Koronavirüs Günlerinde İzlenmesi Gereken 10 TED Talks Konuşması

Koronavirüs günlerinde evde geçen süre boyunca daha fazla strese girmemek için ihtiyacımız olan iki şey var: Bilgi ve Umut

Doğru bilgi stresi azaltacak en önemli şey. Geçtiğimiz günler gösteriyor ki, virüsten daha hızlı yayılan bir şey varsa o da yanlış bilgi. Peki yanlış bilginin yayılması neye yol açıyor? Stres ve paniğin daha çok yükselmesine. Fakat stresi azaltmak da tek başına bir çözüm değil. Zor günleri bir nebze olsun kolaylaştıracak şeylerden bir tanesi umuda sahip olmak ve umudu taze tutmak için elimizden geleni yapmak.

Koronavirüs günlerinde özellikle izlenmesi gerektiğini düşündüğümüz güncel TED Talks konuşmalarını sizler için derledik.

COVID-19 bizi niçin şu an etkiliyor ve bir sonraki salgına nasıl hazırlanırız?

Alanna Shaikh / Çeviren: Cihan Ekmekçi

Koronavirüs nerede ortaya çıktı ve nasıl bu kadar hızlı yayıldı? Sırada ne var? Salgına dair görüşleriyle, küresel sağlık uzmanı olan TED Fellow Alanna Shaikh COVID-19’un yayılışını ele alıyor ve niçin seyahat kısıtlamalarının etkili olmadığını masaya yatırarak bir sonraki pandemi için tüm dünyada nasıl medikal değişiklikler gerektiğini anlatıyor. ”Dünyadaki tüm ülkelerin yeni hastalıkları tanımlama ve tedavi etme kapasitesi olmalı” diyor.

 

Koronavirüs pandemiğini nasıl kontrol altına alırız? 

Adam Kucharski / Çeviren: Cihan Ekmekçi

COVID-19 tehdidi sürerken enfeksiyon hastalıkları uzmanı Adam Kucharski, yeni tip koronavirüs hakkında beş önemli soruyu yanıtlıyor. Virüsün aktarımına ilişkin gerekli bakış açısıyla birlikte, hükûmetlerin nasıl tepki verdiğini, bu pandemiği sonlandırmak için sosyal davranışlarımızı ne ölçüde değiştirmemiz gerektiğini anlatıyor.

 

Virüsler nasıl hayvanlardan insanlara geçer? 

Ben Longdon / Çeviren: A Bee

2017’de Maryland’deki köy panayırında çiftçiler yaban domuzlarının gözleri kızarık, burun akıntılı ve ateşlenmiş olduğunu bildirdi. Fakat çiftçiler domuzlar için endişelenirken, sağlık dairesi panayıra giden birtakım hasta insan için endişeleniyordu. Kısa sürede bunların 40’ına domuz gribi teşhisi konuldu. Bir türe ait patojenler nasıl başka bir türe bulaşabilir ve bunu bu kadar tehlikeli yapan şey nedir?

 

Evden çalışmak iş için neden iyi?

Matt Mullenweg / Çeviren: Cihan Ekmekçi

Uzaktan çalışmanın popülerliği arttıkça çalışanlar da şehirler, ülkeler ve hatta pek çok zaman dilimi arasında işbirliği kuruyor. Bu durum ofis dinamiklerini nasıl etkiliyor? Hem genel merkezde hem de evlerindeki çalışanlar arasında nasıl bağ kurarız? %100 dağılımlı iş gücüne sahip Automattic’in CEO’su ve WordPress’in eş kurucusu Matt Mullenweg sırlarını paylaşıyor.

 

İyi bir komşu olmanın politik gücü 

Michael Tubbs / Çeviren: Büşra Nur Kut

Michael Tubbs, 100.000’den fazla insanı olan bir şehri temsil eden en genç belediye başkanı ve onun politikaları ulusal konuşmaları tetiklemekte. Bu heyecan verici konuşmasında, Stockton, Kaliforniya’da yoksulluk ve şiddetin ortasında büyümenin değişim konusunda vizyonunu ve yönetme konusundaki kararlılığını nasıl bir politikacı olarak değil de bir komşu olarak şekillendirdiğini paylaşıyor. “Bizden farklı birini gördüğümüzde, korkularımızı, endişelerimizi, güvensizliklerimizi yansıtmamalılar. Ortak insanlığımızı görmeliyiz.” diyor.

 

Neredeyse ölmenin bana yaşamak hakkında öğrettiği şey

Suleika Jaouad / Çeviren: Elif Nazlıcan

“Kanser deneyimimin en zor yanı kanser gittiğinde başladı,” diyor yazar Suleika Jaouad. Bu şevkli, komik, bilgelik dolu konuşmada bize “hasta” ve “iyi” arasındaki çizginin ötesinde düşünmemiz için meydan okuyor ve soruyor: Hayatın sekteye uğradığında nasıl yeniden başlayıp anlam bulursun?

 

İnsanları başkaları için iyi şeyler yapmaya nasıl teşvik ederiz?

Erez Yoeli / Çeviren: Merve Kolşen

İnsanlara nasıl iyi şeyler yaptırabiliriz, örneğin oy vermek, bağış yapmak, kaynakları korumak veya sadece genel olarak başkalarına iyi davranmak? MIT araştırma bilim insanı Erez Yoeli, itibarın gücünü – ya da hepimizde var olan bencil değil de cömert görünme arzusunu kullanarak insanları başkalarının çıkarlarına hizmet etmeye teşvik edecek basit bir kontrol listesi paylaşıyor. İnsanları iyiye yöneltme yaklaşımınızı biraz değiştirerek nasıl şaşırtıcı sonuçlar alabileceğiniz hakkında daha çok şey öğrenin.

 

”Hakikat ötesi” dünyada neye inanmalı?

Alex Edmans / Çeviren: Figen Ergürbüz

Araştırmacı Alex Edmans, yanılıyor olma olasılığına gerçekten açık olursak ancak o zaman bir şeyler öğrenebileceğimizi söylüyor. Bu konuşmada doğrulama yanlılığının — sadece kendi görüş ve inançlarını destekleyen bilgileri benimseme eğilimi — sosyal medya, siyaset ve başka alanlarda nasıl doğrudan sapmamıza yol açabileceğini inceliyor ve gerçekten güvenebileceğimiz kanıtlara ulaşmak için üç pratik yöntem öneriyor. (İpucu: Hayatınızda şeytanın avukatı olacak birini görevlendirin.)

 

Tehlikeli zamanlar tehlikeli kadınlar gerektirir

Pat Mitchell / Çeviren: Nevaz Mescioğlu

Pat Mitchell’in kanıtlayacak hiçbir şeyi kalmadı ve kaybedecek çok az şeyi var. O bir “tehlikeli kadın” oldu. Korkulan bir tehlikeli değil, korkusuz bir tehlike. Mitchell, harekete çağıran bu güçlü konuşmada tüm kadınları, erkekleri ve müttefikleri güvenlik, saygı ve gerçeğin, şimdiki zamanının karanlığından daha aydınlık olduğu bir dünya oluşturmada gerekli riskleri almada kendisine katılmaya davet ediyor.

 

İnsanlar aniden kaybolsaydı ne olurdu?

Dan Kwartler / Çeviren: Saliha Karatepeli

İnsanlar her yerde. Her kıtada bulunan yerleşim yerlerimizle Dünya’nın ormanları, okyanusları ve tundralarının en ıssız köşelerinde bulunabiliriz. Etkimiz öyle derin ki çoğu bilim insanı Dünya’nın jeolojik tarihinde kalıcı bir iz bıraktığımızı düşünüyor. Öyleyse Dünya’daki herkes aniden kaybolsaydı ne olurdu?