Banyonuza Fayans Seçerken Dikkat!

 

Banyo dekorasyonunda baş rolü genelde fayans oynar. Banyoya hakim olacak rengi, dokuyu ve hissi temelde fayans belirler. Dolayısıyla banyo için fayans seçimi kritik önem taşır. Dekoratif olduğu kadar kolay temizlenebilen yapıda olması da çok önemlidir. Eğer fayans seçiminde hata baştan yapılmışsa, gün gelir bu seçim bir dizi kabusa neden olabilir. Fayans seçerken dikkat etmeniz gereken hususları sizler için derledik…

Kullanım alanı

Fayans seçiminizde belirleyici kriter fayansı ne tür bir alanda kullanacağınızdır. Banyo ve tuvalet ya da mutfak ve hatta balkon için apayrı seçimler devreye girer. Fayans alımınız esnasında satıcıya mutlaka nerede kullanacağınız bilgisini verin. Aksi halde yanlış fayans seçimi sizi kısa sürede yenibir arayışa yönlendirebilir.

Renk seçimi

Fayans seçimi yapmadan önce kafanızda bir renk belirlemelisiniz. Açık tonların mekanları olduklarından daha büyük gösterdiklerini bilmenizde yarar var. Tüm fayanslarda renk tonu ve kalibre kutu üzerinde yer alan bilgi etiketi üzerinde bulunmaktadır. Bu sayede hata yapmadan belirlediğiniz rengi kolayca bulabilirsiniz.

Parlak mı, mat mı?

Çoğumuz fayans deyince pırıl pırıl parlasın isteriz. Oysa parlak ürünler matlara oranla daha kaygandır ve daha çabuk aşınır. Bu arada sırlı yüzeylerin leke tutmadıklarını hatırlatmamızda da yarar var. Alacağınız fayansları mutfak ya da banyo gibi sürekli temizlik maddeleri kullandığınız alanlarda kullanacaksanız sırlı yüzeyleri tercih etmelisiniz.