Feng Shui Felsefesine Göre Ev Düzenlemek İçin 5 Öneri

Feng Shui Felsefesine Göre Ev Düzenlemek İçin 5 Öneri

Antik Çin’de ortaya çıkan Feng Shui felsefesini bugün dünyanın birçok yerindeki dekorasyon planlarında görebiliyoruz. Peki bu Feng Shui nedir?

Kelimenin Türkçe çevirisi “rüzgar ve su”. Feng Shui felsefesine göre bir insanın kaderi çevresine bağlı, bu sebeple çevremizi iyi enerjilere açık tutmalıyız. Antik Çin zamanlarından beri inanılan ve uygulanan konseptin merkezinde hayat enerjisi “Ch’i” var, ve Ch’i hayatın her yerinde. Feng Shui bu inanca uygun yapılan dekorasyon sanatı; Yun Ch’i yani pozitif hayat enerjisini kendi yaşamınıza yönlendirmenin yolu. Doğal akışlar olan su ve rüzgarı baz alan bu sanatın en öne çıkan özelliği sadelik ve açık alanlar. Birkaç küçük değişim ile bu felsefeyi siz de evinize ve ofisinize uygulayabilirsiniz.

Feng Shui Felsefesine Göre Ev Düzenlemek İçin 5 Öneri

  1. Ferah Bir Giriş

Evinizin veya ofisinizin girişi enerjinin de girdiği yerdir. Açık ve ferah bir giriş iyi enerjileri davet eder. Feng Shui felsefesine göre giriş kapısı evin ağzıdır ve enerji akışı buradan başlar. Girişinizi iyi enerji Yun Ch’i’ye açık tutmak için girişte çıkarılan ayakkabıları, çantaları veya montları ortalıkta tutmak yerine dolaba kaldırın ve girişi daima temiz tutun.

  1. Temiz Pencereler

Pencereler bir evin gözleridir, bu sebeple sıkça pencereleri silmek ve onları temiz tutmak Feng Shui felsefesinin önemli bir parçası. Doğadan ilham alan Feng Shui’ye göre güneş ışığı pozitif enerjidir, bu sebeple ev seçimi yaparken aydınlık olması dikkat edilmesi gereken bir kriter.

  1. Kapılara Dikkat

Odaların kapıları iletişimi temsil eder, bu sebeple evin kapılarına biraz daha dikkat etmemizi öneriyor Feng Shui felsefesi. Öncelikle evdeki her kapı 90 derece açılabilmeli, eğer kapının arkasında bunu önleyen bir eşya varsa tekrar düzenleme yapmalısınız. Ayrıca kapıların iyi durumda olması, gıcırdamaması veya düşmemesi de enerji akışını sağlamak açısından önemli.

  1. Her Şeyin Yeri Var

Belki de bu felsefenin en önemli kuralı evdeki eşyaları iyi enerji (Yun Ch’i) çağıran şekilde konumlandırmak. Kişinin yatağı kendini, çalışma masası kariyeri, ocak ise geliri temsil eder. Bu nesneleri evinizde veya ofisinizde konumlandırırken kapıya baktıklarından emin olun. Böylece kapıdan gelecek enerji akımına açık olurlar.

  1. Yeşil Bir Ev

Doğa ile bir olmaya önem veren bu felsefe, evimizi de doğaya yakın tutmak adına yeşillendirmemizi öneriyor. Eğer eviniz bahçeli ise bahçenize daha önem verebilir, eğer apartman ise evinize uygun farklı bitkiler alabilirsiniz. Bu bitkileri seçerken evinizin özelliklerine uyacak cinste almak önemli çünkü yeşil bitkiler iyi enerji olduğu gibi ölmüş, solmuş bitkiler negatif bir enerji çekiyor.

Evinizi Negatif Enerjiden Korumanın 12 Yolu!