17 Kasım Dünya Prematüre Günü!

Türkiye’de her yıl 128 bin bebek prematüre doğuyor. Her yıl dünyada binlerce bebek erken doğuyor ve bazıları ömür boyu süren sağlık sorunları yaşıyor. Her yıl binlerce anne adayı aynı endişeyi yaşıyor “Acaba erken doğum mu yapacağım?” Maalesef bazı annelerin korkuları gerçeğe dönüşüyor… Anneler gibi bebekler de bekleyen zorlu bazen uzun ve sıkıntılı bir süreç başlıyor.

İlk kez 2008 yılında Avrupa’da yapılan bir sivil organizasyon toplantısında Kasım ayının ”Prematüre Farkındalık ayı” olmasına ve 17 Kasım gününün de ”Dünya Prematüre Günü” olarak kutlanmasına karar verildi. 17 Kasım’da mor renklerle ışıklandırma yapılarak prematüre ve sorunlarına karşı farkındalık yaratılıyor.

37. gebelik haftasından önce doğan tüm bebekler prematüre olarak değerlendirilmekte. Ortalama olarak dünyaya gelen her 10 canlı bebekten biri, prematüre olarak doğuyor. Dünyada her yıl, 13 milyon bebeğin prematüre olarak doğduğu ve bunların bir milyonunun birinci yaş gününü göremeden, prematüreliğin neden olduğu sorunlar nedeniyle hayatını kaybediyor. Hayatta kalan 12 milyon bebek ise; bazen ciddi ve birçoğu ömür boyu süren sağlık sorunlarıyla yüzleşmek zorunda kalabiliyor.

50 Bin Bebek 1 Kilonun Altında Doğuyor

Peki, Türkiye’de durum nedir? Ülkemizde bir yılda doğan bir milyon 280 bin bebekten yaklaşık %10’u yani 128 bini prematüre olarak doğmakta. Bilindiği üzere, erken doğan bir bebeğin zamanında doğmuş bir bebeğe göre tüm organlarının gelişimi ve fonksiyonları daha zayıf ve dış dünyaya adaptasyonu daha zor.

*Değerli bilgileri için Okan Üniversitesi Hastanesi’ne teşekkür ederiz.