İstanbul Soroptimist Kulübü 70 Yaşında!

 

Kadınların yaşamını iyileştirmek için çalışan Soroptimistlerin ülkemizdeki kurucu kulübü olan İstanbul Soroptimist Kulübü, 70. yaşını, art arda üç gün süren etkinliklerle İstanbul’da kutladı! Üyeler ve yabancı misafirler, etkinliğin gerçekleştiği üç renkli günde hem toplantı ve sunumlara katıldılar hem de İstanbul’un kültürel, tarihi ve doğal güzelliklerinin tadını çıkardılar.

Türkiye’de Soroptimistlik, 1948 yılında yazar Müfide Ferit Tek başkanlığında, 14 eğitimli aydın Türk kadınının katılımı ile başladı. Kadının toplumda statüsünü yükseltmeyi ve toplumun her alanında eşit temsilini görünür kılmayı amaçlayan kulüp, bunun yolunun, eğitim ve kadının güçlenmesi amacıyla yapılacak çalışmalardan geçeceğini belirtiyor.

Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu (TSKF) ara toplantısı ile başlayan etkinlik, TSKF Ara Delege Toplantısı ve gala yemeği ile devam etti. Sunumların ve toplantıların gerçekleştiği etkinlik, boğaz turu ve brunch etkinliğiyle son buldu. Etkinlik sonunda düşüncelerini belirten TSKF Başkanı Nilgün Pakkan, “Türkiye’de Soroptimistliğin ve kurucu kulüp İstanbul Soroptimist Kulübü’nün 70. Yıldönümü’nü gurur, güzel anılar, geleceğe olan güvenimiz ile geride bıraktık. Bize bu gururu yaşatan kurucu üye Müfide Ferit Tek ve beraberindeki 14 Cumhuriyet Kadınına ve bugüne kadar emek veren Soroptimist üyelerimize şükranlarımı sunuyorum” şeklinde konuştu.

Soroptimist Avrupa Federasyon Başkanı, Alman Ünyon Başkanı ve farklı ülkelerden katılan Soroptimist üyelerinin bulunduğu kutlamalarda, katılımcılar kulübün etkinlik ve projelerini ilgi ve takdirle izlediler.