Yeni Annelere Pratik Öneriler

 

Bebek bakımı zordur. Hele ki ilk kez anne olan biri için… Henüz tecrübeye sahip olmadığınızı bilen yakın çevre sürekli size birşeyler anlatmaya çalışır ve bu her kafadan çıkan farklı bilgi ve düşünceler sizi daha da içinden çıkılmaz bir hala sokabilir. Sakin olun ve birbirinden faydalı tüyolarımıza göz atın…

Yeni anne olmuş biri iseniz bu ipuçları tam da size göre;

* Ellerinizi sık sık yıkamalısınız. Bir annenin el temizliği çok önemlidir.

* Yenidoğan bebeklerde çapaklanma sık görülür. Bebeğinizin gözlerinde oluşmuş çapaklanmayı kaynatılmış ve ılık hale gelmiş olan su ile temizleyebilirsiniz.

* Bebeğinizin kulaklarını temizlerken kesinlikle kulak çöpü kullanmamalısınız. Sadece kulağın dışını bir pamuk yardımı ile temizlemeniz yeterli olacaktır.

* Bebeğinizin tırnaklarını düz kesmelisiniz oval kestiğinizde batık riski oluşabilir. Ancak kendisine zarar vermemesi açısından törpü yardımı ile hafif törpüleyip yumuşamasını sağlayabilirsiniz.

* Bebeğinizin cilt temizliği önemlidir. Hele ki yaz aylarında dünyaya gelmiş ise bebeğiniz her gün yıkanması uygun olacaktır. Ancak bir gün duru su ile bir gün ise şampuanla yıkamalısınız. Şampuan tercih ederken ph değeri nötr olan ve içerisinde kimyasallar, kozmatik ürünler bulunmayanı tercih edin.

* Bebeğiniz için özel bir ağız temizliğine gerek yoktur. Çünkü tükürük bezlerinin temizleyici bir özelliği vardır. Ancak herhangi bir pamukçuk oluşumnda bebeğinizin ağız için karbonatlı su hazırlayıp beyaz bir tülnet ile temizleyebilirsiniz.

* Alt temizliği esnasında kız çocuklarına kullanılan bezler içeriğinde alkol olmayan ıslak mendiller veya suya batıracağınız pamuklarla olabilir. Temizlik önden arkaya doğru olmalıdır. Erkek çocuklarında ise sünnet derisi geriye doğru çekilmemelidir. Bu işlem derinin çatlamasına,  iltihap toplamasına veya mikrop kapmasına sebep olabilir.

* Bebeğiniz için tercih edeceğiniz kıyafetler pamuklu olmalı ve ilk alındığında sıcak su ile yıkanıp ütülenmelidir.

* Genel olarak göbek kordonu doğumdan sonra 10 güne kadar düşer. Bebeğinizin göbek kordonu düşmeden su ile temas ettirmemelisiniz. Bebeğinizi yıkarken bu bölgenin kuru kalmasına dikkat edin ve doktorunuzun tavsiye ettiği bir alkol ile sabah akşam pansumanını aksatmayın.

* Bebeğiniz doğumdan sonra dışarı çıkarılabilir. Ancak henüz çok küçük olduğundan kalabalık ortamlardan uzak durmasında fayda vardır. Çünkü girdiğiniz ortamlardan mikrop kapabilir.

* Bebeğinizi siz dahil kimsenin öpmesine izin vermeyin. Bebekler ilk doğduklarında öpülmez koklanır…

* Yeni doğan bebeklerde nefes kesilmesi, morarma, ateş acil durum olduğunu belirtir. Böyle durumlarda zaman kaybetmeden bir hastahaneye başvurmalısınız.

Aslında bebek bakmak korkulanın yanı sıra keyif vericidir. Siz de bu önerileri dikkate alırsanız bebeğinizin günlük bakımlarını rahatlıkla yapabilirsiniz.