Hayallerini Yaşa Prenses!

 

Disney faaliyet gösterdiği ve aralarında Türkiye’nin de yer aldığı toplam 43 ülkede “Hayallerini Yaşa Prenses” adıyla dünyanın her yerindeki kız çocuklarını büyük hayaller kurmaya ve onların peşinden gitmeleye teşvik etmek için global bir fotoğraf projesi başlattı. Proje kapsamında, 15 ülkeden 19 kadın fotoğrafçı Disney Prenses’lerinin hikayeleri ve ilham veren karakter özelliklerinden esinlenerek kendi ülkelerinden rol model olarak seçtikleri başarılı genç kızların, cesaret ve azimlerini ön plana çıkaran fotoğraflarını çekti. Çekilen fotoğraflar Disney’in sosyal medya hesaplarında yayınlanarak, kız çocuklarının eğitimine destek veren Birleşmiş Milletler Vakfı’nın Girl Up fonuna kaynak sağlamayı amaçlıyor.

Disney’in başalattığı “Hayallerini Yaşa Prenses” global fotoğraf projesi, azim ve başarı hikayeleriyle bütün dünyaya örnek olacak ilham kaynağı genç kız ve kadınları bir araya getirdi; Birleşmiş Milletler kürsüsüne çıkan en genç konuşmacıdan, Afganistan’ın ilk kadın bisiklet takımına ve Çin’in altın madalyalı Paralimpik sporcusuna kadar birbirinden özel hikaye, gören her genç kıza ilham verecek fotoğraf kareleriyle bir araya geldi. Türkiye’den ise rol model olarak ülkemizi olimpiyatlarda başarıyla temsil eden en genç jimnastikçi ünvanını kazanmış 18 yaşındaki Milli Sporcumuz Tutya Yılmaz’ın hem İstanbul arka planıyla hem de her gün antreman yaptığı salonda hayallerini ve çalışkanlığını yansıtan fotoğrafları çekildi. Tutya Yılmaz, kendisini çok heyecanlandırdığını belirttiği proje ile ilgili Ben hayallerime ulaşmak için çok çalıştım, asla pes etmedim ve hep daha fazlasını hedefledim.  Bu proje sayesinde Brezilya’dan, İtalya’dan veya Kanada’dan genç bir kızın benim hikayeme tanık olarak hayallerini gerçekleştirmek için cesaret bulabileceğini bilmek beni gerçekten çok heyecanlandırıyor.dedi.

Türkiye’den fotoğrafçı Dilan Bozyel, Milli Jimnastikçi Tutya Yılmaz’ı fotoğrafladı

National Geographic dergisinin ilk kadın fotoğrafçısından, Uluslararası Yılın Fotoğrafı yarışması kazananları ve Pulitzer finalistlerine kadar; dünyanın en başarılı ve saygın kadın fotoğrafçıları “Hayallerini Yaşa Prenses” projesi için biraraya geldi. Projenin Türkiye ayağında, Milli Jimnastikçi Tutya Yılmaz’ı, moda, sanat, reklam dallarının yanı sıra  toplumsal bilincin gelişimine yönelik olarak yaptığı çalışmalarıyla tanınan ödüllü fotoğrafçı Dilan Bozyel fotoğrafladı. Tutya Yılmaz’ın birbirinden ilham verici pozlarını İstanbul silüetinin yer aldığı karelerle bir araya getiren ünlü fotoğrafçı Bozyel proje ile ilgili duygularını “Tüm dünyada hayalleri olan genç kızlara pes etmeden çok çalışarak hayallerine ulaşabileceklerini Disney Prenses’leri ve gerçek hayatta başarılarıyla gündemde olan rol modeller üzerinden gösterdiğimiz bu global projenin bir parçası olmak çok gurur verici. Çekimlerimiz çok keyifli geçti; bir yandan Tutya’nın azim ve başarıyla dolu hikayesini diğer yandan İstanbul’un güzelliklerini fotoğraf karelerine yansıtabilmeyi hedefledim. Fotoğraflarda kullandığım Asya ile Avrupa’yı birleştiren İstanbul görüntülerinin Tutya’nın başarı hikayesiyle birbirini tamamladığına ve hayalleriyle dünyaya açılmak isteyen milyonlarca kıza ilham vereceğine inanıyorum” sözleriyle dile getirdi.

Her beğeni, kız çocukları yararına 1 ABD Doları karşılığında bağışa dönüşecek

Hayallerini Yaşa Prenses projesi aynı zamanda Birleşmiş Milletler Vakfı’nın 2010 yılından bu yana tüm dünyada kız çocukları ve genç kızlara eğitim ve liderlik alanlarında kendilerini geliştirebilmeleri için destek verebilmek üzere oluşturduğu Girl Up fonuna kaynak yaratmayı hedefliyor. Bu kapsamda, 15 Ağustos-11 Ekim tarihleri arasında #HayalleriniYaşaPrenses etiketi ile projede yer alan fotoğfarlara yapılacak her beğeni veya katılımcıların #HayalleriniYaşaPrenses etiketiyle kendi Facebook, Instagram ve Twitter mecralarında kendi hayallerini yansıtan her fotoğraf paylaşımı için Disney Worldwide Services, Girl Up projesine 1 Dolar bağışta bulunacak. Toplamda 500 bin ila 1 milyon  Dolar arasında bağış toplanması hedefleniyor.

Türkiye’den projeyi desteklemek için kampanya ana mecrası olan Disney Türkiye Facebook (https://www.facebook.com/DisneyTurkiye/?fref=ts) sayfasını ziyaret ederek #HayalleriniYaşaPrenses fotoğraflarını beğenebilir ve kendi fotoğraflarınızı yine aynı etiketle paylaşabilirsiniz.

Disney Prenses’leri kızlara ilham veriyor

Nesiller boyu anlattığı hikâyeler, yarattığı karakterler ve yaşattığı deneyimlerle kalplere hitap eden dünyanın en değerli eğlence markası Disney, öncelikli alt markalarından “Disney Prensesler” için geçtiğimiz sene tüm dünya ile birlikte Türkiye’de de Disney Prenses’lerinin ilham veren karakter özellikleri üzerinden Türk kızlarını da hayal etmeye ve hayallerinin peşinden gitmeye teşvik edici projeler gerçekleştirmişti. Prenseslerimizin her biri artık bireysel hikayeleriyle öne çıkıyor; örneğin Ariel maceracı, özgür ruhlu ve kararlı; Rapunzel coşkulu, meraklı ve yaratıcı olarak karşımıza çıkıyor. Kız çocukları hala Prensesler’in parıltısını seviyor; ama buna ek olarak bilim, karate, matematik ve spor da seviyor. Kısacası, büyük hayalleri olan her kız çocuğu için, ona bunun mümkün olduğunu gösterecek bir Disney prensesi var. Bu sene gerçekleşen “Hayallerini Yaşa Prenses” fotoğraf projesi ile devam eden süreçte ise Disney, çok sevilen prenseslerinin karakter özelliklerinden ilhamla gerçek hayattaki rol model genç kızları bir araya getirerek dünyanın her köşesindeki çocuğa kurdukları büyük hayalleri gerçekleştirebilecek güce sahip olduklarını göstermeyi hedefliyor. Global web sitesi için: http://partners.disney.com/dream-big-princess