Kadir Has Ödülleri İki Bilim Kadınına Verildi

Kadir Has Üniversitesi tarafından, üniversitenin kurucusu hayırsever iş insanı merhum Kadir Has’ın ismini yaşatmak amacıyla her yıl verilen Kadir Has Ödülleri’nin töreni, bugün Mütevelli Heyeti Başkanı Nuri Has, Kadir Has Vakfı Başkanı Can Has ve Rektör Prof. Dr. Sondan Durukanoğlu Feyiz ev sahipliğinde Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsü’nde gerçekleştirildi.

Merhum Kadir Has’ın vefatının 12. Yıldönümünde, 15. Kadir Has Ödüllerinin takdim edildiği Anma ve Ödül Töreni’nde bu sene, ““Karmaşık Sistemler:  Çok yönlü etkileşmelerden özgün ve önemli oluşumlar doğuran sistemler”” alanında “Üstün Başarı Ödülü” ve “Gelecek Vadeden Bilim İnsanı Ödülü” verildi.

“ÜSTÜN BAŞARI ÖDÜLÜ”

Prof. İvet Bahar, “biyolojik  sistemlerin fonksiyonel dinamiklerini moleküler ölçekte açıklayabilmek için geliştirdiği kuramsal ve hesaplamalı modeller, nöronlar arasında sinyal iletimi ve regülasyonu, proteinlerin dizilimi, yapıları ve fonksiyonları üzerine yaptığı çalışmalar,  rol aldığı bilgisayar destekli ilaç keşifleri ve yürüttüğü özgün araştırma projelerinde düzinelerce doktora sonrası araştırmacı, doktora  ve lisans öğrencisi ile birebir ilgilenerek, çalıştığı bu önemli alanda bilim insanı yetiştirilmesine verdiği katkılardan dolayı “Üstün Başarı Ödülü”ne layık görüldü.

“CANAN DAĞDEVİREN’E TÜRKİYE’DEN İLK ÖDÜL”

Dr. Öğr. Üyesi Canan Dağdeviren, “Gelecek Vadeden Bilim İnsanı Ödülü” ile Türkiye’de ilk ödülünü Kadir Has Üniversitesi’nden almış oldu.  Dağdeviren, bu ödüle, “insan organları üzerine giydirilebilecek kadar esnek, bükülebilen, katlanabilen, çekip uzatılabilen ve organların ritmik hareketlerini elektrik enerjisine çevirebilen piezoelektrik aygıtlar yapması, doğası gereği rijit olan elektronik  ile yumuşak ve kıvrımlı olan biyoloji arasında köprü kurması, genç kariyerinin başından beri onlarca doktora ve lisans öğrencisinin özgün araştırma projelerini yöneterek, bu alanda bilim insanı yetiştirilmesine verdiği katkılardan dolayı” layık görüldü.