Koronavirüs, Bebekleri Mi Yoksa Boşanmaları Mı Artıracak?

Koronavirüs sayesinde bir yanda bireyler arasında sosyal mesafelendirme artarken, diğer yanda aileler ve çiftler gitgide yakınlaşıyor. Ev içerisinde aile bireylerinin daha fazla birlikte vakit geçirmesine ve yeni deneyimlerin yaşanmasına yol açan bu süreç, akıllara önemli bir soru getiriyor. İşin sonunda bebek sayısında mı, boşanma dosyalarında mı artış yaşanacak?

”Sürekli Eşofman Giyme Dönemi” olarak da adlandırabileceğimiz karantina günlerinde günleri karıştırmaya başlamış olabilirsiniz. Pazartesi miydi? Cumartesi miydi? Zaman kavramınızda birtakım karışıklıkların olduğunun farkındayız. Hayatımızda ve ilişkilerimizde yeni bir dönemin başlangıcı olduğunu söyleyebiliriz. Bu yakın mesafeli yaşamın etkilerinin nasıl olacağını herkes çok merak ediyor. Ekonomik, sosyal, siyasi sonuçlarının yanında günlük hayatımıza, ilişkilerimize ve aile yaşantımıza etki edecek günlerden geçiyoruz. Sizce koronavirüs eşlerinizle yakınlaşmanızı mı, yoksa daha çok uzaklaşmanızı mı sağlayacak? Emin olun, bu işin sonunda ya bebek sahibi olan çiftlerin ya da boşanmak için avukatı arayanların sayısı çoğalacak.

”Onun iş konuşurkenki ses tonuna dayanamıyorum!”, ”Keşke krakeri bu kadar çıtırdatarak yemese..”, ”Neden bu kadar yüksek sesle konuştuğuna dair hiçbir fikrim yok.” diyen eşlerin sayısı son günlerde oldukça fazla.

InStyle dergisinde editör yardımcılığı yapan Laura Norkin’in son attığı tweet önemli bir detaya dikkat çekiyor; ”Karantinada olmak ile ilgili en komik şey, eşinizin çalışma şeklinin her anına tanık olmak.” Bu süreçte eşlerinizi hiç görmediğiniz şekilde tanıyor ve keşfediyor olabilirsiniz. Hayatınızdaki insanın farklı yönlerini tanımak iyi bir şey olabilir. Peki, bu durum sizin ”Ben bu kişiyle mi evliymişim?” demenize yol açıyorsa ne olacak?

Bu dönemle ilgili yapılan şakaların başında ise seks konusu geliyor. Şaka olmanın ötesinde gitgide doğruluk payı kazandığını gösteren veriler de gelmeye başlıyor. Seks oyuncakları satışında patlama yaşanırken, prezervatif ve hamilelik testi satışlarının en az tuvalet kağıdı ve el dezenfektanı kadar arttığı söyleniyor. Bu durumda, Aralık ayındaki gazetelerde ”korona bebekleri” başlıklarını görür müyüz? Bilemiyoruz… Tam tersi sonuçlar da gelebilir ve boşanma başvurularında ”Covid-19” başlığını boşanma nedeni olarak görebiliriz.

Geçtiğimiz günlerde medyaya yansıyan haberlere göre, Çin’de koronavirüs karantinasında kalan çiftlerde boşanma başvuruları arttı. Shaanxi eyaletinin başkentindeki resmi daireler 1 Mart’ta açıldıktan sonra yoğun bir boşanma dosyasıyla karşı karşıya kaldı. Boşanma talebinde görülen ani artış, uzmanlar tarafından iki şekilde açıklanıyor: Karantina altında yaşayan çiftler arasında şiddetli geçimsizlik baş gösteriyor. Resmi rakamlara göre koronavirüsün merkez üssü Hubei eyaletinde Şubat 2020’de rapor edilen aile içi şiddet vakalarında geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 300 artış yaşandı. Diğer bir gerekçe olarak salgın öncesi boşanmayı planlayan ancak karantinadan dolayı bunu gerçekleştiremeyen çiftlerin karantina sonrası başvuru yapması gösteriliyor.

İngiltere’nin en ünlü boşanma avukatlarından biri olan Fiona Shackleton, yakın zamanda işinde patlama olabileceğini öngören avukatlardan… ”Birçok boşanma avukatının görüşü, koronavirüs karantinalarının ardından boşanmaların artacağı yönünde.” diyor ve ekliyor; ”Bundan önceki verilerimize göre, boşanma dosyalarının zirve yaptığı dönemler genellikle yaz ve Noel tatili sonrası oluyor. Çiftler aynı evin içerisinde uzun süre kaldığında boşanma oranları artıyor.”

Sonuç olarak, süreç hem eğlenceli hem de kaygılandırıcı şekilde ilerlemeye devam ediyor. Bazı evlerde bebekler doğacak, bazı evlerde boşanmalar yaşanacak. Fakat koronavirüs günleri hangi yönde ilerlerse ilerlesin, özellikle aile içi şiddet konusunda hükümetlerin stratejilerini önceden hazır etmesi gerekiyor. Yakın gelecekte sosyal anlamda karşılaşma ihtimalimiz olan en büyük sorun bu gibi gözüküyor. Kadınların kendi evlerindeki güvenliğini sağlama konusu, koronavirüs günlerinde daha öncelikli olması gerekecek şekilde karşımıza çıkıyor.

 


 

Kaynak