İlişki Zehirlenmesine Dikkat!

İlişkinizin ne kadar sağlıklı olduğunu hiç düşündünüz mü? Bizler kabul etmesek bile bazen ilişkiler tıkanır; depresyon, anksiyete, stres ve zayıflamış bağışıklık sistemi gibi fiziksel ve ruhsal rahatsızlıklar sağlığımızı tehdit eder.

Sağlıklı ilişkiler; karşılıklı sevgi, saygı, birbirine cesaret ve güven verme üzerine kuruludur. İlişkinizde belli sınırları çizmez ve önceliği kendinize verirseniz, ilişkinizin bitirilmesi kaçınılmaz olur. “Ama onu seviyorum” cümlesi üzerinde de iyi düşünmek gerekir. Bazen bu cümle, içi boşalmış bir birliktelik alışkanlığını ifade ediyor olabilir.

Aşağıdaki soruları kendinize sorarak ilişkinizin zehirlenip zehirlenmediğini anlayabilirsiniz;

– Birbirinizle sonuç alacağınız tartışmalar mı yapıyorsunuz?

– Tartışmalarınız tek taraflı ve sonuçsuz mu kalıyor?

– Tartıştığınızda hep bir kişi mi tartışmaya hükmediyor?

Narsisizm ve egoizm ön plandaysa “her zaman ben haklıyım” davranışı ön plana çıkar. Bu tip davranısta bulunan kişi, partnerine karşı çok az empati ve anlayış gösterir, tartışmada her zaman en son sözü söyleyen kişi olması gerektiğini düşünür.

– Partneriniz tarafından sürekli baskı altına alındığınızı mı hissediyorsunuz?

– Partneriniz başkalarının yanında sizi küçük mü düşürüyor?

– Pasif saldırgan davranışlarla bir şey söyleyip başka bir şey mi yapıyor?

Zehirli ilişkiler sözlü olarak bazen de fiili olarak kötü muamele içerir. Bir kere böyle bir ilişkiye kendinizi teslim ettiğiniz zaman, partneriniz korkularınız ve güvensizliklerinizi kullanarak, sizi aşağılayan davranışlar sergilemeye devam eder.

– Kendi hayallerinizi partnerinizin hayallerinden ayırabiliyor musunuz?

– Kendi arkadaşlarınız var mı?

– Birbirinizden ayrı vakit geçiriyor musunuz?

– Kendi hedefleriniz var mı?

Partneriniz kıskanç biriyse ve sizi sürekli onu aldatmakla suçluyorsa, bu tahammül gösterilmemesi gereken yıkıcı bir davranış olarak kabul edilir. Sağlıklı olan partnerlerin birbirine sevgi ve saygıyla yaklaşmasıdır. Partnerlerin birbirlerine bağımlı olduğu bir ilişki sağlıklı bir ilişki değildir. Partnerlerin birbirlerine bağımlı olduğu ilişkiler partnerler arasında sağlıklı sınırlar olmasına imkan tanımaz.

– Bu kişiyle yaşadığım ilişkide kendimi fiziki ve ruhsal yönden sağlıklı hissedebiliyor muyum?

– Partnerimin yanındayken kendimi çok iyi hissediyor muyum?

– Bu kişiyle birbirimize güç verebiliyor muyuz?

– Partnerim benim neşe kaynağım mı?

Neredeyse her gün hatalarınız ya da eksik yanlarınız partneriniz tarafından yüzünüze vuruluyorsa, zehirli bir ilişki içinde olduğunuz söylenebilir. Böyle bir ilişkiyi bitirmediğiniz takdirde, zaman uzadıkça,  bu durum bir alışkanlığa dönüşür ve özgüveniniz ve kendinize duyduğunuz saygı derin yaralar alır.

– Geceleri uyuyamıyor ve ilişkinizle ilgili endişelere mi dalıyorsunuz?

– Kilonuzda iniş çıkışlar mı var?

– Kendinizi sürekli yorgun ve halsiz mi hissediyorsunuz?

Yapılan araştırmalara göre, zehirli ya da negatif ilişki ve kalp hastalıklarına yakalanma riski arasında doğru bir orantı var. Bu tür bir ilişkide vücudunuz  maruz kaldığınız yüksek stres seviyelerinden olumsuz etkileniyor, bu da bağışıklık sisteminizin yeterli şekilde çalışmamasına sebep olabiliyor. Ruhunuz çok büyük yara alıyor bu da vücut fonksiyonlarınızı etkiliyor. Stresin vücutta etkilediği ilk organ kalp. İkinci etkilenen ise uyku düzeniniz.

Zehirli bir ilişki yaşıyorsanız, bunun etkilerini vücudunuzda, psikolojinizde, yaşam kalitenizde olumsuzluklarla hissedersiniz ve sağlıklı olan bitirme kararını verebilmektir.

Kaynak: Uzman Klinik Psikolog ve Hipnoz Uzmanı Mehmet Başkak