İlk Yardım Hayat Kurtarıyor!

Ev yaşamı deyip geçmeyin. Küçük bir çocuğunuz varsa en güvenli ev bile risk alanına dönüşebiliyor. Ayak kaydıran halılar, parmak düşmanı kapı aralıkları, yükseklerde pusu kurmuş vazolar ve dahası… Evde başa gelebilecek ufak kazalarda ilk yardımın hayat kurtardığını söyleyen uzmanlar, tüm anneleri bu konuda bilinçli olmaya davet ediyorlar…

Ufak tefek ev kazalarından en az hasarla çıkmak hepimizin dileği. Özellikle çocukların başına gelen ev kazalarına karşı alınacak önlemler ve ilkyardımın önemi şüphesiz. Ev kazalarında yapmamız gerekenleri sizler için listeledik. İşte satırlarımıza yansıyanlar…

Yüksekten düşme

Sıklıkla ebeveyn yatağında uyuttuğumuz ve düşmesin diye yanına yastık koyduğumuz yavrularımız maalesef bu basit önleme rağmen yataktan düşme vakası yaşıyorlar. Bu noktada anne ve babaların yapmaları gereken bebeğin alt değişimi esnasında dikkat edip onu yükseğe koymamaları ya da mutlaka yanlarından ayırmamaları.

Ocağa dikkat!

Mutfak tabi ki özellikle yanıklar ve sıcak kazaları için önemli bir risk kaynağı. Günümüzde mutfaklardaki evyeler ve ocakların bulundukları yükseklikler belli standartlarda. Yemek yapılırken, herhangi bir şey kaynatılırken, dört gözlü ocakları kullanırken, kenardan uzak kısma koyarak çocukların ulaşmasını engellemek ve yemeğimizi pişirdikten sonra soğuması için ocağın üzerine değil de çocuğun ulaşamayacağı bir yere koymak çok önemli.

Kimyasallar risk taşıyor!

Tuzruhu, çamaşır suyu gibi kimyasalları pet şişe içerisinde saklamak ve erişilebilir yerde bulundurmak sadece çocuklar için değil erişkinler için de çok tehlikeli.

Çocuklar özellikle yürümeye başladıktan sonra kapakları nasıl açacaklarını öğreniyor ve bu sıvılar mutfak lavabosu altındaki dolaplarda saklandığı takdirde çok kolay erişilebiliyorlar. Dolayısıyla zararlı maddeleri ulaşılabilir alanlardan uzak tutmalıyız.

“Banyo ve ıslak zeminlerde tedbir şart!

Banyo malum ıslak zeminler içeriyor, dolayısıyla banyoda bizim için kazaya neden olabilecek noktalar; küvetin içi ve dışında ki ıslak zeminler, seramik ve fayans kısımlar. Buralardaki kazalardan korumak için kayganlığı engelleyecek plastik paspaslar ya da kuru tutmayı sağlayacak bez ve havlular kullanmak, çocuk ya da erişkinlerin düşmesine bağlı kafa travmalarına önlem olacaktır.

Emzirme sonrası solunum önemli!

Çocuk veya bebeklerde en sık karşılaşılan ölüm sebebi solunum yolu tıkanması. Bebeklerde emzirdikten sonra hemen yatırmamak yerine gazını çıkarmamız kusma veya hava yoluna süt kaçması durumunu engellemiş olur.

Eyvah yanık!

Yanıklarda, öncelikle yanığa sebep olan madde cilt üzerinden uzaklaştırılmalı ve bölge 10 dakika soğuk suyun altında tutulmalı. Bu sayede oluşacak daha ileri hasarlar azaltılırken ardından temiz bir bez ile bölgenin üstü örtülmeli ve sağlık merkezlerine başvurulmalı.

 Burun kanamaları hafife alınmamalı

Burun kanamalarında başı öne eğmek ve kemiğin bitip kıkırdağın başladığı noktaya baş parmak ve işaret parmağı ile beş dakika bastırmak faydalı olacaktır. Ayrıca, kemiğin başladığı yere soğuk uygulama yapmak da son derece önemli.

Kaynak: Acıbadem Üniversitesi