Leyla’dan Sonra Çocukların Hayallerini Gerçekleştiriyor

Sabancı Vakfı’nın toplumsal sorunlara çözüm üreten “sıra dışı kişilerin olağanüstü öykülerini” anlattığı Fark Yaratanlar programı, dokuzuncu sezonuyla devam ediyor. Fark yaratan çalışmaların kısa videolarının hazırlanıp internette ve televizyonda yayınlanmasıyla projelerin görünürlük kazanmasını ve izleyenlere ilham vermesini hedefleyen Fark Yaratanlar programı, bu sayede toplumsal gelişmeye aktif katılımı artırmayı amaçlıyor.

Dokuzuncu sezonun ikinci Fark Yaratan’ı kronik hastalıklara sahip çocukların dileklerini gerçekleştirerek onları mutlu eden Leyla’dan Sonra oldu. Leyla’dan Sonra, üç tıp öğrencisi tarafından kronik hastalığı bulunan çocukların hayallerini gerçekleştirmek ve onları mutlu etmek amacıyla 2014 yılında kuruldu. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde öğrenim gören, Övgü Sinem Buğan, Yüsra Betül Medik ve Kübra İlicepınar’ın onkoloji servisinde kanser tedavisi gören 3 yaşındaki Leyla ile tanışması ve Leyla’nın hayalini kurduğu bisiklete kavuşamadan hayatını kaybetmesi derneğin kurulmasına ilham oldu. Derneğe adını veren Leyla‘nın hikayesi kronik hastalığa sahip diğer çocuklar için umut oldu.

Hareketin gönüllüsü olan öğrenciler, hastanelerin çocuk servislerini düzenli olarak ziyaret ediyor, bu servislerde tedavi gören çocukların hastane ortamından sıyrılıp daha iyi vakit geçirmeleri için onlarla oyunlar oynuyor ve onların hayallerinin gerçekleşmesine aracı oluyorlar.

3 bin 500 çocuğun dileği gerçekleştirildi

Türkiye genelinde 45 tıp fakültesinde aktif gönüllüleri bulunan Leyla’dan Sonra, 4 bin 500’e yakın tıp öğrencisi ve binlerce destekçisi ile birlikte tedavi gören çocukların hayallerini gerçekleştirmek için çalışıyor. Bugüne kadar bisikletten geziye, oyuncaktan enstrümana kadar 3 bin 500 farklı dilek gerçekleştiren ekip, çocukların yüzünde tebessüm oluşturuyor.