Felsefe Köyüne!

öğretmen ve öğrenciler

Ali Nesin’in kurucusu olduğu Matematik Köyü hepimizin malumu. Birbirinden özel, pırıl pırıl çocukların yetiştiği özgün bir yaz okulu deneyimi sunduğu kuşkusuz. Üstelik dünyada imece usulü kurulan tek köy derneği kendileri! Nesin şimdi de bir Felsefe Köyü kurmak için kolları sıvamış durumda. Tek ihtiyacı ise biraz destek…

Ali Nesin’in hayata geçirdiği yeni projesi Felsefe Köyü için çalışmalar devam ediyor. İnşaatın yarısının tamamlandığı eğitim alanı yaşanan ekonomik sıkıntılar nedeniyle desteğe ihtiyaç duyuyor.

Ali Nesin’in yıllar önce önayak olduğu, dünyaca imece usulü kurulan tek köy örneği olan Matematik Köyü’nün ardından şimdi de Felsefe Köyü kuruluyor. İnşaatının yarısı tamamlanan Felsefe Köyü’ne yaşanan ekonomik sıkıntılar nedeniyle destek gerekiyor. Nesin’in sosyal medyada paylaştığı destek çağrısı şöyle:

“Sevgili Dostlar,

Matematik Köyü müthiş bir başarı yakaladı. O kadar ki başvuran öğrencilerin ancak onda birini kabul edebiliyoruz. Her yıl ilkokuldan doktoraya kadar 5000 dolayında öğrenci Köy’ü ziyaret ediyor. Yurtdışından hocalar da Köy’de ders vermek için kuyruğa girmiş durumdalar. Namımız aldı yürüdü… Yazokullarımız meşhur, biliyorsunuzdur. İlkbahar ve sonbaharlarda ise bir nevi Disneyland’a dönüşüyor Köy. Akın akın gelen çocuklarla matematiksel oyunlar oynuyorum. Yenildikçe oynamak istiyorlar, oynadikça yeniliyorlar…

Bir zaman sonra o kadar şanslı olamayacagımı düşünüp stratejiyi aramaya başlıyorlar. Tam bulmak üzere olduklarında oyunu değiştiriyorum; yağma mı var! En sonunda yeniyorlar tabii. İşte o zaman keyiflerini görmelisiniz.

Bazılarına da ancak iki saatte bulabilecekleri bir soru soruyorum. Hangimiz kaç defa aralıksız iki saat düşünmüşüzdür ki; zaman mı var? Ama çocuklar iki saat boyunca probleme yogunlaşıyorlar ve altından girip üstünden çıkıyorlar. Başlangıçta kendilerine imkânsız gelen bir problemi çözmek onları çok mutlu ediyor. Kendilerine güven duyuyorlar, zekâlarına şaşıyorlar. Matematik Köyü dünyada bir ilktir ve sanıyorum imece usulü kurulan bir başka bilim kurumu daha yoktur. Katkısı olan, destekleyen herkese gençler adına çok teşekkür ederim. Umarım yarattığımız güzelliği gelip görmüşsünüzdür. Mutlaka bekleriz. Görülesi bir yer çünkü. Güzelliğinden öte, Türk eğitim sistemini vasatlıktan kurtaran devrim niteliğinde bir oluşum mutlaka görülmeli diye düşünüyorum.

Matematik Köyü rüştünü ispatladığına göre artık Felsefe Köyü’ne el atabiliriz. Geçen yıl inşaatına başladık. Yarıladik sayılır. Paramız tükendi ama. Katkılarınızı aşağıdaki hesap numaralarına yatırabilirsiniz. Not olarak “Felsefe Köyü için” yazarsanız bizim için kolaylık olur. Bir de adresinizi ya da bir iletişim bilginizi eklerseniz teşekkür edebiliriz. Bin lira ve üstü bağışta bulunanların adlarını bir mermer plakete yazıp Köy’e asacağız, aynen geçmişte Matematik Köyü’nde yaptığımız gibi.

 Katkılarınız için çok teşekkür ederim.

Ali Nesin”

Kredi kartıyla bağış için: https://secure.nesinvakfi.org/nesinvakfi/bagis.php

Banka yoluyla bağış için:
Nesin Vakfı
İş Bankası, Parmakkapı Şubesi
Şube kodu: 1042
Hesap numarası: 0687054
IBAN:TR170006400000110420687054

Nesin Vakfı
Vakıf Bank, Çatalca Şubesi
Şube kodu: 00237
Hesap numarası: 00158007272068355
IBAN: TR730001500158007272068355