Onun Adı Enerji; Zişan Durma

 

Pek çok anne adayı Onu yakından tanıyor. Hamilelik Enerjisi kitabı sayesinde pek çok miniğin hayatına henüz onlar dünyaya gelmeden dokunmuş durumda. Üstelik geliri tamamen Koruncuk Vakfı’na gidiyor… Yaşam koçu Zişan Durma ile yaşamı, aileyi, hamileliği ve kitabını konuştuk. İşte satırlarımıza yansıyanlar…

Öncelikle sizi tanıyalım… Kimdir Zişan Durma?

Sevgi dolu bir ailede, tek çocuk olarak büyüdüm. TED Koleji eğitimim sonrası, Gazi Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler bölümünü okudum. İnsan Kaynakları ve birçok farklı eğitim sonrasında; benim yaşam amacıma uygun;  insan hayatına katabileceğim güzellikleri arttıran farklı eğitimler almaya başladım. Aldığım birçok  eğitimin özeti olarak Heal Your Life Yaşam Koçluğu ve Workshop Liderliği, Recall Healing Terapistliği ile danışanlarımla buluşmaktayım. Senelerdir, kişisel ve kurumsal olarak insanların hayatlarını desteklemek beni oldukça mutlu ediyor. Kurucu ortağı olarak çalıştığım danışmanlık firmam ile hem ülke içinde hem de ülke dışından birçok vatandaşımıza ulaşarak insanların enerjilerini fark etmelerini, arındırmalarını ve yükseltmelerini destekliyorum. Hem bireysel hem de grup çalışmalarında, hem de kurumsal firmalara verdiğim danışmanlıklarla aslında enerjinin hayatımızın her alanında nasıl etkili olduğunu her an gözlemliyorum. Bütün bunların yanında ve en güzel bölümünde; evli ve bir çocuk annesi olmam bu kitap ve aplikasyonun çıkışının en büyük vesileleridir.

Yaşam Koçu olma süreciniz nasıl gelişti? Nedir Yaşam Koçu sizce?

Hepimizin hatırlaması gereken en önemli şey; anımızın değeridir. Çünkü biz anda düşündüklerimizle odaklandıklarımızla geleceğimizin temel taşlarını oluştururuz. Mutlaka sizin de şu cümleleri kullandığınız anlar olmuştur; “Geldi mi sıkıntılar üst üste gelir. Her şey çorap söküğü gibi gelişti. Bütün sorunlu insanlar beni buluyor. Para, parayı çeker.” Aslında kullandığınız bu gibi cümleler, hayatınızda tekrar eden, başlayınca artarak devam eden olayların özetlenmiş halidir. Evren size enerjinizi yansıtan olaylarla bir ayna tutar. Böylece hangi frekansta, hangi enerji seviyesinde olduğunuzu size anlatır. Bütün çalışmalarım insanların geçmiş yaşam dersleri üzerine olurken, hayatın bütünlüğünü sağlamak için; şimdi ve gelecek döngülerini de çalışmalarıma dahil etmek istedim. Yaşam geçmiş, şimdi ve gelecekten oluşmakta. Yaşanılan en gerçek an şimdi olsa da; geçmişin ağırlıklarından arınmalı, şimdinin kıymetini bilmeli ve geleceği temiz, güzel enerjilerle oluşturmalıyız. Yaşam koçu olmak, bana hep bir orkestra şefi olmayı hatırlatır. İnsanların yaşam içindeki tüm deneyimlerini fark edip, tüm sesleri duyup bütün içinde mükemmel bir uyum sağlamaktır. Şimdide edindiğiniz tüm farkındalıklar, sizi geçmişin toksik enerjisinden arındırarak enerjinizi gelecek için yükseltecektir. Bu da sizin çok daha keyifli yaşam dersleriyle buluşmanızı sağlayacaktır. Tüm bunları bilmek ve bir insanın değişim, farkındalık zamanında, onunla birlikte olmak inanılmaz güzel bir duygu. Sanırım bu heyecan ve mutluluk yaşam amacım olan işime beni daha büyük bir enerjiyle bağlıyor.

Kitap projesi ne zaman ve nasıl ortaya çıktı?

Benim uzun zamandır üzerinde çalıştığım bambaşka bir projem vardı. Sonrasında yaptığım çalışmaların çoğunda aslında insanların çocukluk dönemlerinin bu kadar önemli olduğunu fark etmem; kendi annelik serüvenim ve edindiğim deneyimler beni “artık insanların hayatında yeni bir farkındalık dönemi başlamalı’’ diye düşündürdü. İşte o an bilgisayarın başına geçtiğimde, üstünde çalıştığım proje rafa kalktı ve ‘’Hamilelik Enerjisi’’ başlamış oldu. Diğer çalışmalarımın kökü, başlangıcı oldu. Çünkü hepimiz hatırlamalıyız ki; çocuklar daha yaşamlarımıza gelmeden bile, ailelerinin içinde var olan enerjilerden etkilenmektedir. Aile içinde yaşanan hastalıklar, kıtlıklar, mutsuzluklar aynı saç ve göz renkleri gibi nesiller arasında taşınarak çocukların yaşam deneyimleriyle buluşmaktadır. Oysa sorunların fark edilerek, enerjilerinin temizlenmesi, yükseltilmesi atalardan kalan yaşam derslerinin tüm ağırlıklarından çocuklarınızın enerjisini özgürleştirirken, tecrübelerini daha iyi fark etmelerini sağlayacaktır. Böylece her şeyin en güzelini yaşamasını istediğimiz çocuklarımızın yaşam enerjileri keyifle ve mutlulukla desteklenecektir.

Artık gelişen teknolojiyle birlikte annelerin ve bebeklerin enerjilerini desteklemek için de ‘’Hamilelik Enerjisi Aplikasyonu’’, kitapla eş zamanlı olarak danışanlarımla buluştu. Bu aplikasyonda; bebeklerin fiziksel gelişime uygun olarak hazırlanan günlük, haftalık, aylık olumlamalar; ayrıca da anne adaylarının hamilelik sürecinde genel olarak deneyimlenen rahatsızlık illüzyonlarına dair olumlama kalıpları yer almaktadır. 280 tane günlük, 9 tane aylık, çeşitli rahatsızlık illüzyonlarına dair onlarca olumlama kalıbıyla Hamilelik Enerjisi Aplikasyonu ailelerin en büyük destekçisidir.

Kitabın içeriğini oluştururken kendi deneyimleriniz ve danışanlarınızınkinden mi beslendiniz?

Aslında birbirinden ayrılamaz deneyimler. Çünkü yaşam içinde herkesin bir deneyimi var. Nasıl danışanlarım bana geliyorlarsa, aynı şekilde benim de kendi deneyimlerim için; yaptığım arınma yöntemlerim ve edindiğim farkındalıklarım var. İşte bunların tamamının birleşimi, öyle bir anda öyle bir şekilde ilham gibi içime aktı ki; senelerdir yaptığım işimi kitap haline getirirken yaşamın en mucizevi zamanından başlamak istedim. Hepimizin en çok ihtiyaç duyduğu bir sığınaktır anneler. Annenizle aranızda kurulan enerji bağları,  yaşamınızdaki birçok alanın enerjisini oluşturur. Sadece anne evlat enerjisinin ötesinde; bereketinizden, dişiliğinize, kurduğunuz aile ilişkilerinden sağlığınıza  kadar birçok alana yayılır bu enerji. Ben de insanların hayatında yer eden bu kadar önemli bir enerjinin tanımıyla başlamak istedim. İnsanların yaşamlarında kök salmak ve bu kökten büyüyecek sevgi dolu çocukların, ailelerin enerjisine destek olmak en büyük amacım oldu.

Kitabın içeriğinden detaylı bahseder misiniz? Hamilelik Enerjisi kavramından ne anlamamız gerekiyor?

Bu kitap aslında hepimize hitap etmektedir. Kitabın içeriğinde hamile kalmak isteyenler, hamilelik sürecini kolay ve keyifli geçirmek isteyenler,  çocuklarını bazı olumsuz enerjilerden arındırmak isteyen anneler ve kendi yaşamındaki tekrar eden olumsuzluklardan özgürleşmek için annesinin ona hamileyken yaşadığı deneyimleri fark etmek isteyen herkes için; destekleyici bir dolu keyifli bilgi yer almaktadır. Evrende her şey enerjidir. Bu yüzden  annelerin doğmamış bebekleri için yaptığı her şeyi,  enerjiyle desteklemek ve hamilelik sürecini hem anne, hem bebek, dolayısıyla baba adına da sağlık ve keyifle yaşamak; bu kitabın yazılış amacıdır.

Bebek sahibi olma süreci dokuz ayla sınırlı değildir. Bir insanın tüm yaşam dersleri; aslında daha annesinin karnındayken, hatta döllenme zamanından bile önce başlar. Hamileliğin öncesinde, sırasında ve sonrasında da yapılan her şey artık o bebeğin enerjisiyle bütünleşmiş demektir. Sperm ve olgun yumurta döllenince aslında sadece kalıtsal eğilimleri değil; karmalarındaki enerjileri de bütünleşmiştir. Çocuk anneyi ve babayı seçerek; onlarla birlikte tüm yaşam kontratını oluşturmuş olur. Annenin daha önce yaşadığı ama içinden atamadığı tüm korkular, endişeler; daha önce yaşanan tüm kürtajlar, düşükler, aynı şekilde babanın enerjisinde titreşen tüm enerjiler, belki iş sorunları belki gelecek kaygıları her şey ama her şey bebeğin enerjisiyle kolayca bütünleşir. Bir kadının bedeninin içinde yaşanan bu mucizevi süreçte, dışarıda da ne olursa olsun her şey bebeğin enerjisiyle bütünleşmektedir. Bebeğin bu süreç içinde temiz bir enerji ile desteklenmesi; onun keyifli bir hayata başlamasını sağlayacaktır.

Bu yüzden daha hamileyken çocuğunuz için yapmaya başladığınız yatırımların aslında en güzeli ve en sağlıklısı çocuğun karmasının temizlenmesi olacaktır. Banka hesaplarında duran paralar ağır bir karmayla çocuğa bırakıldığında kolayca yok olurken; temiz bir enerji çocuğun yoktan kolayca var olan servetini, mutluluğunu ve sağlığını destekleyecektir. Genetik hastalıkları ya da sürekli tekrar eden olayları miras gibi sorgusuzca kabul etmek yerine, tüm bu tekrara neden olan kaynak anıyı ve kaynak duyguyu bulmanız sizinle birlikte bebeğinizin de şu anını ve geleceğini güzelleştirecektir. Aile birliğinin içinde tek kişinin bile değişmesi, ailenin enerjisinin arınmasına, yükselmeye başlamasına yardımcı olacaktır. Her ailenin enerji olarak yükselmesi toplum için kaçınılmaz bir ferahlama yaratacaktır.

Kitabın her sayfasında hamilelikle birlikte başlayacak yeni döneminiz boyunca hep yanınızda olacak bir sürü enerji yöntemiyle buluşacaksınız. Hamileliğin hayattan soyutlanma olmadığını anlayacaksınız. Hayatın her anında hamilelik enerjisiyle nasıl daha sağlıklı ve keyifli yaşanacağını öğreneceksiniz. Böylece anne adayı olarak hem sizin, hem enerjinizi doğrudan hisseden bebeğinizin, hem de bu süreci heyecanla yaşayan baba adayının enerjisi yükselecektir. Tüm toksik enerjilerden kolayca arınacaksınız. Yediğiniz yemeklerin enerjilerinden, giydiğiniz giysilerin renklerinin etkilerine, bebeğinizin odasının mekan enerjisinden, doktorunuzla kurduğunuz enerji bağına kadar  hamilelikle hayatınıza dahil olan birçok farklı alanın  enerjisinin  dengesini, arınmasını ve yükselmesini hatırlayacaksınız. Böylece doğuma gün saymak yerine hamile günlerinizin keyfini çıkardığınız bir dönem yaşayacaksınız.

Hamilelik süreciyle ilgili bu zamana kadar karşınıza çıkan yemek, giyim, spor düzeninden farklı; Hamilelik Enerjisi uygulaması da; bebeğin her günkü fiziksel gelişimine uygun enerji desteğiyle sizi yönlendirecektir. Dokuz aylık gelişimin her gününe özel olumlamalar uygulamamızda sizi beklemektedir.  Böylece doğru bir enerji frekansıyla bebeğinizle iletişim kurmak oldukça kolaylaşacaktır. Farkında bir anne, mutlu bir bebeğe vesile olacaktır. Ayrıca hamile anne adaylarının yaşayabileceği rahatsızlıkların, sıkıntıların enerjisi de; zihinleri olumlu bir frekansa odaklayarak daha kolay dönüştürülecektir. Varisler, sırt ağrıları ve mide bulantıları gibi yaşam konforunuzu etkileyen durumlar karşısında artık olumlu ve yüksek bir enerjiye sahip olabileceksiniz. Tüm bu süreç içinde babayı da dahil ederek; anne baba arasında paylaşımlar desteklenmiş ayrıca babanın bebeğine mesajlar yazması için alan yaratılarak,  keyifli günler yaşanması en büyük amacımızdır.

Peki ya, Hamilelik Enerjisi Aplikasyonu

Teknolojinin gelişimiyle hayatımıza dahil olan bazı kolaylıklar var. Ben de bu kitabı yazarken annelerin ve bebeklerin daha da fazla yanlarında olmak için bir aplikasyon oluşturmaya karar verdim. Aplikasyonumun adı, kitabım adıyla aynı; Hamilelik Enerjisi Aplikasyonu. Ama bu aplikasyon içinde kitabın içinde bulunan tüm bilgilerin yanında; yaşanabilecek hamileliğe dair tüm rahatsızlıkların olumlama kalıplarına, aylık gelişmelere dair olumlama niyetlerine,  bebeğinizin 280 günlük fiziksel gelişimini destekleyen 280 günlük  olumlamalara, ayrıca baba adayını da bu sürece dahil eden babadan bebeğine mesaj bölümlerine ulaşabilirsiniz. Böylece hamilelik boyunca ve devamında da kendilerini nasıl daha fazla sevebileceğinizi; kendileri bebekleri ve aileleri için her yaşam deneyimini nasıl güzelleştirebileceklerini fark edebilirsiniz.

Bu nitelikte bir aplikasyon ülkemizde ve hatta dünyada anneler, bebekler ve aileler için bir ilktir. Bu aplikasyon annenin enerjisinin olumlu frekansta kalmasını desteklerken, annenin zihin beden ve ruh bütünlüğünden fazlasıyla etkilenen, annenin sinir sistemindeki her enerjiyle bütünleşen bebeğin, fiziksel gelişimini göre belirlenmiş çok faydalı olumlamalar bulunmaktadır. Anne ve babalar tüm bu bilgileri birbirleri arasında paylaşabilir, böylece de bebeklerinin mutlu bir aile ortamında yetişmeleri için çok güzel bir adım atmış olurlar.

Eskiden hamile kalmak daha mı kolaydı? Neden? Ya da şimdi neden daha zor hamile kalıyor kadınlar?

Yapılan tüm araştırmalar, kadınların doğurganlığına dair değişen dengeleri vurgulamaktadır. Yaşam içinde kadın ve erkeğin geldikleri konumlar, enerjilerindeki değişimler, odaklandıkları hedefler; bu değişimin temel faktörleridir. Doğanın  değişen dengesinin bile, insan bedeninde yarattığı olumsuzluklardan bu süreçler etkilenmektedir. Tüm bunların yanında ; insanların farkındalığı gittikçe artarken, enerjilerinin hassasiyeti de doğru oranda etkilenmektedir. Hamilelikle ilgili ailelerde yer alan olumsuz anılar insanların hücresel hafızalarıyla nesiller arasında dolaşmaktadır. Kadınların kendi enerjilerini tüketecek kadar verici olmaları; normalde alıcı konumda olması gereken kadınların, alma-verme enerji dengesini bozmuş; böylece de hamilelik sürecine dair sorunlar oluşmuştur. Hamilelik sürecinin yaşanmasındaki en önemli etken; kadınların erkekleri ALFA olarak görmesi ve eşine sevgiyle hayran olmasıdır. Tüm bunların hepsi erkeklerin enerjileri için de geçerlidir. Baba olmaya dair aile üst soylarından gelen olumsuz enerjiler, ya da korkular, ya da odak olarak eşin seçilmemesi sorunu yaratan faktörler arasındadır.

Aldatma olmasa bile, eşten başka birine ya da bir işe; ondan daha fazla ilgi ve sevgi göstermek; karşısındaki kişinin kendini yalnız hissetmesine ayrıca da partnerine öfkelenmesine sebep olmaktadır. Bu bir insanın enerjisinin düşmesine , azalmasına sebep olurken; aynı sandalda bulunan evliliğin de enerjisini etkilemektedir. Bazen insanlar içlerine attıkları ifade etmedikleri  duygular, bilinçaltında bulunan ve başkalarından aktarılan kodlamalar ya da başkalarının yaşadıklarından hissettiğiniz korkular yüzünden bile çok istedikleri hamilelik sürecinden uzak kalabilmişlerdir. Oysa tüm bunların fark edilmesi, dönüştürülmesi ve yükseltilmesi; zihin beden ve ruh bütünlüğünü destekleyecek ve yüreğinizdeki en güzel arzu ile sizin buluşmanızı kolaylaştıracaktır.

Temiz enerji nedir? Bir anne adayı hamilelik enerjisini nasıl dengeler?

Yaşamın her anında birçok farklı duyguyu hissederiz. Kimi zaman korkar, kimi zaman sevinir, bazen yorulur bazen de huzurlu hissederiz. Bir insanın sadece tek bir duyguda uzun süre kalması çok olası değildir. Çünkü kendi içinde bunu başarabilmiş olsa bile; çevresel faktörler ve sosyal ilişkiler de farklı duyguların hissedilmesi için ortam yaratmaktadır. Temiz enerji diye anlatmak ve vurgulamak istediğim kavram, duyguların farkına vararak size iyi gelmeyen enerjilerden arınmaktır. Böylece frekansınızı yükselterek, çok daha güzel yaşam derslerini kendinize çekebilirsiniz. Şöyle düşünün her insanın hayatında ; ailelerin üst soylarında yaşanan, ya da kendilerinin tecrübe ettiği zorlu yaşanmışlıkları olmuştur. Bunlar kıtlık, hastalık, aldatılma gibi yaşamın her alanına yayılan enerjiler olabilir. Eğer siz bu deneyimlerin enerjisinin size ağır geldiğini, ya da sorun olarak olaylar bitse bile ağırlıklarının kaldığını fark etmezseniz; yaşamınızın bazı alanlarında gereksiz yere zorlanabilirsiniz. Oysa tüm bu toksik enerjilerin saç rengi, göz rengi gibi kuşaktan kuşağa aktarılan bir enerji olduğunu bilmek; hem sizin geleceğinizden hem de evladınızın yaşam deneyimlerinden zorluk enerjilerini özgürleştirecektir. Böylece ağırlıklardan kalan boşluk, artık çok daha keyifli enerjilerle dolacaktır. Her insanın enerjisinin önemini fark etme zamanı farklıdır. Hamilelik Enerjisi kitap ve aplikasyonunda, aslında daha kendi enerjilerini fark etmeyen birçok kişinin bile odağı kendilerine döndürülmektedir. Çünkü mutlu bir çocuk, mutlu bir ailenin temeli mutlu bireylerden geçmektedir. Hamilelik gibi mucizevi ve anne çocuk bağının muazzam bir şekilde yaşandığı bu özel dönemde yapılan her şey; çocuk ve aile adına adeta geleceğe yatırım niteliğindedir. Düşün ki, bedenimizde bir sorun olduğunda hemen doktora giderken aynı özeni ruhumuza göstermeyiz kimi zaman. Oysa ruh, zihin ve beden bir bütündür. Bu bütünün her parçasına aynı özeni göstermek; yaşamın her alanında mutluluğu destekleyecektir.

Normalde bile her olaydan fazlasıyla etkilenen insanlar; hamilelik gibi birçok alanda, aynı anda oldukça fazla değişimin yaşandığı bir süreçte enerji olarak daha da hassaslaşmaktadır. Hatta bu hassaslaşma onların yaşadığı aşermelerine, koku etkileşimlerine, duygusallaşmalara da sebep olmaktadır. Kitabımda bahsettiğim birçok enerji tekniği , olumlama ve niyet kalıpları hem anneler hem de çocukları dolayısıyla da tüm ailenin enerjisi için arındırıcı, yükseltici ve dengeleyici etkiye sahiptir. Günlük yaşamda olumlu enerjilere odaklandığınızda, yaşadığınız olumsuz enerjileri fark edip onlardan özgürleştiğinizde enerji frekansınız dengelenmiş olacaktır.

Anne adaylarına ve hatta annelere önerileriniz?

“Dünyada tek bir güzel çocuk vardır, bütün anneler de o çocuğa sahiptir” cümlesini çok severim. Bütün annelerin evlatları için yürekleri titrer. Onlar için ellerinden gelenin en iyisini yapmak isterler. Anneler hayatın her alanında kendilerini belki de çok zorlayarak, çok çabalayarak kendi enerjilerinden sorgusuz sualsiz vererek, enerjilerini düşünmeden kendilerini yıprattıkları olmuştur. Bu da bazen istemeseler bile; onları yorgun, sinirli, tahammülsüz ve belki de rahatsız hissettirmektedir. Aslında çocukları için yorulurken, onların mutsuz bir anne görmelerine sebep olmuşlardır. Çocuklar anne ve babalarının hatta yakın çevrelerinin her hareketinden oldukça fazlasıyla etkilenmektedir. Her bir hareketleri çocukları tarafından rol model alınan ailelerin ve enerjileri çocuklarının hayatında büyük önem taşıyan annelerin yaşam derslerini nasıl deneyimledikleri, o anlarda olaylara nasıl tepkiler verdikleri çocukları tarafından kopyalanmaktadır. İşte tam da bu yüzden; mükemmel bir anne olmaya çalışırken yıpranan ya da mutsuz olan anneler yerine, kendi enerjisinin farkında, kendi enerjisine ve çocuğunun enerjisine önem veren, çocuğunun ve kendi duygularının değerlendirmesine yapan, mutluluklarına şükreden ve iyi olmayan bir şey yaşadığında ise onun dönüşümüne odaklı bir anne modeli olmak; çocuğunuza bırakabileceğiniz en güzel mirastır. Annenin odağının olumlu enerjilerde olduğunu bilen çocuk, hayatta olumsuz bir şey yaşansa bile her şeyin bir çıkışı olacağını fark eder. Böylece umudu içinde onu her an destekler.  Çocuklarınız için bir sürü eşya, giysi almayı önemsersiniz. Aslında tüm çocuklar için en önemli şey sadece yaşam derslerini yönlendirecek; enerjileridir. Bu yüzden tüm annelerin kendilerine iyi gelen bir teknikle yaşamın zorlu deneyimlerinin enerjilerinden özgürleşmeleri, odaklarının olumlu enerjilerde tutmaları yaşamda bir şekilde mutluluklarını destekleyecek çözümleri seçmeleri gerekmektedir.