Dekorasyonla Terapiye Ne Dersiniz?

Biz kadınlar ruh halimizi yaşamımıza odak noktası yaparız. Kötü hissediyorsak herşey kötü görünüz gözümüze, iyiysek tepeden tırnağa mutluluk kesilebiliriz. Peki ya ruh halinizin evinizin dekorasyonuyla ilişkili olduğunu söylesek ne dersiniz? Bu günlerde kötü hissediyorsanız, belki de evinize küçük bir çeki düzen verme ruh halinizi onarmada faydalı olacaktır. Sizce de denemeye değmez mi?

Yaşam alanının ruh ve sağlık üzerindeki etkilerine dikkati çeken Mimar Funda Varlık ve İç Mimar Oya Çavdar, bizi destekleyici, besleyici ve enerji artırıcı bir ortamda olduğumuzda kendimizi çok daha iyi hissedeceğimizi ve daha iyi hissettiğimizde, hüznümüzün azalacağını, yaşama sevincimizin artacağını söylüyorlar. Renklerin ve ışığın depresyonla baş etmek için kullanılan organik bir yol olduğunu vurgulayan uzman ikili; düşük ruh halleriniz için dekorasyon terapisi öneriyor. Mimar Varlık ve İç Mimar Çavdar, evinizin daha dengeli ve rahat olabilmesini sağlayacak iç dizayn fikirlerini sizler için anlattı.

YARATICI RENKLERE YER AÇIN

Antik çağlardan beri uygulanan renk terapisi depresyonu tedavi etmekte sonra derece faydalı. Hatta fiziksel rahatsızlıkların tedavisinde de sık sık başvuruluyor. Evinizin mevcut renklerine bir göz atın. Modası geçmiş hatta solmuş mu? Evinizde yaratıcı renkler kullanmak; zihninizi tazelemek için mükemmel ve pahalı olmayan bir yöntem olabilir. Duvarlarınızı örten renkler sizi iyi hissettirmeli. Bunalımdaki bireyler, kendi favori renklerini kullanarak ruh hallerini iyileştirmede yol alabilirler.

Boya, duvarlar üzerinde güneş ışığının etkisini çoğaltır. Duvarlarınızı boyamak için açık mavi ve yeşillerden oluşan rahatlatıcı yumuşak renkler seçebilirsiniz. Yeşiller, yumuşak morlar ve derin mavilerin alanınızı genişlettiği ve kasvetinizi azalttığı kanıtlanmıştır. Mavi ışık sinirlerinizi yatıştırır, dinlendirir ve huzur verir. Kırmızı ve turuncunun iştah açıcı etkisi vardır, enerjiyi ve gücü arttırır. Açık mor tonları ise beyinsel faaliyeti ve sanatsal düşünceyi arttırarak ilham verir. Fakat dikkatle kullanılması gerekli olan bir renktir. Koyu tonlarının hüzün ve depresyonu çağrıştıran etkileri vardır. Duvarları boyamanın ötesinde, yatak örtünüzde, mobilyalarınızda ya da dekoratif yastıklarınızda da sevdiğiniz renkleri seçebilirsiniz.

IŞIK TERAPİSİ

Bilimsel araştırmalara göre, direkt güneş ışığı bireyin ruh halini ve enerjisini pozitif anlamda arttırıyor. Daha çok güneş ışığı alabilmek depresyonla mücadelede ruh halinizi yükseltecek etkili ve basit bir yöntemdir. Doğal ışığın ruh halinizi iyileştirmesinin en önemli nedeni vücudunuzdaki endorfin ve serotonin (vücudu iyi hissettiren kimyasallar) hormonlarını arttırmasıdır. Yeteri kadar doğal güneş ışığı almak mümkün değilse, kontrol edilebilir yapay ışık da kullanabilirsiniz. Yatak odanız, oturma odanız veya mutfağınız kadar ışık almak zorunda değildir, çünkü bu odaları daha çok yaşam alanı olarak, yatak odasını ise uyumak için kullanırız. Ve doğal güneş ışığının bir başka artısı; sabahları güneş ışığını daha çok aldığınızda, vücudunuz melatonin hormonunu üretmeyi durdurması için bir sinyal alır (bu hormon uyuma ve uyanma döngünüzü düzenler) ve bu sizin kolay uyanmanıza yardımcı olur. Bu nedenle perdelerinizi ve güneşliklerinizi açık tutun.

BİTKİLERLE YENİLENİN

Mekanlarınızı düzenlerken bitkileri unutmayın. Bitkiler doğayı içeri getirir. Eve enerji ve hayat verir. Endişelerinizi, bitkinliğinizi azaltır; ruh halinizin düzelmesini sağlar. Özellikle ruh halini düzeltmek isteyenler evlerinde sonbahar ve kış yerine, ilkbahar ve yaz gibi hissetmelidir.

Cam kenarlarına Kroton gibi canlı yeşil bitkiler koyabilirsiniz. Bu bitkinin yaprakları başta sarı damarlı yeşildir fakat güneşin etkisi ile renklenip güzelleşir.

Evinizin girişi pozitif enerjinin geçiş yoludur. Bu yüzden kapınızın önü ve girişiniz pozitif enerji akışına uygun şekilde ferah olmalı. Temiz, aydınlık ve görmek istemediğiniz şeylerden arınmış olması gerekiyor. Kapının arkasında tam olarak açılmasını engelleyecek bir şey bulunmamalı.

AYNALAR…

Aynalar, alanınızı daha geniş göstermek için ve odanızda başka bir ışık kaynağı görevi yaptıkları için çok önemlidir. Feng Shui uzmanlarına göre aynalar odadaki enerjiyi arttırır. Bu yüzden yatak odasında aynaya yer verip vermemeyi dikkatli düşünmek gerekir. Rahatsız uyumanıza ve kötü hissetmenize neden olabilir. Evinizdeki mobilyaların tamamının yüksek ve ağır parçalar olmamasına özen gösterin. Alçak, hafif ve renkli mobilyalara da yer verin, mekanın daha ferah ve aydınlık göründüğünü fark edeceksiniz. Böylece evinizde pozitif enerji akışı da kesintisiz sağlanacaktır.