RAMAZAN’DA SAĞLIK !

ramazan'da sağlıklı yiyecekler

Kilo fazlalığı olan birçok kişi Ramazan ayını zayıflama fırsatı olarak görür. Ancak bu beklenti Ramazan ayı sonunda kilo alma ile sonuçlanabilir. Ramazan ayında günde iki öğün beslenildiği için gün boyu metabolizmanın ihtiyacı olan enerji ve vücudun gereksinimi olan yapı taşlarını karşılayacak ölçüde yeterli protein, karbonhidrat, vitamin ve mineralleri tüketirken yanında mutlaka yeterli sıvı da alınmalıdır. Yetişkin bir insanın günlük 3-4 litre sıvı ihtiyacının; %40’ının yemekler, meyve suyu, maden suyu, çay gibi içeceklerle, geri kalan 1,5-2,5 litrelik miktarın da doğrudan su olarak karşılanması gerekir. İftardan sahura kadar her saat başı 2-3 bardak su içilmesi önemlidir.

Sağlıklı bir ramazan ayı için Herbalife Beslenme Danışma Kurulu Üyesi Doç. Dr. İsmet Tamer ‘in önerilerine kulak verelim;

 – Gece erken saatte yemek yiyip yatmak ya da hiç sahur yapmamak günün ilerleyen saatlerinde kan şekerinin çok düşmesine ve sıvı eksikliğinin belirgin hale gelmesine neden olacağından, imsak saatine en yakın zamanda sahura kalkın. Sahura kalkmamak; halsizliğe, konsantrasyon bozukluğuna ve dahası hayati organların çalışma düzenlerinin bozulmasına yol açar.

– Orucu kahvaltı ve çorba ile açtıktan sonra biraz bekleyip su, taze sıkılmış meyve suları ya da ayran gibi sıvılarla günlük sıvı eksiğini giderin. Hızlı şekilde ve çok miktarda besin tüketmeyin.

– Sahurda; süt ürünleri, yumurta, domates, salatalık gibi taze sebzeler içeren hafif ama tok tutucu bir kahvaltı yapın. Arkasından çorba ve zeytinyağlı sebze yemekleri ve meyve ile devam edin. Böylece gün boyu gereken enerji ve vitaminler temin edilir, süt, süt ürünleri ve yumurta ile günlük protein ihtiyacı karşılanır. Enerji ihtiyacı ve sindirim sisteminin düzgün çalışması için meyve, tam buğday ekmeği, kepekli makarna ya da bulgur tercih edin. Tokluk hissi için meyve kurusu, ceviz, badem tüketin.

– İftarda ana yemek olarak ızgara, haşlama ya da buharda pişirme yöntemleri ile hazırlanmış az yağlı et, tavuk ya da sebze yemekleri tercih edin ve yavaş yiyin. İftardan 1-2 saat sonra hem sindirim için hem de kalp damar sağlığınız için hafif tempolu yürüyüş yapın.

– Ramazanda günlük aktiviteler esnasında aşırı sıcağa maruz kalmayın. Aşırı sıvı kaybına sebep olabilecek aktivitelerden kaçının. Oruç tutmak isteyen profesyonel sporcuların günlük aktivitelerini sorunsuz yerine getirebilmeleri için dengeli, yeterli ve sağlıklı beslenmelerine ek olarak bir uzman desteğinde besin takviyelerinden yararlanmaları önerilir.

– Özellikle sıcak ve uzun yaz günlerine denk gelen Ramazan ayında; diyabet, kalp ve hipertansiyon hastası veya hamile iseniz oruç tutma konusunda ısrarcı olmayın. Mutlaka doktorunuzla görüşün.