Bugün Dünya Süt Günü!

Bugün Dünya Süt Günü! En sevilen ve en sağlıklı içeceklerin başında gelen süt hayatımızın olmazsa olmazları arasında. Peki ya bize katkıları? Uzmanlar kalsiyum, fosfor başta olmak üzere vitamin ve mineral yönünden oldukça zengin bir içecek olan sütün, büyüme ve gelişme çağındaki çocukların kemik yapımı ve yoğunluğu ile 35 yaş ve sonrası kemik erimesi probleminin önüne geçebilmek için çok önemli bir besin kaynağı olduğunu belirtiyor ve ekliyorlar; “Süte ilişkin asılsız söylemlere itibar etmeyin…”

Çocuğunuza sütü sevdirin

C vitamini ve demir minerali dışındaki tüm vitamin ve mineraller için iyi bir protein kaynağı olan süt; iyot, sodyum, magnezyum mineralleri ve A, B, D, E, K vitaminlerinden de zengin bir içecek. Sütten elde edilen yoğurt, peynir, kefir gibi süt ürünlerinin tüketimi de çok önemli.

Çocuklar başta olmak üzere tüm bireylerin beslenmesinde kalsiyum kaynaklarının çeşitliliği önem arzediyor. Dolayısıyla sadece süt değil; yoğurt, peynir, kefir gibi diğer kaynaklar da sıklıkla tüketilmeli. Yoğurt hergün beslenmede bulunması gereken en önemli süt ürünü. Sindirimi kolay, beslenme değeri yüksek, doğal bağırsak florasının oluşmasına yardımcı olan probiyotik bir besin olan yoğurt, sofralardan eksik edilmemeli.

1 yaşa kadar bebeklere inek sütü verilmemeli

Alerjik bünyesi olan kişiler ise sütte bulunan kazein proteininden etkilenebilir. Bu yüzden 1 yaşına kadar bebeklere inek sütü verilmemelidir. Türkiye’ye Özgü Beslenme Rehberi’nde, yetişkin bireylerin 2 orta boy su bardağı; çocuklar, büyüme-gelişme dönemindeki gençler, gebeler, emziren anneler ve menopoz dönemindeki kadınların ise yaklaşık 4 orta boy su bardağı süt ve süt ürünü tüketmesi önerilmekte. Sütü sade tüketmekte zorlananlar ise, içine meyve, çikolata ya da dondurma katarak süte aroma kazandırabilir. Bu besinler sütün besin değerini azaltmazken içimini keyiflendirecektir.

*Değerli bilgileri için Uz. Dyt. Merve Yüksek’e teşekkürlerimizle…