Embriyonuzu Nasıl Alırdınız?

Durun tahmin edelim, yaş aldı başını gidiyor, hormonlar sürekli bebek istiyor ama ortada baba namzeti dahi yok! Yalnız değilsiniz! Çaresiz de…İlk dondurulmuş embriyo bebeğinin doğduğu 1984 yılından bu yana tüp bebek   tedavi  teknikleri çok ilerledi. Özellikle geçtiğimiz 10 yılda, dondurulmuş embriyo transferi sonrası gebelik başarısı, taze embriyo transferiyle aynı oranlara ulaştı. Her geçen gün daha fazla sayıda tüp bebek hekimi, hastalarına dondurulmuş embriyo transferini öneriyor. Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, dondurulmuş embriyo transferi  yöntemiyle çocuk sahibi olmanın  avantajları hakkında önemli bilgiler verdi:

Bebek ölüm riskini azaltıyor

“Dondurulmuş embriyolarla elde edilen gebeliklerde gebelik esnasındaki kanamalar %30, düşük doğum tartılı bebek %40, erken doğum riski %20, doğum sonrası ani bebek ölüm riski %20  daha azdır.

Maliyet farkı ve psikolojik avantaj

En önemli farklılıklardan biri taze ve dondurulmuş transfer süreçleri  arasındaki fiyat farkıdır. Çoğu merkezde taze tedavi 2-3 kat fazlasına malolur.

Embriyoların dondurulması, tüp bebek tedavisinde çoğul gebelik riskini de ortadan kaldıran bir yöntemdir. Çiftlere aynı batında elde edilen embriyolardan değişik dönemlerde çocuk sahibi olma şansı sunar. Fazla embriyoların dondurulması hastaya hem ekonomik hem de psikolojik avantaj sağlar. Çünkü dondurulan embriyolar transfer edileceği zaman hasta yoğun bir tedaviye ve takibe gereksinim duymaz.

Hastaya getirdiği stress

Taze tedavinin hastaya getirdiği duygusal yük göz ardı edilemeyecek kadar fazladır.

Zamanlama özgürlüğü

Önceden planlanmış bir iş seyahati, kıtalar arası bir tatil, belki de olmanız gereken önemli bir operasyon… Bunların zaman planlamasını  dondurulmuş transfer tedavisinde kolayca yapabilirsiniz. Bu size hareket serbestliği ve hayatınızı  kontrol etme yetkisi verecektir.

Rahme tutunabilirlik

Taze tedavi sırasında yumurtalıklar uyarılarak iyi kalitede ve sayıda yumurta elde edilmeye çalışılırken, rahim içi dokusunun da tedaviden olumsuz etkilenmemesine çalışılır ama her zaman bu mümkün olmayabilir. Mesela yumurta toplama işlemi esnasında progesteron hormonunda yükselme saptanırsa, transfer yapmak istemeyiz çünkü bu durum embriyo için tutunma şansını azaltır.

Dondurulmuş embriyolar daha sağlıklı doğuyor

Tüm bu avantajların yanında son zamanlarda yapılan çalışmalarda dondurulmuş embriyo transferi ile oluşan gebeliklerden doğan bebeklerde erken doğum ve düşük doğum tartısı görülme sıklığı daha azdır. Yani dondurulmuş embriyo bebekleri daha kilolu ve daha zamanına uygun doğar.”