Koronavirüs Giysilerden Bulaşır Mı?

Koronavirüs Kıyafetlerden Bulaşır Mı?

Koronavirüs, dünyanın dört bir yanındaki insanların yaşamlarını derinden etkileyecek noktalara ulaştı. Büyük etkinliklerin iptal edilmesine, seyahatların kısıtlanmasına, şirketlerin çalışanlarını evden çalışmaya yönlendirmesine ve ”El nasıl yıkanır?” eğitimlerinin verilmesine neden olan koronavirüs, günlük rutinlerde önemli değişimleri de beraberinde getirdi. Ancak virüs hakkında hâlâ bilmediğimiz çok şey var. Günlük hayatımızın en önemli rutinlerinden birini kıyafetlerimiz ve kıyafet seçimlerimiz oluşturuyor. Peki, koronavirüsün kıyafetler üzerinde yaşayıp, yaşamadığı hakkında ne biliyoruz? Online alışveriş yapmak güvenli mi?

Koronavirüs kıyafetler üzerinde yaşayabilir mi? Eğer öyleyse, ne kadar süreyle?

Koronavirüsün herhangi bir yüzeyde yaşayabileceği hakkındaki bilgiler hala belirsizliğini koruyor, ancak bildiğimiz birkaç güven verici bilgi var. Harvard Health’e göre hastalığın kumaş gibi yumuşak bir yüzeyde hayatta kalma olasılığı sert yüzeylere göre daha yüksek. Buna karşılık, koronavirüsün yüzeylerde yaşayabileceği süre hala spekülasyonlara sebep oluyor. Dünya Sağlık Örgütü, hastalığın yaşam süresinin birkaç saat ile birkaç gün arasında olduğunu tahmin ediyor.

Amerikan Tıbbi Kadınlar Derneği lideri ve HHS Kıdemli Tıbbi Danışmanı Saralyn Mark, giysileri en üst düzey şekilde hijyenik uygulamalardan geçirmenin en iyi yol olduğunu söylüyor. Giysilerin sıcak suda deterjanla yıkanmasını ve mümkünse alkol bazlı ürünlerle yıkanmasını öneriyor.

Alışveriş yaparken kendimi koronavirüsten nasıl koruyabilirim?

Bu konuda iyi haberlerimiz var. Alışveriş yapmaktan çekinmenize gerek yok. Bir kişinin bir paketi enfekte edebilme ve enfeksiyonun nakliye süreci boyunca devam etme olasılığı oldukça düşüktür.

Nevada Üniversitesi Las Vegas Halk Sağlığı Okulu’nda profesör olan Brian Labus, “Alışverişten kaynaklanan en büyük risk, ürünlerden değil diğer insanlarla olan etkileşimden kaynaklanacak” diyor ve “Doğrudan teması en aza indirirseniz, hastalık riskinizi azaltırsınız.” diye ekliyor.

Koronavirüs paketlerden geçebiliyor mu?

Tüm resmi kaynaklar, enfekte olmuş bir kişi tarafından ellenmiş olsa bile paket yoluyla hastalık geçme riskinin oldukça düşük olduğunu ifade ediyor.

Prof. Dr. Labus, “Ürünler mağaza raflarına ulaştığında, üretilmelerinden bu yana genellikle birkaç hafta geçiyor. Virüs, ürünler üzerinde birkaç gün hayatta kalabilir, ancak siz ürünü satın aldığınızda üstünden çok uzun süre geçeceği için herhangi bir risk taşımıyor. Online sipariş verdiğiniz ürün ertesi gün size gönderilse bile, virüsün ölmesi için yeterince uzun bir süre geçmiş oluyor.” diye açıklıyor.

Kaynak: Bustle – Mekita Rivas