Grinin Bin Bir Yüzü…

 

Dekorasyonu dünyanın en zor işi gibi algılamanı sağlayan binlerce dekorasyon dergisi ve makalesi okumuş sevgili okur; Yaklaş… Yaklaş, daha da yaklaş… Sana kocaman bir sır vereceğim… Koca bir balonun içindesin, ben de elindeki çuvaldız, başlıyoruz.

Ayrı kaldığımız zaman diliminde mimarın daha da evrilip, aydınlandı… Dekorasyon dediğin şeyin aslında tüketim toplumunun bir dayatması falan olduğunu anlatıp, seni germeyeceğim, sadece bil ki aslında bazı numaralarla, bu iş hiç de sandığın kadar zor bir iş değil.

Ders 1: O hiç önemli gözükmeyen, puslu havaları kabusa çeviren gri renk var ya, işte o başarının anahtarı!

Grinin nötr bir renk olmasından yararlanarak, dekorasyon adına birçok duyguyu mekana yansıtabilirsin. Kahverengi tonları dışında hemen hemen tüm renklerle kombinleyebilir, istediğin rengi mekanda hakim kılabilirsin.

Üstelik o hakim rengi, sıkıldığın zaman rahatlıkla değiştirebilirsin, çünkü oluşturduğun gri ton boş bir tuval gibidir. Gri duvarlar kalır, lacivert ya da kırmızı yastıklar, halılar gider; sarılar, morlar gelir…

Yani duygu durumuna göre mekan sana uyar. Ya da mevsimlere göre hareket edersin. Aynı şeyi grinin tüm tonlarını ve siyahı kullanarak mekana uygulayabilir, maskulen bir hava yaratabilirsin.

Sihirbaz gibidir gri renk, dikkat edersen dekorasyon dergilerinde yer alan o harika mekanların çoğunda fonda hep gri vardır. Klasik bir hava katmak istersen koltuklarını kadife, modern bir tarz seviyorsan keten kumaşlar tercih ederek kaplayabilirsin.

Hadi şimdi o nötr diye önemsemediğin griye bir daha bak… Yanına eklediğin sarının, morun, lacivertin, siyahın ya da pembenin sana sunduğu yüzlerce alternatifle her mekanı yenileyebileceğini göreceksin.