İzmir’i Yeniden Keşfedin!

Bugün 9 Eylül, Ata’mızın İzmir’e girdiği özel gün. Hem bu özel günü analım, hem de size bu harika şehirde farklı rotalar önerelim istedik. İzmir deyince aklına hala Kordon, Kemeraltı ve Saat Kulesi gelenlerden misiniz? Aklınızda yer etmiş tüm bu seçenekleri unutun, size İzmir’de İzmirlilerin dahi çok az bildiği keşif noktalarını sizler için derledik. Uğramadan dönmeyin…

Bahçelerarası ve İzmir Kent Ormanı

Bahçelerarası, İzmir’in bir nevi kurtarılmış bölgesi. Üçkuyular’dan İnciraltı’na kadar uzanan bir alan. Narenciye bahçeleri, tek ya da iki katlı küçük evleriyle sanki şehrin içinde bir Ege köyü. Bahçelerarası’ndan yürüyerek ulaşacağınız İzmir Kent Ormanı ise yine yürüyüş rotalarının olmazsa olmazlarından biri.

İsmet İnönü Sokağı

İsmet İnönü Sokağı, Kemeraltı ile İkiçeşmelik arasında kalan Kestelli mahallesinde bulunuyor. Kentte tarihi dokusunu tam anlamıyla koruyan nadir sokaklardan biri olan İnönü Sokağı, Türkiye’nin ikinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün 1884 yılında dünyaya gözlerini açtığı eve evsahipliği yapıyor.

Arkas Sanat Merkezi

Kordon’da yıkılmadan ayakta kalan nadir tarihi binalardan birisi de Fransa Fahri Konsolosluğu’nun binasıdır. Bu binanın denize bakan kısmı 2011 yılından beri birçok uluslararası sanatçının eserinin sergilendiği Arkas Sanat Merkezi’ne ev sahipliği yapıyor. Arkas Sanat Merkezi’ni dolaştıktan sonra hemen karşısında yer alan Fransız Kültür Merkezi’ne de uğramadan etmeyin…

Balıklıova

Urla’ya bağlı, şirin, huzurlu ve sakin bir balıkçı köyü olan Balıklıova, Karaburun yolu üzerinde bulunuyor. Küçük ama çok sevimli bu köyün tadını çıkarmak için en iyi zaman ise kalabalıkların olmadığı ilkbahar ve sonbahar ayları.