Koronavirüsün Getirdiği Başka Bir Yenilik: Dijital Nikah

Koronavirüs, dünyanın birçok yerinde hayatların evlere ve online dünyaya taşınmasına neden olmaya devam ediyor. İnsanlar yeni yaşam şekillerine ayak uydurmaya çalışırken, bu yeni şekle uygun çözümler de üretiliyor. 

”Covid-19 salgınından en çok etkilenen şehirler” listesinin başında yer alan New York şehrinde şaşırtıcı bir gelişme yaşandı. Vali Andrew Cuomo, çiftlerin ses-video teknolojisi kullanılarak evlendirilmesine izin veren bir karar yayınladı. Cuomo, “Video evlilik törenleri” ismini verdiği bu kararın ardından yaptığı açıklamada “Konu evlilik olduğunda artık hiçbir mazeret yok. Bahane yok. Bunu Zoom ile yapabilirsiniz.” dedi.

Koronavirüs salgınının ardından gitgide daha popüler hale gelen ve kullanıcı sayılarında büyük bir artış yaşanan video konferans uygulamalarında bir sürü şaşırtıcı gelişmeye tanık olmaya devam edeceğiz gibi duruyor. Peki dijital nikahlar nasıl kıyılacak? Açıklamaya göre, video konferans görüşmesine çift ile birlikte nikah memuru ve şahitlerin de kesinlikle katılması gerekiyor. Önceden kaydedilmiş videolara izin verilmiyor.

Koronavirüs karantinalarının tahmin edilenden daha uzun sürmesi sonucunda başka ülkelerde de benzer çözümlerin uygulamaya konulabileceği öngörülüyor.

Kaynak: Quartz