Lohusalıkta Seks!

 

Lohusasınız! Canınız burnunuzda! Yeni bir bebek, değişen bir yaşam biçimi ve bitmeyen, uykusuz geceler. Hayat yeterince zor! Peki ya keyif? Bu hassas süreçte seks yaşamınız ne alemde?..

Doğum sonrası yaşam normale dönmeye başladı. Biliyoruz, hiçbirşey eskisi gibi değil ve işin gerçeği olmayacak da. Bebeğinizin büyümesiyle birlikte siz de yaşamsal ihtiyaçlara geri dönüş yapıyorsunuz. Eh, hayatın bileşenlerinden biri de kuşkusuz ki cinsellik. Kafanızdaki kaygılar, eşinizle konuşamadıklarınız ve dahası. İşte lohusalıkta sekse ilişkin gerçekler…

Cinsel İsteksizlik Çok Normal

Lohusalık doğumdan sonraki ilk 40 güne halk arasında verilen addır. Bu dönemin en büyük özelliklerinden biri yeni annenin yaşadığı hormonal dengesizliklerdir. Pek çok kadın bu dönemde cinselliğe ilişkin kaygılar yaşar.

Doğum sonrasında çoğu kadında özellikle emziren kadınlarda cinsel isteksizlik yaşanabilir. Emzirme sırasında yüksek miktarlarda salgılanan prolaktin adlı süt hormonu, cinsel isteği azaltıcı bir etkiye sahiptir. Bu dönemde yüksek prolaktin etkisiyle yumurtalıklardan normalde salınan ve cinsellikte rol oynayan estrojen ve androjen hormonları baskılanır. Bu da kadınlarda cinselliğe karşı soğukluk yaratabilir. Özellikle emzirme döneminde sorun yaşayan, sütü gelemeyen ya da sütü yararlı olmayan yeni annelerin psikolojik olarak kendilerini depresif ve mutsuz hissettikleri görülmektedir. Bebeğini doyuramadığını düşünen bu anneler, sadece bebeklerinin kendilerinden süt emmelerine odaklanır. Durum böyle olduğunda cinsellik kadının aklına gelebilecek son şeydir. Bu süre içinde eşlerin sabırlı olmaları ve birbirlerini desteklemeleri oldukça önemlidir. Kadınlarda doğum sonrası cinsel isteksizliğin yaşanması normal karşılanmakla birlikte, bu sürecin uzaması ciddi sorunlara sebep olabilir. Yapılan araştırmalarda doğumdan sonra kadınların yüzde 20’lik kısmında ilk üç ay boyunca cinsel isteklerinde azalma, yüzde 21’lik kısmında ise tamamen isteksizlik durumu yaşadıkları gözlemlenmiştir.

Ne zaman seks yapabilirsiniz?
Doğumunuzu ister normal yolla isterseniz sezaryenle yapın, doğum sonrası vücudunuzun kendini yeniden toparlamaya ihtiyacı vardır. Lohusalık adı verilen bu dönemde rahim ağzı kapanıp eski haline döner, kanama kesilir ve varsa dikiş ve yaralar iyileşir. Bu süreçte doğum sonrası kanamanız bitinceye kadar cinsel ilişkiden uzak durmanız gerekir. Kanamanızın rengi giderek açılarak akıntı şeklinde doğumu takiben bir süre daha devam edecektir. Buna ‘losi’ adı verilir. Doğum sonrasındaki kanama ve akıntının nedeni plasentanın ayrıldığı dokunun iyileşme sürecidir. Kanama ve akıntı devam ederken cinsel ilişkiye girmek enfeksiyon riskinizi arttıracağından doğru değildir. Genelde hekimler tarafından lohusalık dönemi sona erinceye kadar cinselliğe izin verilmez.

Bunun dışında önemli bir kriter de sizin kendinizi cinsellik için hazır hissedip hissetmediğinizdir. Bazı kadınlar birkaç hafta içinde cinsellik isteği duyarken bazı kadınlarda isteğin geri gelmesi aylarca sürebilir. Bu dönemde kendinizi seks için hazır hissetmiyorsanız bile eşinizle birbirinize sarılıp dokunarak, yakınlaşmayı deneyebilirsiniz.

Normal Doğumdan Sonra Cinsel İlişki

Normal doğumdan sonra lohusalıkta dikiş (epizyotomi) olsa da olmasa da cinsel ilişkiye başlamak için ortalama 4-6 hafta geçmesi gerekir. Çiftler istedikleri takdirde bu süreden daha önce de ilişkiye girebilirler, bunun anneye veya babaya bir zararı olmaz ancak anne vücudu ve vajina tam olarak normal haline dönmediği için çiftler ilişkide rahatsızlık hissedebilirler. Doğumdan sonra ilişki olmadan sevişmek rahatsızlık vermediği sürece yasak değildir.

 • İlişki sırasında canınız acıyacak mı?
  Uzun ve meşakatli hamilelik süreci ve doğum rahmi yerinde tutan bağların bir miktar gevşemesine ve neticede dokuların biraz sarkmasına neden olabilir. Doğum yapmış kadınlarda ilişki sırasında penisin rahimi ittirmesi rahatsızlık yaratabilir ancak bu durum kesinlikle acıya neden olmaz. Yaşanan bu rahatsızlık pozisyon değiştirtirilerek giderilebilir. Doğumdan sonra doktorunuz genelde 6 hafta süre ile ilşikiyi yasaklayacaktır. Bu sürenin sonunda yapılan kontrolde her hangi bir sorun çıkmaması durumunda cinselliğe sıcak bakılabilir. Normal şartlar altında bu zamandan sonra yaşanan cinsel ilişkinin acı vermemesi gerekir. Eğer gerçekten acı oluyorsa yeniden doktor kontrolü yaptırmak yerinde olacaktır. Bunun yanında, cinselliğe fiziksel olarak hazır olmanız ruhsal anlamda hazır olduğunuz anlamına gelmez. Yukarıda da değindiğimiz üzere, hem yorgunluk hem de bebek ile ilgili endişeler sizi cinsellikten bir süre soğutabilir.
 • Kegel Egzersizlerine Başvurun
  Her ne kadar vajina çok esnek bir organ olsa da doğum sonrasında kaçınılmaz olarak gevşeyecektir ancak bu durum kadınların çok büyük bir kısmında herhangi bir sorun yaratmaz. Bu gevşemeyi bir miktar azaltmak ve vajina kaslarınızı güçlendirmek için Kegel egzersizlerini uygulayabilirsiniz. Bunun için idrar yaparken kullandığınız kasları arka arkaya gevşetip kaşmanız gereklidir. Kegel egzersizleri deneyim ile daha iyi yapılabilen egzersizlerdir. Üstelik bunları cinsel ilişki esnasında da yapabilirsiniz.
 • Vajinal Kuruluk Sorunu

Doğum sonrasında kandaki kadınlık hormonu seviyeleri en alt düzeyine iner. Vajina dokusu östrojen adı verilen bu kadınlık hormonuna bağımlı salgı bezleri içerdiğinden doğum sonrası ve emzirme süresince kuruluk olması son derece doğaldır. Her kadın kuruluk sorunu yaşamaz, yaşayanlar için ise piyasada farklı alternatifte, güvenle kullanabileceğiniz kayganlaştırıcı ürünler mevcuttur.

 • Genital Bölge Değişecek mi?
  Kadınları doğum sonrası en çok endişelendiren konulardan birisi de genital bölge görünümünün doğum sonrası değişip değişmeyeceğidir. Doğum sonrasında özellikle de epizyotomi yapılan ya da büyük yırtıklar oluşup dikişle onarılan doğumlar sonrasında kadınlar genital organlarının görüntüsünün bozulacağından çok endişelenirler. Hatta sırf bu endişe nedeni ile eşinden utanıp ilişkiden kaçınan kadınlar mevcuttur. Oysa vajina kendini kolaylıkla toparlayabilen özel bir dokudur. Doğumdan hemen sonra koyu renkli, ödemli ve her zamankından farklı görünen genital bölgeniz muhtemelen 4-6 hafta içinde eski haline dönecektir. Epizyotomi özenli ve estetik bir şekilde dikildiğinde ancak çok dikkatle bakıldığında fark edilebilir. Ancak yara iyileşmesinde kişisel farklılıkların çok önemli olduğunu, bazı kadınlarda keloid adı verilen nedbe dokusu oluşumuna meğil olduğu ve bariz iz kalabileceği akılda tutulmalıdır. Ancak bu durum ile çok nadir karşılaşılmaktadır.
 • Lohusa iken ilişkiye girmek anne sütünü azaltır mı?

Halk arasında kırkı çıkmadan (40’ı çıkmadan) cinsel ilişkiye başlamanın anne sütünü azaltabileceği yönünde yanlış bir inanış vardır. Cinsel ilişkiye girmek veya sevişmek anne sütünü azaltmaz ancak ilişki annenin acı duymasına neden olabilir.

 • Doğumdan sonra ilişkiye girenlerde hamile kalma riski var mıdır?

Normal doğum veya sezaryenden sonra özellikle çok sıkı emzirmeyenlerde ilişki ile tekrar gebelik oluşma riski vardır. Adetlerin henüz başlamamış olması yanıltmamalıdır çünkü adetler başlamasa da gebelik meydana gelebilir. Bu nedenle doğumdan sonra korunma yöntemlerini doktorunuzla görüşerek size en uygun yöntemle korunmaya başlamanız önerilir.

Sezeryandan Sonra Cinsel İlişki

Sezaryenden sonra lohusalıkta cinsel ilişki başlaması için ideal süre 4-6 hafta kadardır. Bu süre lohusalık dönemidir ve bu dönemde annenin bütün vücudu toparlanarak doğum öncesi formunu almaya çalışır. Doğum sonrası kanama ve akıntı bu sürenin sonunda biter. Anne kendisini fiziksel ve psikolojik olarak doğum sonrasına ve bebek bakım sürecine alıştırmış olur. Ancak bu süre şart değildir bazı çiftler daha kısa sürede ilişkiye hazır hissedebilirler, bazı çiftlerde ise daha uzun süre gerekebilir.

 • Sezaryenden sonra cinsel istekte azaltma veya değişiklik olur mu?

Özellikle ilk bir ay annenin ameliyat sonrası ağrı, yorgunluk ve bebekle ilgilenmesinden dolayı cinsellik konusunda isteğinde azalma olabilir, bu normaldir ve daha sonra düzelecektir. Ayrıca sezaryenden sonra 4-6 hafta azalarak devam eden kanama, lekelenme, akıntı vajinanın ilişkiye elverişli olmasını engelleyebilir, bu da eşlerin ilişkiden aldığı zevki azaltabilir.

 • Sezaryenden sonra vajinada kuruluk olur mu?

Tıpkı normal doğum sonrasında olduğu gibi, sezaryenden sonra özellikle emziren annelerde vajinada kuruluk olabilir ve kadın bu nedenle ilişki sıraısında acı duyabilir. Her kadın kuruluk sorunu yaşamaz, yaşayanlar için ise piyasada farklı alternatifte, güvenle kullanabileceğiniz kayganlaştırıcı ürünler mevcuttur.

 • Sezaryenden sonraki aylarda cinsel ilişkide hamilelik olabilir mi?

Sezaryen ameliyatından sonra özellikle çok düzenli emziremeyen annelerin hemen korunmaya başlaması gerekir. Korunmasız cinsel ilişki ile gebelik oluşma riski vardır. Anne adet görmeye başlamasa bile gebelik riski vardır, adetler başlamadan da yumurtlama olabilir ve hamilelik meydana gelebilir.

 • Sezaryen veya normal doğum cinsel ilişki açısından fark eder mi?

Her ikisinden sonra da benzer sürede cinsel isteksizlik ve ağrı, zorluk olur, her ikisinde de ortalama bir buçuk ayda tamamen düzelme görülür. Tek fark normal doğumların bazılarında epizyotomi yani doğum kesisi ve vajinaya dikiş yapıldığı için ilk iki üç hafta dikiş yerlerinde ağrı olmasıdır. Bu nedenle ilişki imkansızdır, vajinadaki dikişlerin tamamen iyileşmesi normalde en fazla 2-3 hafta sürer. Cinsel istek veya ilişkide ağrı hissetme bu dönemden sonra her iki doğum yönteminde de benzerdir.

Eşler ve aile büyüklerinin desteği şart

Doğum sonrası dönemde eşlerin ve aile büyüklerinin anlayışlı olmaları, yeni annelerin annelikleri ile ilgili olumsuz eleştirilerde bulunmamaları gerekir. Ayrıca ev içinde gereğinden fazla kalabalık oluşturmamaları, yeni oluşan aileler için zaman tanımaları, bebek ile anne arasındaki ilişkiye çok müdahale etmemeleri gerekir.

Özellikle erkeklerin bu dönem içindeki eşlerinin tavır ve davranışlarını iyi gözlemlemeleri, doğum öncesi hayatları yavaş yavaş yeni hayatlarına adapte etmeye çalışmaları, bebeğin bakımında aktif olmaları gerekir. Eşi tarafından desteklendiğini düşünen yeni anneler, eş ile olan ilişkilerinde zamanla eski haline dönüş sağlar. Olumsuz davranışların ve duyguların süresi ve şiddeti arttığında profesyonel yardım alınması gerekmektedir.