Danone Türkiye ve KAGİDER’den “İyi ki Annem Çalışıyor”

Danone Türkiye Ve Kagider “İyi Ki Annem Çalışıyor” Farkındalık Kampanyası ile çalışan annelerin iş hayatından kopmaması için güçlerini birleştirdi. Bu farkındalık kampanyası ile çalışan annelerin iş hayatlarına devam ederek, kendileri ve aileleri için yaratacakları değer konusunda toplumsal bilinç oluşturmak hedefleniyor.

Kampanya kapsamında Ipsos Sosyal Araştırmalar Enstitüsü tarafından hazırlanan ‘Çalışan Annelerin İşe Dönüşü Araştırması’, annesi çalışan çocukların küçük yaştan itibaren kadın-erkek eşitliği algısına sahip olduklarını, annelerinin çalışmasıyla gurur duyduklarını ve onu kendilerine model olarak aldıklarını ortaya koyuyor. Çalışan annelerin çocukları okul, sosyal çevre uyumları ve daha sonra iş hayatındaki başarıları ışığında “iyi ki annem çalışıyor” diyor. Diğer yandan işten ayrılmış annelerin %60’ı işi bıraktıklarında çalışmayı özlüyor, bu süreçte kendilerine ve çocuklarına istedikleri zamanı tam olarak ayıramadıklarını belirtiyorlar. İşe dönmüş annelerin %93’ü, eşleri işe dönmüş babaların ise %87’si ise çalışan annenin çocuklarının kişisel ve sosyal gelişimleri için daha fazla imkân sunduğuna inanıyor.

 

 

İşe dönen anneler kendilerini daha değerli hissettiklerini söylüyor

Araştırma, işin getirdiği sosyal statünün kadınlar için önemini ve ev dışında bir hayatta var olmanın kadınlara iyi geldiğini de ortaya koyuyor. Çocuk nedeniyle işten ayrılan kadınların %58’i işi bıraktıktan sonra sosyal çevrelerinin ciddi oranda azaldığını belirtirken, işe dönmüş annelerin %70’i ev dışında da bir hayatları olduğu için kendilerini daha değerli hissettiklerini söylüyor.

Anne ve babaların kreş hizmetine ayırabilecekleri aylık ortalama bütçe 600 TL

Araştırmaya göre işten ayrılan annelerin %73’ü çocuklarına kendilerinin bakmak istediklerini belirtiyor. Çeşitli faktörlerin yanı sıra uygun ve güvenilir çocuk bakım alternatiflerinin olmaması da bu tercihi tetikliyor. İşe dönmüş annelerin %54’ü çalışmadıkları dönemde maddi imkanları yeterli olsa kreş veya bakıcı alternatiflerini değerlendirecek olduklarını söylüyor. Anne ve babaların kreş hizmetine aylık ayırabilecekleri bütçe ise ortalama 600 TL.