Bebeğinizle ilk yıl!

sağlıklı gülen bebek

Yapılan araştırmalar yaşamın anne karnında geçen aylarında ve doğumdan sonraki ilk yılında bebeklerde beyin gelişiminin çok daha hızlı olduğunu gösteriyor. Bu dönemde bebeğin nasıl bir ortamda büyüdüğü, çevresindeki kişilerle özellikle anne ve babası ile nasıl bir etkileşim içerisinde olduğu, maruz kaldığı uyaranların ne kadar uygun ve çeşitli olduğu, bilişsel, duygusal, sosyal ve fiziksel gelişimini etkiliyor. Bebeğinizin ilk yılındaki gerek zihinsel gerekse fiziksel gelişiminin önemini ve bu süre zarfında nelere dikkat edilmesi gerektiğini uzmanlara sorduk. İşte satırlarımıza yansıyanlar…

İlk bir yılın bebeğin gelişimi için çok önemli olduğunu belirten uzmanlar, bebeğin doğduktan sonra ilk olarak ağlaması ve ondan sonraki süreçte anneyi emmesi beklendiğini belirtmekte. Eğer ilk aşamada bebek iyi ememiyorsa ya da emecek kadar güçlü değilse o zaman çocuğun sağlığı açısından bazı parametrelere bakılarak duruma el konuyor. Bebeğin ilk dönemlerinde dikkat edilecek bir diğer konu ise görme duyusu. Bebeklerin doğdukları andan itibaren gördüğünü söyleyen uzmanlar, burada dikkat edilmesi gereken noktanın bebeğin göz ile takip edip/edememesi olduğunu ve bebeğin takip edememesinin görmediği anlamına gelemeyeceğini dile getiriyorlar.

İlk aylarda ebeveynlerin bebekleri ile konuşup iletişim kurmasının gerekliliği olduğuna değinen uzmanlar bilimsel çalışmaların da gösterdiği üzere beyni geliştiren en önemli etkenin insan sesi olduğuna vurgu yapıyorlar. Demek ki bunu biz ebeveynler iyi bir şekilde kullanmalı ve paylaşmalıyız. Ne kadar bu uyaranları verirsek o kadar iyi. Sonuç itibari ile bebek ilk iki yılda beyin gelişimi tamamlanıyor. Bu ilk iki yıl bu yüzden ebeveynler için altın değerinde.

Kaynak: Acıbadem Ankara Hastanesi