Megan Rapinoe: Kadın Futbolunun Altın Ayaklı ve Cesur Karakterli İkonu

Megan Rapinoe / Fotoğraf: Getty Images

Kadın futbolu denilince akla gelen ilk isimlerden biri olması sadece başarılı bir futbolcu olmasından kaynaklanmayan, futbol endüstrisinin erkek egemen yapısına meydan okuyan ve cinsiyetçi tavırlara karşı cesurca sesini yükselten Megan Rapinoe uzun yıllar boyunca ismini duymaya devam edeceğimiz bir ikon.

Toplumsal cinsiyet eşitliği mücadelesi dediğimiz zaman hayatın her alanında sürdürmek zorunda olduğumuz bir mücadeleden bahsediyoruz. Spor endüstrisinde oldukça geniş bir yer kaplayan futbol bu mücadelenin en zor şekilde yürütüldüğü alanlardan sadece bir tanesi. Taraftar olarak dahi tribünlerde var olmak bile oldukça zorken yeşil sahalarda futbolcu olmak bir kadın için çok daha zor. Toplumsal önyargılara karşı verilen mücadele yeterince yorucuyken konu kadın futbolu olduğunda ekonomik bir mücadeleden de bahsetmek zorunda kalıyoruz. Kadın hakları meselesinin başlangıcından itibaren gündemden hiç düşmeyen ”eşit ücret” talebi, konu kadın futbolu olduğunda da aynı şekilde varlığını gösteriyor.

Futbol endüstrisinde erkek futbolcuların kazandığı maaşlar oldukça yüksekken, kadın futbolcuların düşük ücretlere oynaması zaten bir sürpriz değil. Başka sektörlerde de durum pek farklı değil. Bir kadın mühendis ile erkek mühendis farklı maaşlar alıyorsa bunun savunulacak bir tarafı yok. Fakat konu kadın futboluna geldiği zaman tartışmanın şekli biraz daha değişiyor. Çünkü kadın futbolu henüz güçlü bir medya, taraftar, sermaye vs. desteğine sahip değil. Doğal olarak gelir akışları da birbirinden oldukça farklı.

Peki kadın futbolcular ”eşit ücret” dediği zaman neden erkek futbolcularla aynı paraları kazanmak istedikleri anlaşılıyor? Kadın futbolcuların gelir havuzundaki devasa farkı görmezden gelerek böyle bir şey talep etmeleri mümkün mü? ”Erkek futbolcular takımlarının gelir havuzundan %10 pay alıyorlarsa, bizimkiler de %10’dan daha az olmamalı” fikrinin neresi yanlış? Ülkelerin milli takımlarında kadın ve erkek oyuncuların eşit ücret alması talebi neden bu kadar rahatsız ediyor? Megan Rapinoe gibi isimlerin FIFA ve UEFA’dan kadın futboluna daha çok yatırım yapmalarını istemeleri kimileri için neden bu kadar gülünç?

Aslına bakarsanız konunun futbol, siyaset veya ekonomi olması çok bir şey değiştirmiyor. Kadınlar alanlar değişse de hep aynı zihniyetle mücadele ediyor. Söyledikleri anlaşılmıyor çünkü dinlenmiyor. Fakat bazı kadınlar var ki dinlenmediklerini anladıkları zaman bir şekilde kendilerini dinletmeyi ve seslerini tüm dünyaya duyurmayı başarıyorlar. İşte Megan Rapinoe da böyle bir isim.

ABD Başkanı Donald Trump’ın cinsiyetçi söylemlerine karşı tavır almaktan çekinmeyen Megan Rapinoe’nun 2019 FIFA Kadınlar Dünya Kupası öncesinde “Eğer kupayı kazanırsak s…. Beyaz Saray’ına gitmeyeceğim” açıklamasını yapmasının ardından Trump “Konuşmadan önce kazanmalı. Önce işi bitir!” cevabını vermişti. Hikayenin sonunda ise Megan Rapinoe tarihteki birçok mücadeleci kadın gibi cevabını en görkemli şekilde vererek kupayı ülkesine getirdi.

Bu başarılı ve cesur kadının hayatını uzun uzun yazmak oldukça zor olsa da en özet halinde bile ilham alacak birçok şey bulacağınıza eminim. ”Sadece kız olduğun için daha azı değilsin. Sadece erkek olduğun için daha fazlası değilsin.” cümlesi şimdiden bana en çok ilham veren söylemler arasında yerini aldı.

Megan Rapinoe kimdir?

5 Temmuz 1985 doğumlu Megan Anna Rapinoe, ABD Ulusal Kadınlar Futbol Ligi’nde (NWSL) yer alan OL Reign takımının kanat oyuncusu ve kaptanıdır. Aynı zamanda, ABD Kadın Milli Futbol Takımı’nda oynamakta ve kaptanlığını yapmaktadır. Irkçılığa, ayrımcılığa ve eşitsizliğe karşı her zaman sesini yükselten Rapinoe, kariyeri devam ederken eşcinsel olduğunu açıklamaktan çekinmeyen nadir sporcular arasında yer almaktadır.

Ballon d’Or Féminin‘in sahibi Rapinoe, 2019 yılında FIFA’nın ”Yılın En İyi Kadın Oyuncusu” ödülünü kazanmıştır. 2012 Londra Yaz Olimpiyatları, 2015 FIFA Kadınlar Dünya Kupası ve 2019 FIFA Kadınlar Dünya Kupası’nda altın madalya kazanmıştır. 2018’den bu yana, milli takımın kaptanlığını Carli Lloyd ve Alex Morgan ile birlikte yapmaktadır. OL Reign’den önce Chicago W Stars, Philadelphia Independence, MagicJack ve Olimpik Lyonnais takımlarında oynamıştır.

Megan Rapinoe / Fotoğraf: ESPN

Rapinoe, kurnaz oyun tarzı ve aktivist kimliği ile kısa sürede uluslararası bir üne kavuşmuştur. 2011 FIFA Kadınlar Dünya Kupası’nda Brezilya ile oynanan çeyrek final karşılaşmasının 122. dakikasında Abby Wambach’a yaptığı kesin vuruşun ardından maç ABD lehine galibiyetle sonuçlanmıştır. Son dakika golü ile ESPN’nin 2011 Yılın En İyi Oyunu ESPY Ödülü’nü kazanmıştır. ABD’nin altın madalya kazandığı 2012 Londra Olimpiyatları’nda üç gol atmış ve dört asist yapmıştır. ”Direkt kornerden gol atan ilk oyuncu” olarak Olimpiyat tarihine adını yazdırmıştır. Fransa’da gerçekleştirilen 2019 FIFA Kadınlar Dünya Kupası’nda Golden Boot (Altın Ayak) ve Golden Ball  (Altın Top) ödüllerini kazanmıştır.

Megan Rapinoe Sözleri
Fotoğraf: Michael Regan – FIFA/FIFA Getty Images
Megan Rapinoe’dan İlham Verici Sözler

”Sadece kız olduğun için daha azı değilsin.”

”Bu takımı izleyen her kıza ve oğlana, bu takımda olmak isteyen ya da sadece hayalini gerçekleştirmek isteyenlere; sadece kız olduğun için daha azı değilsin. Sadece erkek olduğun için daha fazlası değilsin.”

“Biz de erkek futbolcular kadar maaş almalıyız. Ben sadece eşitlik istiyorum. Bunun da mantıksız olduğunu düşünmüyorum. Federasyon hazır olduğunda bu konuyu konuşmak için hazırız. Daha azına oynamayacağız.”

“Bu takımın kaptanlarından biri olduğum için gurur duyuyorum. Bu ekip pes etmiyor, çok güçlü, harika mizah duyguları var. Bu grubu üzebilecek hiçbir şey yok. Rahatız, çay içme hareketimiz var, gol sevinçlerimiz var. Pembe ve mor saçlarımız var. Dövmelerimiz ve rastalarımız var. Beyaz kadınlar ve siyah kadınlar var. Aradaki her renkten kadınlar var. Hetero ve eşcinsel kadınlar var. Hey! Dünyada olmak istediğim başka bir yer yok. Başkanlık yarışı da buna dahil. Meşgulüm, kusura bakmayın!”

“Daha iyi olmak zorundayız. Daha çok sevmeli, daha az nefret etmeliyiz. Daha çok dinlemeli daha az konuşmalıyız. Bunun her bireyin sorumluluğu olduğunu bilmeliyiz. Evet, biz sporcuyuz. Evet, futbol oynuyoruz. Evet, kadın sporcularız. Ama bundan çok daha fazlasıyız. Siz çok daha fazlasısınız. Bir taraftardan fazlasınız. Siz bu sokaklarda her gün yürüyenlersiniz. Dünyayı daha iyi hale getirmek hepimizin görevi. Ailenizi, en yakın arkadaşlarınızı… Her birimizin görevi. Birlik olmak zorundayız. Yapabildiğinizin en iyisini yapın. Kendi çemberinizin dışına çıkın.”

“Eğer gerçekten bir değişim istiyorsak bence bunun olabilmesi için yalnızca Raheem Sterling ve Koulibaly’nin değil kalan insanların da en az onlar kadar ırkçılık karşısında öfkelenmesi gerekiyor. LGBTİ oyuncuların dışında kalan insanların da en az onlar kadar homofobiden rahatsız olması gerekiyor. Ücret eşitsizliği ya da kadın futboluna yatırım azlığının yalnızca kadınları öfkelendirmediği bir dünya umut verici olurdu. Bu güzel oyunu kullanarak dünyayı daha iyi bir yer yapabiliriz.”

Kaynakça: Wikipedia, Hürriyet, Stylist, SES

Netflix, ABD Kadın Milli Futbol Takımı’nı Anlatan Film Yapacak