Anne! Emzirmeyi Bırak ve Ek Gıdaya Geç!

bebek emziren kadın

 

Her bebeğin kendisine özel, eşsiz derecede besleyici değere sahip bir besin olan anne sütü, ek gıdaya geçiş sürecine kadar tek besin olmasının yanı sıra, bebek ve anne arasındaki sevgi ve güven duygusunu tamamlayan bir rol de oynuyor. İşte bu seremoniden kopmak istemeyen anne ve bebek, emzirmeyi bırakma aşamasında zorluk yaşayabiliyor ve süreç çok uzayabiliyor.

Bebeklerin 2 yaşına gelene kadar düzenli olarak anne sütü alması gerektiğini belirten Acıbadem Ankara Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Reyhan Erol, bağışıklık sistemini güçlendiren anne sütünün bebeği çeşitli sağlık sorunlarına karşı korumaya yardımcı olduğunu vurguluyarak, 2 yaşından itibaren emzirmenin kesilerek normal bir beslenme sürecine girilmesinin önemli olduğunun altını çiziyor. Erol, bebeğini sütten kesmeye karar veren anneler için şu önerilerde bulunuyor;

  • ‘‘Bebek sütten kesildiğinde anneden uzaklaşır’’ gibi doğruluğu olmayan şüphelerden uzak durarak, gönül rahatlığıyla ve kararlı olarak bebeğinizi sütten kesmeli, yakınlarınızın da aynı kararlılıkta olmasını sağlamalısınız. Bebek ağlıyor diye kısa bir süre sonra tekrar emzirmeye başlamamalısınız.
  • Bebeğinizi sütten kesmeye karar verdikten sonra öncelikle gündüzleri, daha sonra da geceleri emzirme sıklığını azaltmalısınız.
  • Geceleri emzirme sayısını azaltmanız daha zor olacağından, eşinizden veya bakımıyla ilgilenen bir kişiden bebeğin sakinleştirilmesi konusunda yardım almalısınız. Emzirmeyi; sakinleştirme, uykuya geçiş aracı veya emzik olarak kullanmamalı, bebeğiniz emmek istediğinde dikkatini başka objelere çekmeli, emzirme yerini değiştirmelisiniz.
  • Sütünüzü bir anda değil, emzirme süresini kısaltarak yavaş yavaş kesmelisiniz. Süreleri kısaltmaya başladıktan sonra öğünün yaşa uygun ek besinle tamamlanması, bebeğin başka besinlere alışma sürecini hızlandıracaktır.
  • Ek gıdalara başlarken; her bir yeni gıdanın 3 gün ara ile verilmesi, bu 3 gün içerisinde yeni gıdanın bebekteki etkisini, alerjik reaksiyon yapıp yapmadığını izlemelisiniz. Hırıltı, öksürük, sık tekrarlayan kusma, ishal, tüm vücutta döküntü gibi durumlar gözlenirse, son verilen besini bebeğin diyetinden çıkarmalısınız.
  • Bebeğinizin meyva öğünlerinde ilk olarak elma, muz veya şeftali, 7. aydan itibaren de kayısı, armut, karpuz ve kavun verebilirsiniz (karpuz ve kavun gaz şikayetine yol açabilir). 8. aydan itibaren şeker eklememek kaydıyla meyve pürelerini üzüm suyu, mandalina ve portakal suları ile sulandırabilirsiniz. 9. aydan itibaren ise tropikal meyveler, ananas, kivi ve alerjik olma potansiyeli yüksek besinler deneyebilirsiniz. Bebeğin 1 öğününde meyve püreleri yoğurt ile beraber verilebilir. Biberon çürükleri yaşama riskine karşı biberonla meyve suyu verilmemeli, tüm meyveler cam rendede rendelenmelidir.
  • Bebeğe verilecek sebzeler arasında önceliği kabak, patates ve havuca vermeli, 8.ayından itibaren semizotu, kereviz, pırasa ve brokoli deneyebilirsiniz. Sebze püresine et suyu da ekleyebilirsiniz. Domates ve soğanı 9.aydan sonra yedirmelisiniz.