DOĞA ONLARIN GELECEĞİ!

 

Mükemmel çocuk! Çoğu anne babanın hayali… En zeki, en güzel-yakışıklı, en kültürlü, en başarılı, en en en… Oysa gerekli olan sadece sağlıklı ve mutlu çocuklar yetiştirmek, hepsi bu. Çağımızda her ailenin önceliği farklıysa da Bigoody ailesi olarak bizler çevreci bakışımızı geleceğe taşıma hedefindeyiz. İşte doğaya ve dünyamıza saygılı çocuk yetiştirmek için birkaç ipucu…

Çocuklarınızı doğaya saygılı yetiştirin

Çevre bilincinizi çocuğunuza baştan verin, alacaktır. Ailece yapılacak doğa sporları, çevreci oluşumlara katılmak, vahşi hayata ilişkin belgesel filmler izlemek ve dahası…

Azami tüketimi aşılayın

Enerji tasarruflu ampuller kullanmak, bir odadan diğerine geçerken ışıkları kapamak, dişlerini fırçalarken suyu kapatmak gibi küçük alışkanlıklarla çocuğunuza azami enerji tüketimini aşılayın.

Paylaşmayı öğretin

Çocuğunuza kullanmadığı oyuncak ve giysilerini  ihtiyacı olanlarla paylaşmayı öğretin. Kendileri kadar şanslı olmayan diğelerine ne şekilde yardımcı olabileceklerini anlatın.

Onunla bitki yetiştirin

Balkon kenarınızı süsleyecek bir bitki  ya da bahçenize diktiğiniz fidan… Ona bir bitkinin nasıl emekle büyüdüğünü göstererek anlatın. Bir çiftliği ziyaret edebilir ya da organik pazarları keşfe çıkabilirsiniz.

Geri dönüşüme özendirin

Çocuklarınıza çöplerin ve geri dönüştürülebilir malzemelerin neler olduğunu öğretin. Böylece geri dönüşüme katkı sağlama bilincini küçük yaşta yerleştirin.

Gönüllü olun

Çocuğunuzu yanınıza alın ve gönüllü bir faaliyete katılın. İster çöp toplayın, ister fidan dikin, onunla çevre adına birşeyler yapın.