HOLLANDA’DA TURUNCU COŞKU!

hollanda ve turuncu

Dünyanın dört bir yanındaki Hollandalılar’ın akın ettiği ‘Kraliçe Günü’, bu yıl da coşkuyla kutlanacak gibi! Caddeler, sokaklar ve insanların turuncuya bürüneceği bu özel günde, dünyanın dört bir yanındaki Hollandalılar kraliçelerinin doğum gününü kutlayacaklar…

Orijinal adı “Koninginnedag” olan “Kraliçe Günü” festivali ilk olarak 31 Ağustos 1885’te, dünyada en uzun süre tahtta kalan Kraliçe unvanına sahip olan Hollanda Kraliçesi Wilhelmina’nın doğum günü şerefine kutlandı. Wilhelmina’nın, tahtını kızı Juliana’ya devrettiği 1949 yılından itibaren ise, Kraliçe Juliana’nın doğum günü olan 30 Nisan’da kutlanmaya başlandı. Kraliçe Beatrix’in, görevini en büyük oğlu veliaht Prens Willem-Alexander’e bırakmasının ardından “Kraliçe Günü”, bu yıl 30 Nisan yerine Willem-Alexander’in doğum günü olan 27 Nisan’da kutlanacak.

Sokakta parti var!

Caddeler, sokaklar ve insanlar baştan aşağıya turuncuya boyanacağı bu geleneksel günün adını Hollanda Kraliyet Ailesinin resmi soyadının “Oranje” (turuncu) olmasından kaynaklandığı söyleniyor. Bu nedenle yılda bir gün ülke baştan aşağı turuncu renge bezenerek muazzam bir eğlencenin merkezine dönüşüyor. Özellikle Amsterdam’da kutlamalar, Avrupa’nın dört bir yanından 1 milyona yakın kişinin gelmesiyle, büyük bir sokak partisine dönüşüyor.