Bayramı İstanbul’da Geçireceklere Öneriler…

 

Bir bayram daha geldi çattı. Geçtiğimiz hafta Kurban Bayramı tatilinin, 30 Ağustos Zafer Bayramı ile birleştirilerek kamuya 10 gün olarak duyurulmasının ardından herkesi bir tatil telaşı aldı. Önceden planlayanlar ve plansız hareket etse de şansları yaver giderler için bir sözümüz yok. Onların rotaları belli. Peki ya bayramı İstanbul’da geçirecekler?… İşte bayramda İstanbul’da olacaklara keyifli öneriler…

 

İstanbul’un da kıyı köyleri var

Anadolufeneri, Rumelikavağı, Porazköy, Garipçe İstanbul’un halen en şirin ve keşfedilmeyi bekleyen köyleri. Sabahtan akşam saatlerine kadar keyifle vakit geçirebileceğiniz bu köyler, İstanbul’un yoğunluğu ve gürültüsünden sizleri uzaklaştırdığı kadar, bedeninizi-ruhunuzu da dinlendirecek keyifli alternatifler.

Doğayla bütünleşmeye ne dersiniz?

Belgrat Ormanı, Atatürk Arboretumu, Polonezköy, Ballı Kayalar Tabiat Parkı gibi yemyeşil bir doğada yürüyüşe çıkabilirsiniz. Hatta sabah kahvaltınızı yanınıza alarak güzel bir piknik yapıp, sonra da kendinizi bu harika doğayla başbaşa bırakabilirsiniz.

 

Bisiklete binmeyi biliyor musunuz?

Malum İstanbul şehir merkezinde bisiklet sürmek oldukça zor. Ancak bisikletle keyifli zaman geçirmek için pek çok alternatif rota da şehirde bulunmakta. Bisikletle gezmeye en uygun yerlerin başında Caddebostan sahili geliyor. Sonrasında da herkesin bildiği gibi Büyükada ve diğer Prens Adaları pedal çevirmek için en uygun yerlerden. Avrupa Yakası’nda ise; Florya-Yeşilköy bisiklet yolu, Haliç-Balat sahili, Bakırköy-Zeytinburnu sahili, Ortaköy-Bebek sahili uygun yerlerden.

 

 

 

 

 

 

Biraz adrenalin!

İstanbul birçok eğlence ve tema parkına da ev sahipliği yapıyor. Bu tema ve eğlence parkları sadece çocuklara değil yetişkinlere de hitap eden cinsten. En ünlüleri arasında ise Vialand ve İstanbul Akvaryum gösteriliyor. Ailecek güzel bir sosyal aktivite olarak ön plana çıkan bu etkinlikleri değerlendirebilirsiniz.

Biraz serinleyin…

İstanbul’da hizmet veren havuz ve aqua parklarda çocuğunuzla ve sevdiklerinizle eğlenceli bir gün geçirebilirsiniz. Dilerseniz havuz başında güneşin keyfini çıkararak bronzlaşabilir veya gün boyunca sevdiklerinizle hoş sohbetler yaparak, havuzda serinleyebilirsiniz.

Hayvanseverlere…

Hem çocuklarınızın, hem de sizlerin, sokakta karşılaştığınız kuş, köpek ve kedi gibi canlılar haricindeki hayvanları yakından tanımak için bir organizasyon yapmaya ne dersiniz? İstanbul’a en yakın hayvanat bahçesi olan Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı Darıca’nın hayvan severlere kapıları açık. Botanik park ve bir kuş cenneti olan bu hayvanat bahçesine İstanbul’dan toplu taşıma araçlarıyla da ulaşabilirsiniz.

Yakın yerlere kaçabilirsiniz

İstanbul’da tatili dolu dolu geçirmek isteyenler yakın yerlere gün içinde kaçabilir ya da tek gece konaklamalarla kısa bir tatil yapabilir. İstanbul’a yakın en çok tercih edilen destinasyonlar ise Ağva, Riva, Kınalıada, Büyükada, Şile, Kumburgaz, Heybeliada, Selimpaşa, Kilyos ve Burgazada… Buralarda hem bütün gün denize girip güneşin tadını çıkarabilirsiniz, hem de bu bölgelerde hizmet veren tesislerde konaklama yapabilirsiniz.