Mete Yurddaş; Kadın Gücünün Farkında…

Bigoody ailesi olarak sıklıkla altını çizdiğimiz gibi, kadınların iş yaşamında var olmaları, Türkiye’de artık kadın gücünde farkındalık yaratılması ve kadın yöneticilerin çoğalması çok önemli! İki binin üzerinde kadın çalışanıyla Türkiye’de kadın istihdamı alanında öne çıkan isimlerden biri de Watsons. Kişisel bakım ve kozmetiği aynı çatı altında buluşturan, pek çok kadının uğrak noktalarından biri o. Başında ise sanılanın aksine bir erkek lider var. Empati yeteneği güçlü, kadın gücüne inanan bu özel isimle, Watsons Türkiye Genel Müdürü Mete Yurddaş ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. İşte satırlarımıza yansıyanlar…

 Öncelikle sizi tanıyalım… Nerede doğdunuz ve büyüdünüz? Eğitiminiz?

İstanbul Üsküdar doğumluyum. Çocukluğumu Anadolu Yakasında; Kadıköy, Üsküdar, Moda, Bahariye ve Bağdat Caddesi’nde geçirdim. İlk/orta öğretim, lise ve üniversite eğitimimi İstanbul’da tamamladım. Boğaziçi Üniversitesi mezunuyum.

Gelelim kariyere… Watsons’a uzanan kariyer öykünüzü dinlemek isteriz…

2005 yılı öncesinde, Türkiye’de kozmetik ve kişisel bakım ürünlerini tek bir çatı altında tüketicilerle buluşturan bir perakende mağazacılık sistemi bulunmuyordu. Bu alandaki ürünler büyük süpermarketlerden ve mahalle aralarındaki küçük kozmetik dükkanlarından alınıyordu. Boğaziçi Üniversitesi’nden 3 girişimci arkadaşımla birlikte ülkemizdeki bu eksikliği fark ettik ve yurt dışındaki kişisel bakım ve kozmetik perakende mağazacılık sistemini Türkiye’ye getirdik. Böylece 1993 yılının Aralık ayında Türkiye’nin ilk kişisel bakım ve güzellik mağazası olan Cosmo Shop’u açtık. İlk olarak İstanbul’da açtığımız Cosmo Shop’u daha sonra İstanbul ve Bursa’da özellikle AVM ve caddelerde açtığımız mağazalar ile büyüttük. Ülkemizdeki tüketicilere kişisel bakım ve kozmetiği mağaza deneyimiyle sunduk ve bir alışveriş ve tüketim alışkanlığı oluşmasını sağladık. A.S. Watson ile yaptığımız görüşmelerle Asya’da çok başarılı olan bu operasyonu Türkiye’ye taşımaya karar verdik. 2005 yılında Watsons Türkiye olarak operasyonumuza başladık.

Watsons Türkiye bünyesinde özellikle ticaretten başlayarak hemen hemen her birimde yönetici poziyonu ile görev aldım. 2017 yılından bu yana ise Watsons Türkiye’nin Genel Müdürü olarak görevime devam ediyorum.

Watsons kadın odaklı çalışan bir firma. Çok büyük bir pazar ve sıkı bir rekabet söz konusu. Kendinizi bu devasa pazarda nasıl konumlandırıyorsunuz? Benzerlerinizden farkınız ne?

Watsons olarak 59 ilde 340’ın üzerinde mağaza sayımız ile Türkiye’nin önde gelen güzellik ve kişisel bakım zincirleri arasında yer alıyoruz. Kaliteli ve yenilikçi bir perakende markası anlayışıyla, geniş yelpazedeki ürün gruplarımızı, zevkli ve eğlenceli mağaza konseptimiz ile müşterilerimizle buluşturuyoruz. Sunduğumuz ürünler ve hizmetlerle birlikte, bünyemizdeki 3.000’den fazla çalışanın da başarısıyla müşterilerimizin hayatında pozitif bir fark yaratmak için çalışıyoruz.

Ağustos 2017 itibariyle mağazalarımıza ek olarak watsons.com.tr üzerinden de online satışımız başladı. Günlük hayatımızın büyük bir bölümünün dijital ortamda sürdüğü günümüzde online satış kanalları büyük önem taşıyor. watsons.com.tr de açıldığı ilk günden beri müşterilerimizin ilgi odağı oldu.

Watsons Türkiye olarak başarımızın sırrının, müşterimizle sadece ürünlerimiz aracılığıyla buluşmamamızda yattığını düşünüyorum. Müşterilerimize kaliteli hizmet ve eşsiz bir deneyim sunduğumuz için tercih ediliyoruz. Güzellik ve kişisel bakım alanında her ihtiyaca ve zevke uygun ürünleri, en son trendleri müşterilerimizle buluşturuyoruz. Tüm bunlara ek olarak bu bağı güçlendirmek ve daha da özel kılmak için Watsons Card ile üyelerimize özel kampanyalar ve 360 derece müşteri memnuniyeti üzerine kurulu bir dünya sunuyoruz.

14 yıldır müşteri sayımızı ve ürün gamımızı artırarak devam ettiğimiz bu yolculukta yenilikçiliğimizi ve öncülüğümüzü her zaman işimizin temeline koyduk. Çünkü Watsons olarak sadece kişisel bakım ve kozmetik ürünleri satmıyoruz. Biz bir yaşam, bakım ve kalite anlayışı sunuyoruz. Bununla birlikte mağazalarımızın lokasyonlarına da büyük bir titizlikle karar veriyoruz. Bu nedenle Watsons Türkiye olarak ülkemizdeki mağazalarımızı gayrimenkul yatırım değerlerini göz önünde bulundurarak detaylı finansal planlamalar sonucunda kiralıyoruz.

Sürekli kadının odak alındığı bir alanda erkek yönetici olmak nasıl bir duygu?

Aslında Watsons düşünülenin aksine sadece kadının odak alındığı ya da sadece kadınların çalıştığı bir şirket değil. Watsons Türkiye olarak kadın erkek herkesi kucaklayan bir kişisel bakım ve güzellik markasıyız. Bununla birlikte müşterilerimiz arasındaki kadın popülasyonunun erkeklere oranla biraz daha fazla olduğunu söyleyebiliriz. Aynı zamanda çalışanlarımızın %76’sı kadın. Kadınlarla çalışmak benim için çok daha besleyici. Çünkü özellikle yönettiğimiz bu sektördeki ihtiyaçları çok daha iyi biliyorlar. Yeniliklere çok daha açıklar ve trendleri belirlemede söz sahibiler. Bu nedenle kadın odaklı ve kadın ağırlıklı bir şirkette çalışmak yaptığınız işe oldukça dinamizm ve verimlilik katıyor.

Ülkemizde kadınlar arasında işgücüne katılım oranı geleneksel olarak gerek AB gerekse OECD ortalamalarının oldukça gerisinde. Watsons’da durum nasıl seyrediyor?

Watsons Türkiye bünyesinde 2.350’nin üzerinde kadın çalışanımız bulunuyor. Şirketimizde çalışanların %76’sı kadın ve kadınların %38’i yönetici pozisyonlarında görev alıyor. Kadın istihdamı konusundaki faaliyetlerimiz ile birçok derecelendirme platformu ya da yarışmada ödüller alıyoruz. Son olarak; kadın istihdamı alanında, Türkiye’nin en önemli ekonomi yayınlarından Capital dergisinin her yıl düzenlediği “Kadın Dostu Şirketler Araştırması’’nda yer alarak ödüle layık görüldük. 8 farklı kategoride kadınların iş hayatına katılımını inceleyen araştırma kapsamında Watsons Türkiye olarak kadın çalışan oranı en yüksek şirket kategorisinde 4’üncü sırada yer almanın gururunu yaşadık. Bununla birlikte 40 yaş üzeri ev hanımı çalışan profilini iş hayatına kazandırmak amacı ile satış danışmanı işe alımını gerçekleştirdik.

Kurum içinde bir ‘pozitif ayrımcılık’ söz konusu mu?

Watsons Türkiye olarak toplumsal cinsiyet eşitliği bizim için en önemli ve hassas konular arasında yer alıyor. Kadın ya da erkek olarak herhangi bir cinsiyet ayrımı yapmaksızın tüm çalışanlarımıza eşit bir yaklaşım sergiliyoruz.

Cinsiyet eşitliğinin sağlanması, “Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri”nin de vazgeçilmez bir parçası. Bu kapsamda, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) iş birliğiyle düzenlenen “Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ni yakından takip ediyor ve 17 sürdürülebilir kalkınma hedefi altında yer alan amaçları yerine getirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Bunlara ek olarak; kadınların toplum içerisinde profesyonel hayatlarının yanı sıra farklı birçok role sahip olduğunu biliyoruz. Bu nedenle cinsiyet eşitliğinin sağlanması alanındaki hedeflerimizin yanı sıra, kadınların bu rollerini de göz önünde bulundurarak pozitif ayrımcılık alanında da bazı çalışmalar yapabiliyoruz. Örneğin; hali hazırda standart olan doğum izni ve süt izinlerini de anneye ve aileye en fazla faydayı sağlayacak şekilde, yasalara da uygun olarak şirketimizde uyguluyor ve kadın çalışanlarımıza destek oluyoruz.

Toplumsal cinsiyet eşitsizliğine ilişkin düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?

Toplumsal cinsiyet eşitliliği kadınların ve erkeklerin toplumsal yaşamın her alanında birlikte var olmaları, her alana eşit şekilde katılmaları ve eşit hak ve imkanlara sahip olmaları demektir. İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nde  de yer aldığı üzere “tüm kadın ve erkekler ayrımcılığa uğramadan yaşama, sağlık, eğitim ve çalışma haklarından eşit olarak yararlanma hakkına sahiptir.”

Kadınlar ve çocukların dünya nüfusunun %50’sini oluşturduğu günümüzde kadınların sosyo-ekonomik konumlarının güçlendirilmesi, toplumsal yaşamda kadın-erkek eşitliğinin sağlanması ve kadın istihdamının artırılması her toplumda önceliklendirilmesi gereken konuların başında geliyor.  Bir toplumun gelişimini analiz etmek istiyorsanız, en önemli gösterge olarak toplumdaki kadın erkek eşitlik durumuna bakabilirsiniz. Bu nedenle toplumsal cinsiyet eşitsizliğini, toplumsal ilerleme ve gelişmenin önündeki en önemli engellerden biri olarak görüyorum.

Watsons’ın kadın odaklı sosyal sorumluluk projelerinden bahseder misiniz?

Watsons Türkiye olarak uluslararası şirketlerin sadece hissedarlarına karşı değil paydaşlarına karşı da sorumlu olduklarını biliyoruz. Bu nedenle, bulunduğu  ortama  yarar sağlayan  firmaların dünyaya  ve  topluma  olan  katkılarından dolayı tüketici nezdinde çok daha değerli olduklarına inanıyoruz.

Uluslararası bir grubun parçası olarak tüm çalışanlarımız ile birlikte bu alandaki rollerimizin farkında olarak yaşadığımız dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek, hayata daha fazlasını katmak ve bu alandaki hizmetlerimizi müşterilerimize de yansıtmak için özveri ile çalışıyoruz.

Diadermine ve Toplum Gönüllüleri Vakfı ile birlikte “Kadınlar ve Gençler Güçlensin, Destek Sensin” adlı çok özel bir sosyal sorumluluk projesine imza attık. Proje kapsamında meslek sahibi olmak isteyen kadınlara Diadermine Akademi’de eğitim olanağı sağladık. 80 saat süren güzellik uzmanlığı eğitimini başarıyla tamamlayanlara Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifikalar verdik. Kursiyerlere ayrıca eğitim sonrası Watsons ve Henkel’de çalışma fırsatı sunduk. Bunun yanı sıra toplum gönüllüsü üniversite öğrencilerinin de Toplum Gönüllüleri Vakfı’nda sosyal sorumluluk eğitimleri almalarına katkıda bulunduk.

Henkel’in saç bakım markası Gliss ile genç kızları hayal kurmaya teşvik etmek ve girişimcilik konusunda cesaretlendirmek için “Saçlarım Yeter, Hayallere Destek Ver” adıyla bir sosyal sorumluluk projesi başlattık. İstanbul Kültür Üniversitesi iş birliği ile hayata geçirdiğimiz “Gliss ile Desteğin Yeter, Hayallere Güç Ver” projesine; Ayşe Kucuroğlu, Aslışah Alkoçlar, Ayşe Tolga, Başak Dizer Tatlıtuğ ve Yasemin Özilhan gibi ünlü isimler de tasarladıkları saç küpeleri ile destek verdi. Watsons mağazalarında satışa sunulan Gliss ürün setlerinden elde edilen gelirin bir kısmı, ödül olarak dereceye giren yarışmacı kızlara verildi.

Orkid ile hijyenik pede ulaşamayan kız öğrencilerin özgüvenli bir şekilde okula devam edebilmesi için “Okula Devam” projesini yürüttük. Kampanya kapsamında Aralık ayı boyunca Watsons mağazalarından satın alınan her Orkid paketi karşılığında Güneydoğu Anadolu bölgesinde 9 ilde hijyenik pede ulaşamayan öğrencilere koşulsuz ped bağışı gerçekleştirdik.

Tüm bu çalışmalarımızın yanında Unilever’in kadının ekonomik ve sosyal yaşamdaki varlığını artırmayı amaçladığı “Birlikte Güçlüyüz” platformunda yer alan 21 şirketten biriyiz. Sadece Türkiye’de değil tüm dünyada ciddi bir sorun olan toplumsal cinsiyet eşitsizliğine karşı kadının sosyal yaşamdaki yerini geliştirme üzerindeki çalışmalara destek olmaya devam ediyoruz.

Şu anda da L’Oreal ve Colgate markaları ile Ekim ayı boyunca sürdürdüğümüz projelerimiz var. L’Oréal projesi kapsamında Watsons’tan alınan her L’Oreal Volume Million Lashes Maskara için KEDV’e 5 TL bağış yapılıyor. “Colgate ve Watsons ile Gülümset” sosyal sorumluluk projemiz kapsamında 7-29 Ekim tarihleri arasında Watsons mağazalarından ve Watsons.com.tr’den yapılan 20 TL ve üzeri Colgate ürün alışverişlerinde sahip olunan hediye bileklik ile Gülmek İyileştirir Derneği’nin çocuklar için kurduğu “Hijyenik Oyun Merkezi” projesine destek olunuyor. Bu alandaki çalışmalarımıza her geçen gün bir yenisini daha eklemeye devam edeceğiz.

Çalışan kadına yönelik güncel bir yayın olan Bigoody’i nasıl buldunuz? Görüş ve önerileriniz?

Bigoody ailesi olarak gerçekten alışılmışın dışında işlere imza atarak farkınızı ortaya koyduğunuzu söyleyebilirim. Kadınlar için yaşamdan kültüre modadan güzelliğe kadar birçok alanda gerçekleştirdiğiniz paylaşımların çok değerli olduğunu düşünüyorum. Watsons Türkiye adına bu köşede beni ağırladığınız için çok teşekkür ediyor, başarılarınızın devamını diliyorum.