Roche’un “Yaşama Zaman Tanıyın” Projesine Kristal Elma!

Roche, meme kanserinde erken teşhisin önemine dikkat çekmek için hayata geçirdiği “Yaşama Zaman Tanıyın” projesi ile Kristal Elma Festivali 2017’de iki ödüle layık görüldü…

Roche’un, meme kanserinde erken teşhis için elle muayene yapmanın önemini vurgulamak ve doğru muayene yöntemlerini anlatmak amacıyla Reaktör İstanbul işbirliğiyle gerçekleştirdiği “Yaşama Zaman Tanıyın” projesi, Kristal Elma Festivali 2017’de Medya Kullanımı/Açıkhava Kullanımı kategorisinde Kristal Elma kazanırken, Açıkhava/Büyük ve Küçük Ölçek Ambient kategorisinin Kurumsal İmaj & Toplumsal Sorumluluk dalında Bronz Elma’nın sahibi oldu.

Bugüne dek yapılan farkındalık çalışmalarında, elle muayene konusunda yalnızca teorik bilgiler verilmiş olmasından yola çıkan Roche, kadınların kitleleri tanıması ve muayene yöntemlerini öğrenmesi için Yaşama Zaman Tanıyın projesini geliştirdi.

Roche, kadınların meme kanseri sinyali verebilecek kitle oluşumunu en iyi bu kitlelere dokunarak tespit edebilecekleri öngörüsüyle, 3 boyutlu kadın gövdesi figürü taşıyan panolar oluşturdu. Kültürel tabular nedeniyle hastalığın isminin bile doğru telaffuz edilmediği bir ortamda, kadınlar sağlık kontrolü amacıyla kendi meme muayenelerini yalnızca belirli özel yerlerde yapabildiğinden, bu panolar uygulamanın rahat gerçekleştirilebileceği alanlar olan AVM tuvaletlerine yerleştirildi. İlanlarda yer alan ve Mammoquin olarak adlandırılan kadın figürlerinin meme kısmına, uzman hekimlerin yönlendirmeleriyle meme kanseri kitlelerine çok benzer temsili kitleler içeren gerçek meme protezleri kondu. Bu protezler sayesinde kitlenin büyüklüğü, şekli, sertliği ve bulunabileceği noktalar konusunda yaşanan belirsizliğe çözüm getirmek hedeflendi. 3 boyutlu ilanlarla kadınlar hem kendi vücutlarında aramaları gereken kitleleri, birebir örneklerine dokunarak tanıdı, hem de kadınlar kendilerini daha rahat hissettikleri bir alanda oldukları için öğrendikleri bilgileri anında kendilerinde uygulayabildi.

Proje sonrası doktorlar ve dernek görevlilerinden gelen talep üzerine hastane ve derneklerde meme kanseri belirtileri için bir kaynak olarak kullanılan Mammoquin’ler bu sene de, Meme Kanseri Farkındalık ayı olan Ekim ayında Diyarbakır, Antalya, Ankara, İzmir, İstanbul ve Trabzon gibi Türkiye’nin dört bir yanındaki şehirlerde bulunun AVMlerin kadın tuvaletlerinde yerlerini alacak.