim diye düşünmeye başladım. Tamamen hayatımı çocuğuma adadım ondan sonra başka bir şey umrumda değildi şeklinde bir düşünce yapısına girmedim. Kendim de önemliydim ve mutlu anne = mutlu bebek denklemine çok inanıyordum. Bunu gözlerimle de çok net görüyordum zaten. Ben kendimi iyi hissettiğim günler Defne de çok uyumlu bir bebek oluyordu ama ben ne zaman kendimi mutsuz ve çaresiz hissetsem o da sürekli sıkıntı çıkartıyordu. Bu nedenle, 6 ay sadece anne sütü vermek istediğim için Defne 6 aylık olana kadar doğum izni kullandım. Artık ek gıdaya geçtikten sonra yavaş yavaş ben de çalışmaya dönebilirim dedim ve işe geri döndüm. Ancak o dönem iş yerinde yaşadığım bazı sıkıntılar nedeniyle Kasım 2015’te yani Defne 1 yaşını doldurduğunda tamamen ayrıldım işimden.

Ve… KariyerliAnne.com’un marka öyküsüne gelirsek… Nasıl başladı ve gelişti?

İşten ayrıldıktan sonra bir süre artık çok sevimli bir dönemine gelmiş olan kızımla zaman geçirmek istedim. İlk zamanlar çok keyifliydi. Onunla oyun gruplarına gidiyorduk, geziyorduk, oyunlar oynuyorduk. Ama tabii bu kadar çalışmayı seven Ceren artık belli bir süre sonra yerinde duramamaya başladı yine. Fakat yeniden tam zamanlı çalışmaya dönmek konusunda tereddütlerim vardı. Her ne kadar tam zamanlı anne olma niyetiyle yola çıkmış olmasam da sabah kızımı uyurken evde bırakıp işe gitmeyi ve şanslıysam akşam o uyumadan 2 saat görebileceğim bir düzen istemediğime karar verdim ki pazarlama çok fazla mesai yoğun bir bölümdür ve çoğu zaman muhtemelen akşamları da görebilme şansım olmayacaktı.

Ancak bir yandan da artık üretmek, zamanımın bir bölümünü de kendimi geliştirmeye ve faydalı olmaya ayırmak istiyordum. Tabii bir yandan da sonuçta kızım büyüyünce ki artık 3 yaşında büyümüş sayılıyorlar, okula başlayınca tekrar çalışma hayatına dönmek istediğimde verdiğim bu ara bana zorluk çıkartacaktı muhtemelen.

Bu düşüncelerle, bir orta yol bulmaya çalıştım fakat bulamadım. Daha düşük bütçelerle belli bir deneyime sahip insanlardan (sadece anne veya sadece kadın demiyorum) faydalanmak isteyen, tam zamanlı ihtiyacı olmadığını düşünen, bir proje için bu tecrübelerden faydalanacak ne istediğini bilen işverenleri nereden bulabilirim diye düşündüm, araştırdım ama ne yazık ki bulamadım.

Acaba ben yapsam nasıl bir şey yapabilirim diye araştırmalara başladım. Bir proje geliştirdim ve başladım bu projeyle ilgili bana doğru geri dönüşler verebilecek anneler ve işin profesyonelleriyle görüşmelere. İşin içine girdikçe bu konunun aslında ülkemizde ne kadar geniş ve derin bir konu olduğunu fark ettim. Hem dünyada hem ülkemizde o kadar çok eğitimli evde oturan kadın var ki. İşi bırakmalarında en önemli nedenlerden biri de çocuk olduğunu gördüm. Dedim ki yapabilirim. Hem kendime hem de diğer annelere faydalı olacak bir oluşum yaratabilirim. En azından bunun için çaba gösterebilirim. Yaklaşık 1 senelik bir uğraşla 2017 Anneler Günü’nde siteyi açtık ve Temmuz sonunda da annelerimiz artık özgeçmiş oluşturmaya başladılar.

Bu siteyi kurarkenki temel amacınıza ne derece yanaştığınızı düşünüyorsunuz?

Yolun daha çok başındayım bunun farkındayım ama bir yanım da hala yoğun kurumsal hayatta kaldığı için hemen her şey bir an önce sonuca ulaşsın istiyorum. Kendime yeni girişimci olduğuma ve zamana ihtiyacım olduğuna dair hatırlatmalar yapıyorum sürekli. Şu anda geldiğim noktadan çok mutluyum. Annelerin zaten çok büyük bir desteği var. Görüştüğüm her firmadan da çok olumlu tepkiler alıyorum, bu beni ayrıca çok mutlu ediyor. Ama temel amacım bu siteye özel, gerçekten buradaki annelere uygun işlerin çıkması, bunun için biraz daha çaba, sabır ve zaman gerekiyor.

KariyerliAnne annelere farklı birşey mi sunuyor?

KariyerliAnne, en az lise mezunu olan ve kendi alanında en az 2 sene tecrübeye sahip olan annelere eğer henüz tam zamanlı çalışmayı düşünmüyorlarsa yarı zamanlı, freelance ve proje bazlı iş ilanları sunuyor. Özellikle daha önce bahsettiğim gibi ülkemizde eğitimli ama tam zamanlı çalışmaya uygun bir durumda olmadığı için çalışma hayatına katılamayan çok fazla anne var. Bu anneleri bir şekilde çalışma hayatına geri kazandırmayı umuyoruz. Böylece ister tam zamanlı geçmeye karar verdiklerinde kendilerini geliştirmiş olacaklar ister bu şekilde kendi zamanlarını ayarlayarak üretmeye devam edecekler.

Sizce ülkemizde yarı zamanlı, proje bazlı ve freelance iş olanakları yeterli mi?

Ne yazık ki henüz değil. Özellikle freelance konusunda çok endişeli işverenler. Klasik ofis düzenine çok alışmış bir toplumuz. İşlerimizi mail ve telefonla bile çözmeyi sevmiyoruz. Mutlaka bir yüz yüze görüşme, dokunma ihtiyacımız oluyor. Çalışanlarımızı da hep yanı başımızda istiyoruz. Kaldı ki yarı zamanlı da çok benzer bir düzeyde. O kişiden aslında daha az çalışarak aynı verimi alıyor olsak bile mutlaka sabahtan akşama kadar gözümüzün önünde olsun istiyoruz. Bu bazı işler için zaman israfı oluyor bence. Halbuki o işi işinin ehli biri 5 saatte bitirebiliyorsa her iki taraf için de kazan-kazan ilişkisi olabilir aslında.

Şu ana kadar en çok proje bazlı iş ilanımız oldu. Aslında neden de çok benzer. Proje bazlı olunca o dönem boyunca yine sabahtan akşama kadar o kişiyle çalışıyor oluyorlar.

Sitenize ilgi nasıl?

Siteye ilgi tahminimden çok daha iyi. Öyle olunca benim de motivasyonum çok yüksek oluyor. Kızım 3 yaşına geldi ve artık yarım gün okula gidiyor. Yavaş yavaş uzatıyoruz bu zamanı. Ama bana o zamanlar da yetmemeye başladı. Sürekli yeni bir şeyler katma heyecanı içerisindeyim. Kendime tam zamanlının da ötesinde bir iş oldu günün sonunda ama hep sonunu hayal ederek ve gelen güzel yorumlar ve desteklerle daha da büyük bir zevkle çalışıyorum.

Sitede çok keyifli kariyer öyküleri, farklı yazılar da var. Biraz açarsak…

Evet çok değişik bir bölüm oldu o bölüm. Şöyle ki, biz Anneler Günü’nde siteyi açtık fakat bazı yasal belgelerin çıkmasını beklerken blog yazılarıyla başladık aslında faaliyete. Bu sırada nasıl faydalı olabiliriz diye düşünürken ‘5 soruda kariyerli bir anne’ bölümü çıktı ortaya. Önce kendi çevremdeki kariyerli anneleri tanıtmaya başladım. Sonra o çember giderek genişledi ve farklı sektörlerden daha önce aslında kurumsal hayatta çalışan ama anne olduktan sonra hayatını farklı alanlarda devam ettiren anneleri konuk etmeye başladık. Çok ilgi gördü. Anneler için kendilerinden bir hikaye bulabilecekleri yaşamlar konu oldu. Her hafta başka bir kariyerli anneyi tanıtmaya devam ediyoruz şu anda da.

Gelecek hedefleriniz?

Nasıl hayallerim var biliyor musunuz; günün sonunda milyonlarca anneye ulaşacağız ve işverenlerde o kadar önemli bir farkındalık yaratacağız ki bu annelerle çalışabilmek için birbirleriyle yarışacaklar. Annelerin kariyer tecrübesinden yararlanmak için sitemize özel pozisyonlar yaratacaklar ve annelerimiz kendi zamanlarını kendileri ayarlayarak hem çocuklarıyla ilgilenirken kendileriyle de ilgilenecekler. Artık tam zamanlı çalışmaya karar verdiklerinde iş görüşmelerinde verdikleri ara yüzünden sıkıntı çekmeyecekler. Belki de kariyerlianne.com aracılığıyla buldukları yarı zamanlı işi tam zamanlıya çevirecekler. Daha çok böyle oluşumlar olacak ve hatta Türkiye ekonomisinde fark edilir bir fayda sağlayacağız. Hatta başka ülkeler de bizden aldıkları ilhamla kendi ülkelerindeki kadınları işgücüne kazandırmaya çalışacaklar.