Bebek Odası Dekorasyonunda Renk Seçimi

 

Ne kadar uğraşsak da onların hayal güçlerinde yarattıkları renklere ulaşamayız şüphesiz. Ama yine de miniğimizin yaşam alanını elimizden geldiğince renklendirmekte fayda var. Pembe ve mavi klişesini kafanızdan silin, siz de dimağınızı özgür bırakın. Gökkuşağına yaklaşmaya var mısınız?..

Bir düşünün… Kendinizi düşünün, herhangi bir mekana girdiğinizde o yer ve bağlı bulunduğu kişiye ilişkin fikirleriniz nasıl şekilleniverir hemen! “Ne karamsar”, “ne de canlı” ya da “çok romantik” gibi tanımlamalar o odayı değil, o odanın sahibini tanımlar aslında! Tam da bu nedenle en değerli varlıklarımızın, çocuklarımızın odaları için duvar rengi seçerken ince eleyip sık dokumak şarttır. Elbette büyüdüğünde istediği rengi hatta renkleri tercih edebilir. Ama henüz bir bebekse bu seçimi onun için bizim yapmamız gerekir. Yok, eğer bebeklikten çocukluğa geçtiği dönemde ise en sağlıklısı ona da fikrini sorarak ortak, makul bir seçenekte birleşmek olacaktır.

İşin Psikolojik Boyutu

Bebek ve çocuk odasında renk seçerken işin psikoljik ve pedagojik boyutunu göz ardı etmemek gerekir. Temel prensip olarak bebek odalarında uykuya hazırlayıcı, rahatlatıcı pastel tonlar, çocuk odalarında ise zihni uyaran ve enerji veren sıcak tonlar seçilebilir. Renk seçimini belirleyen önemli faktörlerden biri de odanın büyüklüğüdür. Öyle ki, küçük odalarda açık renkler tercih sebebidir. Bu noktada beyaz ve tonları da mutlaka yan seçenek olmalıdır. Oda yeterince geniş ise tek renk seçeneği daha makul olabilir. İster tek renk, isterseniz rengarenk, seçim sizin. Renklerin tek başlarına anlam ve yükledikleri duyguları anlatma işi ise bizim…

Kar Beyaz

Odamız küçük ve darsa bizim için en doğru seçeneklerden biri şüohesiz ki beyaz olacaktır. Beyaz renk hem odayı geniş gösterecek hem de aydınlatacaktır. Bebek ve çocuk odalarında beyaz zaman zaman fazla steril bulunsa da makul bir seçenektir. Çünkü nasılsa odada beyaza eşlik edecek farklı tonda eşyalar olacaktır. Odanın soğuk görünmemesi için duvar süslemelerinden, çerçevelerden vs. faydalanabilirsiniz.

Lila

Pek çok uzmanın birleştiği nokta şu ki, lila hem rahatlık ve huzuru simgeler hem de hayal gücünü canlandırıcı özelliğiyle tercih nedenidir. Bebek odaları için mükemmel seçenek diyebiliriz. Çocuk odalarında ise kızlar için özellikle önerilebilir. Erkeklerde ise yan renk olarak kullanılabilir.

Sarı Sıcak

Sarıdan daha aktif, daha neşeli bir renk zor bulunur! Kahverengi ve doreye yönelen tonlardan ziyade yeşile çalan tonlar tercih edilebilir. Bebekler için cinsiyet ayırmaksızın doğru bir seçenektir. Çocuklar için de hem kız hem erkekler için duvarlarda yönelinebilecek ender renklerdendir.

Mavi Huzur

Mavinin mutlu, huzurlu enerjisine diyecek yok! Bebek odalarında –çoğunlukla- erkeklerde öncelikli seçeneklerden biri. Çocuk odalarıysa konu, farklı tonlar sanki daha doğru… Örneğin turkuaz hem kız hem erkek çocuk odaları için çok hoş bir duvar rengi seçeneği. Neden olmasın?

Dikkat Kırmızı!

Evet, biraz bağıran bir renk kırmızı. Tek başına oldukça ürkütücü. Ama uyarıcı özelliği de gözden kaçırılmamalı. Bebek odalarında oyun alanlarında, çocuk odalarında ise kitap okuma ve ders çalışma alanlarının fonunda doğru bir seçenek olacaktır. Beyaz ve ahşapla uyumu göz ardı edilemez doğrusu.

Çimen Yeşili

Bebek odalarında özellikle erkek bebeklerde trend duvar renklerinden biri olan yeşil, çocuk odaları için de oldukça ideal. Ders çalışırken konsantrasyon eksikliği yaşayan çocuklar için yeşil renkli duvarlar faydalı olacaktır. Bu tonlar aynı zamanda çocuğunuzun güven duygusunu geliştirirken rahatlamasını da sağlayacaktır.

Zarif Pembe

Konu bebek ya da çocuk odası olunca ve bahsi geçen kişi minik bir kız ise pembe vazgeçilmezlerden biri tabii. Pastel versiyonları tatlı ama hafif klişe, koyulu açıklı farklı duvarlar ise oldukça etkili. Örneğin fuşya kız çocuk odalarında –tek başına değil- son dönemde sıklıkla tercih edilir durumda.

Ahşap Kahve

Hemen yüzünüzü buruşturmayın, kahverengiye de bir şans verin. Açık, ahşap tonlarda duvarlar pek çok renkle ve mobilya ile kolaylıkla uyum sağlayacaktır. Göz ardı etmeyin…