BÜYÜK KARAR: OKUL SEÇİMİ

çocuk ve okul

Anne babalar için en kritik kararlardan biri çocukları için seçecekleri okulu belirlemek olsa gerek! Okul öncesi dönem; psikomotor, sosyal-duygusal, iletişim, bilişsel ve özbakım becerilerinin gelişmeye başladığı yaşamın ilk 6 yılını kapsar. İlk eğitim aileden alınmaya başlasa da, zaman ilerledikçe bebeklikten çocukluğa adım atan çocuklar için ev ortamında yapılan aktivitelerin yetersiz kaldığını hisseden ebeveynleri “Acaba çocuğumu hangi anaokuluna vermeliyim?” telaşı alır. Önümüzdeki eğitim-öğretim yılının kayıtlarının başladığı şu günlerde, anaokulu seçerken dikkat etmemiz gereken noktaları gelin hep birlikte ele alalım…

Okulun Konumu ve Ulaşımı:

Seçeceğiniz okulun bulunduğu lokasyon evinize yakın olabileceği gibi, evinizden daha uzak da olabilir.  Bu nedenle tercihte bulunacağınız okulun, herhangi bir olumsuzluk anında kolayca ulaşabileceğiniz bir noktada olmasına özen göstermelisiniz.

Güvenlik:

En kıymetlilerinizi emanet edeceğiniz eğitim kurumunun sağladığı güvenlik olanakları çok önemlidir. Çocuğunuzun, önceden belirleyip  okul yönetimine verdiğiniz isimler dışında 3. bir şahsa teslim edilmeyeceğini bilmeniz sizin de kendinizi güvende hissetmenizi sağlayacaktır.

Sağlık:

Bir okulun olmazsa olmaz parçalarından biri de hiç kuşkusuz ki tam zamanlı olarak okulda bulunacak bir sağlık uzmanı olmalıdır. İlaç takibi ve okul saatleri içinde oluşabilecek herhangi bir olumsuzluk anında bir sağlık personelinin müdahalede bulunması oluşabilecek daha kötü durumların önüne geçecektir.

Hijyene Verilen Önem:

Okulun genel temizliğine verilen önem, çocuğunuzun sağlıklı bir ortamda eğitim görmesine zemin hazırlayacaktır. Doğru model olan yetişkinler sayesinde çocukların özbakım becerileri de desteklenmiş olur.

Yemek:

Özellikle okul öncesi dönemde zamanının büyük bir çoğunluğunu okulda geçiren çocuklar için yemek ihtiyacı da okulda giderilmektedir. Tam zamanlı bir programda sabah kahvaltısı, öğle yemeği ve ikindi kahvaltısı verilirken, yarı zamanlı programlarda öğün sayısında farklılıklar olacaktır. Uzman kişilerce hazırlanan öğün listelerinde, çocukların dengeli beslenmelerini esas alınmalıdır. Okuldan alacağınız aylık yemek listesi sayesinde siz de evdeki mönünüzü organize edebilirsiniz.

Sınıfın Fizikî Yapısı:

Bir sınıfın aydınlık ve ferah olması oyun çağında olan çocuğunuz için çok önemlidir. Çünkü okul öncesi dönemde çocuklar yaşayarak ve oyun yoluyla öğrenirler. Yeterli büyüklükte olan bir sınıfta çocuğunuz daha rahat hareket edecektir. İdeal bir sınıfta mutlaka etkinlik ve ilgi köşeleri bulunmalıdır. Bu sayede çocukların yaratıcılıkları, sosyal-duygusal ve iletişim becerileri desteklenecektir.

Eğitim Programı:

Günümüzde okul öncesi eğitime verilen önem arttıkça, anaokulları arasında seçim yapmak her geçen gün biraz daha zorlaşmaktadır. Tercih yaparken, beklentilerinizi paylaşacağınız okul yöneticilerinden eğitim programı hakkında genel hatlarıyla bilgi aktarımında bulunmasını isteyebilirsiniz. Doğru hazırlanmış bir program çocukların tüm gelişim alanlarını (psikomotor, sosyal-duygusal, dil, bilişsel ve özbakım alanları) geliştirmeye yönelik olmalıdır.

Yabancı Dil:

Yapılan araştırmalar, okul öncesi dönemde verilmeye başlanan ikinici dilin sadece dil becerilerini değil, aynı zamanda bilişsel gelişime de büyük katkı sağladığını ve çocukların problem çözme becerilerinin desteklendiğini göstermektedir. Bu sebeple tercih edeceğiniz anaokulunda en az bir yabancı dilin öğretiliyor olması çocuğunuzun sebep-sonuç ilişkisi kurmayı beceren, çağı yakalayan, farklı kültürleri tanımaya hevesli bir birey olarak yetişmesine zemin hazırlayacaktır.

Branş Dersleri:

Müzik, resim, satranç, bale/halk oyunları, yüzme, drama vb. branş dersleri çocukların keyifli zaman geçirdikleri aynı zamanda da sosyalleştikleri zaman dilimleridir. Çocuklar hem arkadaşları ile vakit geçirebilecek, hem de yaşayarak öğrenmeye devam edeceklerdir. Aynı zamanda yıl içinde hazırladıkları çalışmaları yıl sonunda aileleriyle paylaşarak sunum becerileri, sorumluluk duyguları ve özgüvenleri desteklenecektir.

Psikolog/Psikolojik Danışman:

Seçeceğiniz okulda tam zamanlı bir psikolog ya da psikolojik danışmanın bulunması, çocuğunuzun gelişimi açısından çok önemlidir. Çünkü danışmanların yapacağı gözlem ve doğru değerlendirmeler sizlere ışık tutacaklardır.

Unutmamalıyız ki; okul öncesi dönem yaşamın sihirli ve en renkli yıllarıdır. İşte bu nedenle eğitimin temelini oluşturan okul öncesi dönemde yapılan doğru seçimler çocuğun hem mutlu, hem de donanımlı bir birey olarak yetişmesindeki mihenk taşını oluşturacaktır.