Acai Üzümü’nün 5 Etkileyici Faydası

 

Amazonların yerel meyvelerinden olan Acai, koyu renkli, buruk tatlı bir üzüm cinsi. Yağmur ormanlarında palmiye ağaçlarında yetişen koyu mor renkli bu meyvenin faydaları ise deyim yerindeyse saymakla bitmiyor…

Teknik olarak berry denilen yumuşak meyve kategorisine girmeyen Acai, çekirdekli ve sert bir meyvedir. Genellikle yemeğin yanında tüketilen bu üzüm cinsini yenilebilir hale sokmak için öncelikle dışının tamamen ıslatılması ve sonra ezip lapa haline getirilmesi gerekir. Tadı genel olarak böğürtlen ve şekersiz çikolataya benzer.

Taze acai üzümlerinin çok kısa raf ömürleri vardır ve büyüdükleri yerin dışında taze kalamazlar. Buzlu meyve püresi, kurumuş toz ve preslenmiş meyve suyu olarak satılırlar. Acai üzümleri ayrıca gıda ürünlerinde tatlandırıcı olarak ve acai yağı içeren vücut kremi gibi bazı besin olmayan ürünlerde de kullanılır.

Besin yoğunluğu

Acai üzümünün herhangi bir meyveye göre eşsiz bir besin profili vardır, yüksek yağ oranı ve düşük şeker içeriği vardır.

100 gram acai üzümü posası

Kalori:70

Yağ:5 gr

Doymamış yağ:1.5 gr

Karbonhidrat:4 gr

Şeker:2 gr

Lif:2 gr

A vitamini: Günlük alınması gerekenini yüzde 15’i

Kalsiyum: Günlük alınması gerekenin yüzde 2’si

En dikkate değer özelliği koyu mor rengini veren içindeki bulunan antosiyaninlerdir. Bunlar antioksidandır. Özetle acai üzümü sağlıklı yağ içerir ve şeker oranı düşüktür antosiyanin içerir, içinde bolca mineral vardır.

Antioksidan Yüklemesi

Antioksidanlar vücutta bulunan serbest radikalleri nötrleştirdiği için çok önemlidir. Eğer antioksidanlar serbest radikalleri nötrleştirmezlerse, onlar hücrelere zarar verirler ve diyabet, kanser, kalp hastalığı gibi çeşitli hastalıkların çıkmasına yol açarlar.

Acai üzümünün posasında ve püresinden antioksidan bakımından daha çok faydalanılır çünkü bağırsaktan bu şekilde daha iyi emilir. Özetle acai üzümü antioksidan bakımından inanılmaz bir şekilde zengindir yaban mersininden 3 kat daha fazla içerir.

Acai Üzümü Kolesterol Seviyesini Geliştir

Hayvanlarda LDL’yi ve total kolesterolü düşürdüğü için kolesterol seviyesini geliştirmeye yardım eder ve aynı etkiler insanda da mümkündür.

Ayrıca acai üzümü kolesterolün emilmesini önleyen sterol içerir.

Özetle çoğu hayvan deneylerinde ve en az bir insan bazlı deneyde acai üzümünün kandaki kolesterol seviyesini düşürmeye yardım ettiği gözlenmiştir.

Anti kanser etkisi vardır

Hiçbir besin kansere karşı büyülü bir kalkan değildir ancak bazı besinler kanser hücrelerinimn üremesini ve dağılmasını durdurur.

Araştırmacılara göre acai üzümünün ileride kanser tedavisinde kullanılacağı düşünülmektedir ancak henüz insan için yeterli araştırma ve kanıtlar yoktur.

Özetle acai üzümü araştırmalara göre potansiyel bir anti kanser ajanıdır ancak insanları daha çok çalışma gerekmektedir.

Beyin Fonksiyonunu Geliştirir

Acai üzümünün içindeki bileşenler ayrıca beyninizi yaşınız ilerledikçe oluşan zarardan korur.

Acai üzümünün antioksidan etkisi öğrenme ve hafıza kısmındaki beyin hücrelerinin iflamasyonunun ve oksidasyonunun etkilerini yok eder.

Beyini sağlıklı tutmanın bir yolu da beyni toksik hücrelerden korumak veya çok uzun çalıştırmamaktır bu sürece otofaji denir gelir bu yeni sinirlerin oluşmasına neden olur ve beyin hücreleri ile arasındaki iletişimi güçlendirir.

Yaş ilerledikçe bu süreç yavaşlar, fakat acai üzümünün ekstratı bu sürecin canlanmasına yardımcı olur.

Acai Üzümünün Olası Engelleri

Acai üzümü çok sağlıklı olması antioksidandan zengin olmasına rağmen tamamını yemeyi engelleyen sebepleri vardır.

Sağlığa kötü anlamda etkileri düşüktür.

Ayrıca eğer işlenmemiş acai üzümü posası alırsanız mutlaka içindekileri kontrol etmelisiniz.

Bazılarına çok fazla sayıda şeker eklenmektedir.

Özetle çoğu anlamda acai üzümü sağlığa faydalı bir meyvedir ancak bazı engelleri vardır. İçine katılmış şeker oranına dikkat edilmelidir.

Acai Üzümü Yemenin Yolları

Acai üzümünün tazesinin raf ömrü çok kısa olduğu için genelde püre,meyve suyu ve toz şeklinde bulunur.

Meyve suyu antioksidan bakımında çok yüklüdür ama şeker oranı çok fazladır ve lif oranı düşüktür. Filtrelenmesine rağmen antioksidan oranı azalabilmektedir.

Toz halindeki şekli besin değeri olarak en yüksek olanıdır, lifi ve yağı bitkisel şekli kadar iyi korunmaktadır. Püre şekli ise acai üzümünün tadını almanın en iyi yoludur.

*Değerli bilgileri için Diyetisyen Emre Uzun’a teşekkürlerimizle…