O’na Danışmadan Emzirmeyin; Nihan Tüzel

 

‘Emzirme Danışmanı’ kavramını daha önce duydunuz mu? Son dönemle sıklıkla duyduğum kavramlardan biri bu. Kimileri doğum öncesinde iletişime geçiyor bir emzirme danışmanıyla. Kimiyse emzirme sorunları yaşamaya başladığı aşamada soluğu danışmanın yanında alıyor. Emzirmeye ve emzirme koçluğuna ilişkin aklımızdaki soruları Emzirme Danışmanı Nihan Tüzel’e sorduk. İşte yanıtlar…

Bir emzirme danışmanı ne yapar?

Emzirme danışmanı, doğum öncesinde ve sonrasında anneye rehberlik eder. Hamilelik döneminde anneyi lohusalığa ve emzirmeye hazırlar; doğumdan sonra anneyi hastanede ya da evinde ziyaret eder; annenin bebeğini konforla emzirebileceği pozisyonu bulmak için anneyle beraber uygulamalar yapar; yaşanan sorunlar için çözümler üretir. Emzirme danışmanı, annenin emzirdiği aylar boyunca her an ulaşabileceği destekçisidir.

Siz bu alanda hangi eğitimleri aldınız?

Doğum koçluğu programıyla birlikte lohusa ve emzirme danışmanlığı eğitimlerini tamamladım. Hemen ardından temel ilkyardım sertifikamı aldım. Çocuk yogası eğitmenliği programını bitirdim. Bebek masajı eğitmenlik eğitimimin de son aşamasındayım.

Anneler hangi durumlarda emzirme danışmanına ihtiyaç duyabilirler?

Yetersiz sütü olduğunu düşünen ya da bebeği yetersiz kilo alan, biberon ve mamayı bırakmak isteyen, bebeği meme emmek istemeyen, meme ucunda ağrı, acı ya da yara olan, meme ucu düz veya içe çökük olan, fazla süt üretimi olan, işe başlayacak olan ya da aklında emzirmeyle ilgili sorular olan tüm anneler emzirme danışmanına başvurabilirler.

Hamileyken emzirme eğitimi almanın faydası nedir?

Doğum öncesi eğitimlerde annelere nasıl emzireceklerini, ne gibi sorunlarla karşılaşabileceklerini ve bu durumlarda neler yapmaları gerektiğini detaylıca anlatıyoruz. Böylece bilgili ve bilinçli birer anne olarak bebeklerini karşılayabiliyorlar ve problemlerin üstesinden kolayca geliyorlar ya da problem ortaya çıkmadan önleyebiliyorlar.

Bir anne nasıl doğru şekilde emzirebilir?

İlk adım, emzirmeye doğru bir başlangıç yapmak. Doğumdan sonraki ilk saat içinde bebeğin annenin teniyle, memesiyle buluşmasını öneriyoruz. Birinci ay, belirli aralıklarla uyandırmayı, sonraki aylardaysa bebek her istediğinde emzirmeyi tavsiye ediyoruz. Bebeğin memeyi tam kavraması, dudaklarının dışa dönük olması, ağzına memenin alabildiği kadar büyük kısmını alması, emzirirken memede acı, yara olmaması annenin ve bebeğin, doğru yolda olduğunu, annenin doğru şekilde emzirdiğini bize işaret ediyor. Bebeğin kirli bezleri ve aylık tartısı da bunu doğruluyor.

İdeal emzirme süresi ya da adedi ne kadardır?

Genellikle, bebeğin her bir memeyi 15 dakika emmesi gerektiğini söyleriz ama özellikle ilk günlerde bu pek mümkün olmaz. Çünkü bebek uyumak ister, zor uyandırılır, birkaç dakika emdikten sonra yeniden uyuyakalır. Bu yüzden bebeği uyandırarak mümkün olan en uzun şekilde emzirmeyi ve bunu günde en az 10-12 kez tekrarlamayı öneriyoruz. Bir memede beş dakikadan az, 30 dakikadan fazla kalmayı önermiyoruz. Aylar ilerledikçe, bebek büyüyüp güçlendikçe emme süreleri kısalabilir, emme aralıkları açılabilir. Beş aylık bir bebeğin annesinin memesindeki tüm sütü içmesi yalnızca birkaç dakika sürebilir. O nedenle her bebeği kendi koşullarına, ayına, sağlık durumuna göre değerlendirmek daha doğru olacaktır.

Emzirmenin ve anne sütünün faydaları nelerdir?

Anne sütü, ilk altı ay boyunca bebeğin tüm besin ihtiyacını, altıncı aydan sonraysa ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılar. Bebeğin güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmasını ve hastalıklara karşı korunmasını sağlar. Sindirimi çok kolay olduğu için kabızlık ihtimalini azaltır. Çabuk sindirildiği için bebeğin sık sık acıkmasına ve uyanmasına neden olur ki, bu durum ani bebek ölümü sendromu riskinin azalmasını sağlar. Çocukluk çağı kanserleri, kulak enfeksiyonları, obezite, diyabet, yüksek kolesterol ve alerjik hastalıkların görülme ihtimalini azaltır. Emzirilen bebeklerde diş-damak gelişimi sorunları görülme sıklığı daha azdır. Hem anne hem de bebek için en önemli faydalarından biri anneyle bebek arasındaki bağın kurulmasını sağlar; bebeğin duygusal gelişimi için emzirilmesi büyük önem taşır. Annenin kendine olan güvenini artırır, stresini azaltır. Rahmin toplanmasına, kanamanın azalmasına, annenin eski formuna dönmesine yardımcı olur. Meme ve yumurtalık kanserine karşı koruyucu etkisi vardır. Her an hazır, temiz, taze ve besleyici olması sebebiyle de bebek için en ideal, ekonomik besindir. Atık bırakmaması sebebiyle aynı zamanda çevreci bir beslenme tipidir.

Süt nasıl artırılır?

Süt artırmanın en iyi yolu emzirmektir. Bebek ne kadar çok emer, anneden ne kadar fazla süt talep ederse, annenin vücudu o kadar çok süt yapmaya başlıyor. Eğer bebek memedeki sütü içmezse, yani meme boşalmazsa, vücut da bebeğin süte ihtiyacı olmadığını düşünerek üretimini yavaşlatıyor ya da durduruyor. Bu nedenle, sütü çoğaltmanın en iyi yolu sık sık emzirmek, memeyi boşaltmak; bebek emmiyorsa da sık sık sağım yapmaktır. Süt artıran yiyecekler yiyip içmek, sık sık emzirmediği sürece anneye kalıcı bir fayda getirmiyor maalesef.

Anne sütü artırılamadığı zaman ikamesi nasıl yapılır?

Fizyolojik ya hormonel sebeplerden kaynaklanan anne sütü yetersizliği aslında çok nadir görülüyor. Ancak, yalnızca anne sütüyle beslenen bebeklerin oranına baktığımızda, daha düşük sayılarla karşılaşıyoruz. Sebep; algılanan yetersizlik dediğimiz; aslında düzeltilebilecek olan ama müdahale edilmeyen ya da müdahalede yetersiz kalınan emzirme sorunlarına bağlı olarak ortaya çıkan süt yetersizliği. Yani bu demek oluyor ki çoğu durumda anne sütü, doğru bilgi ve destekle artırılabilir. Dünya Sağlık Örgütü, bebek için en ideal beslenme şeklinin emzirilmek olduğunu, mümkün değilse annenin sağılmış sütünün bebeğe verilmesi olduğunu söylüyor. Bunun da mümkün olmadığı durumlarda farklı bir annenin sütünün verilmesini, onun da mümkün olmadığı durumlarda formül mama verilmesini tavsiye ediyor. Mucizevi bir besin olan anne sütü eşsiz, formül mamaya kıyasla son derece zengin ve bebek için faydaları saymakla bitmez. Tıbben gerekli durumlarda mamanın hayat kurtarıcı olduğunu unutmamakla beraber, doktor tavsiyesi olmadan kesinlikle mamaya başlamamak gerektiği konusunda anneleri uyarıyoruz.

Emzirme ideal olarak ne zaman bırakılmalıdır?

Dünya Sağlık Örgütü, bebeklerin en az iki yıl emzirilmesini tavsiye ediyor ve bir üst sınır belirtmiyor. En az iki yıl olmak kaydıyla bebek bırakana kadar emzirmeye devam edilebilir. Anne sütünün besin değeri, bebeğin içinde bulunduğu ayın ve yaşın gereklerine göre değişiklik gösteriyor ve koruyuculuğu hiçbir zaman azalmıyor. Dolayısıyla “artık ihtiyacı kalmadı” diyerek emzirmeyi sonlandırmamak, bebek bırakana kadar emzirmeyi sürdürmek en sağlıklı karar.

Anneler size nasıl ulaşabilirler?

Doğum öncesi eğitimler ya da doğum sonrası danışmanlık için bana www.emzirmedanismani.com  ya da 0533 734 35 24 numaralı telefondan ulaşabilir, Instagram üzerinden @emzirme_danismani hesabımı takip edebilirler.