BU BİTKİLER ÇOK TEHLİKELİ!

masum olmayan bitkiler

Doğayı, bitkileri, yeşili sevmenin kadını erkeği yok. Ama yine de biz kadınlar yeşille biraz daha haşır neşir gibiyiz sanki. İçinde bulunduğumuz zaman ve mekanda yeşile hasret günler yaşadığımız ise acı bir gerçek. Etraf ‘kentsel dönüşüm’ adı altında birer beton yığınına dönüşen yapılarla dolu. Haliye bizler de dışarıda bulamadığımız yeşili eve taşıma çalışıyoruz. Peki ya tüm bitkiler bize dost mu? Maalesef bu sorunun yanıtı ‘hayır’. Pek çok bitki sanıldıkları kadar masum değiller ve yaşam alanlarımızda bulunmaları ciddi tehlike yaratıyor. Neler mi? İşte listemiz…

Zakkum
Masum görünümlü bu çekici çiçek adeta zehir saçıyor. Yaprakları çiğnendiğinde öldürücü bir etki yapan zakkumu, özellikle yavrularınızdan uzak tutmakta fayda var.

 Fulya
Oldukça zehirli bir bitki türü olan fulya, nergisgiller ailesinden gelmekte. Yüksek tansiyon ve kalp hastalarının dikkat etmeleri gereken bu güzel görünümlü bitki çocuklarımız kadar minik dostlarımız için de tehlikeli.

Ortanca

Ortancayı kim sevmez? Balkonlarımızın biricik süs bitkileridir onlar. Fakat sakın ola ki, ortancanın tadına bakmaya kalkmayın! İshalden mide kramplarına hatta komaya kadar gidebilecek kötü sonuçlar doğurabilir.

Sümbül

Tıpkı fulya ve nergis gibi sümbüller de yutuldukları taktirde ciddi sorunlara yol açabilirler. Özellikle ciddi mide bulantısı kaçınılmazdır, desek yeridir.

İris

Hayvan ve insanlar için yenildiğinde çok da sevimli olmayan bir diğer bitki de iris. Bulantı, kusma ve mide krampları, ateş ve ishal görülen zehirlenme belirtilerinden.

Kaynak: Yeşilist