Çocuğunuzla Corona Virüsü Hakkında Nasıl Konuşmalısınız?

Nirengi Derneği, ebeveynlerin çocuklarıyla Corona Virüsü hakkında konuşurken dikkat etmeleri gereken noktalara ilişkin bir bilgi notu hazırladı. Uzman Psikolojik Danışman Elçin Külahçıoğlu Gözegir’in dikkat çektiği noktalar şu şekilde:

Çocuğunuzun Corona Virüsü ile ilgili ne bildiğini öğrenin

Örnek: ”Okulda veya televizyonda Corona virüsü diye bir şey duydun mu? Bununla ilgili ne duyduğunu benimle paylaşmak ister misin?”

Konuyu merak eden veya yanlış bilgiye sahip olan çocuğunuza durumu açıklamanız gerektiğinde; ”Corona virüsü mikroskop ile bakıldığında taç giymiş gibi görünen bir virüstür. Yani küçük, gözle göremediğimiz mikroplar gibi. Tıpkı gripte olduğu gibi ateş, öksürük, zor nefes almaya sebep olurlar. Birçok kişi kolayca iyileşiyor ama bazı insanlar daha çok zorlanıyor iyileşmekte. Çocuklar bu hastalığı genellikle çok çabuk atlatıyorlar” açıklamalarını yapabilirsiniz.

Çocuğunuzla sakin ve güven verici şekilde konuşun

Konuşmak istemiyorsa konuyla ilgili konuşmak için zorlamayın. Konuşmanızın içeriği ve detayları çocuğunuzun gelişimiyle uyumlu olmalıdır. Çocuğunuzla konuşurken ilgilenmediği ve yaşıyla uyumlu olmayan detayları vermekten kaçının. Sakin ve güven verici şekilde konuştuğunuzdan emin olun. Unutmayın ki kaygı bulaşıcıdır! Ebeveyninin kaygılı olduğunu hisseden çocuk da bu kaygıyı taşıyacaktır.

Güvenli bir ortamda, mümkünse evde konuyu gündeme getirin ve soru sormasına, eğer varsa endişelerini dile getirmelerine izin verin.

Gündemi çocuğunuzdan gizlemeyin

Coronavirus gündemini çocuğunuzdan gizlemek için çaba göstermeyin. Konuşulmayan şeyler çocuklarda daha fazla kaygı uyandırır. Bilmediğiniz bir şey sorduklarında dürüst olun ve birlikte araştırma yoluna gidin Çocuğunuzun Corona virüs ile ilgili televizyon, radyo vb. yayınlara yüksek oranda maruz kalmasına engel olmaya çalışın.

Çocuğunuzun durum üzerinde kontrol hissetmesini sağlayın

Tedbirleri kaygı uyandırıcı bir şekilde çocuğunuza sık sık hatırlatmak yerine eğlenceli bir oyun şeklinde aktarabilirsiniz. Çocuğunuzun ellerini 20 saniye süresince yıkaması için ellerini yıkarken şarkı söylemesini sağlayabilirsiniz, bu şekilde 20 saniye el yıkama sürecini eğlenceli bir ritüele çevirmiş olursunuz.

Rutinlerinize devam etmeye çalışın

Akşam yemeği saatleriniz, uyku saatleriniz, ailece düzenli yaptığınız bazı aktivitelere devam etmek çocuğa güvende olduğu duygusunu aşılayacaktır.

Çocuğunuza insanların sağlıklı olması için çabalayan kişilerin varlığını vurgulayın

Hastaneler, doktorlar ne yapması gerektiğini biliyorlar ve bilim insanları aşı bulmak için araştırma yapıyorlar. Okula gitmeyip evde kalmaları durumunda bunun herkesin güvende olmasını sağlayacak bir önlem olduğunu belirtin.