İNCE BELLİNİN YENİ ADI; SOFIA

Yaşamını ve çalışma hayatını Milano’da sürdüren ve kurucusu olduğu SMD Studio çatısı altında birbirinden farklı  endüstri ürünleri tasarımlarına ve iç mimari projelere imza atan Serap Korkmaz, Türk kültürünün klasikleşmiş ikon objesi olan ince belli çay bardağını yorumlayarak geliştirdiği ‘Sofia’ çay setini ilk kez Milano’daki Making Makers etkinliğinde tanıttı.

Türk kültürünün klasikleşmiş unsurlarını modern bir dille yorumlayarak oluşturduğu neo-klasik ürünler koleksiyonunun ilk parçasını oluşturan ‘Sofia’ çay seti adını, İtalya’da Basilicia di Santa Sofia olarak anılan ve tüm dünyadan turistlerin İstanbul’da en çok görmek istediği tarihi yapılardan biri olan Ayasofya’dan alıyor.

Seramikten imal edilmiş bir çaydanlık, 6 çay bardağı, 6 çay kaşığı ve ahşap, mermer ve pirinçten üretilmiş bir tepsiden oluşan ‘Sofia’nın ürünleri hem set halinde hem de ayrı ayrı satışa sunuluyor. Tamamen İtalyan üretimi olan çay setinin seramik üretimi Sicilyalı bir ailenin sahip olduğu Milano’daki Puzzo Ceramiche firması tarafından yapılmış. Tepsilerin ahşap işçilikleri MioCugino’ya, pirinç uygulamaları Fratelli Gurian firmasına, mermer üretimi ise İtalya’nın en iyi mermer firmalarından Moscato Marmi/Purapietra’ya ait. Çaydanlığın ve çay kaşıklarının uçlarında yer alan ve Osmanlı feslerinin püsküllerini anımsatan objeler ise resin malzeme kullanılarak, 3d printer’lar ile üretilmiş. Seramik malzeme için hazırlanan özel etiketlerin üretimi ise Roma’ya 60 km uzaklıktaki Civita Castellana’da yer alan Esseascreen Decalcomanie firmasına yaptırılmış. “Geleneksel çizgileri minimalizmle buluşturduğumuz çay seti ile Türk tasarımına yeni bir soluk getirmeyi ve uluslararası arenada kendi kültürümüzü tanıtmayı amaçladık”, diyen Serap Korkmaz, yeni ürününü ilk kez 2-17 Nisan tarihleri arasında Milano’daki Fabbrica Del Vapore Sanat Merkezi’nde gerçekleşen “SHARING DESIGN – Terza Edizione 2016 – MAKING MAKERS” etkinliğinde izleyiciyle buluşturdu. Milano Belediyesi’nin desteği ile Milano Makers tarafından bu yıl üçüncü kez düzenlenen “SHARING DESIGN – Terza Edizione 2016 – MAKING MAKERS” sergisinin yanısıra, ürün ayrıca Milano Tasarım Haftası kapsamında Nilufar Depot’ta da sergilenecek.