Aman Dikkat Alzheimer Olabilir!

 

Çağımızın korkulu rüyası Alzheimer’i tanıyor muyuz? Hemen herkesin yakınlarında dolaşan düşündürücü hastalığın neden ve nasıllarını sizler için derledik…

Özellikle 65 yaşından sonra görülen bir hastalık olsa da Alzheimer yüksek tansiyon, diyabet, yüksek kolestrol, düşük eğitim seviyesi ve genetik yollarlada gelen bir hastalıktır.  Alzheimer kendini konuşma bozuklukları, en yakın tarihte gerçekleşen olayları unutma ile farkedilir. Beynin bellek ile ilgili bölümlerinde kesin bilinmeyen bir nedenle zararlı proteinlerin birikmesi ve beraberinde iltihap reaksiyonun gelişmesi sonucu geri dönüşümsüz hücre kaybı Alzheimer hastalığının ortaya çıkmasına yol açar. 65 yaşında her 10 kişiden birinde 80 yaşında ise her 2 kişiden birinde görülme oranı vardır.

 

Nasıl Korunuruz? 

1-Yüksek tansiyon ve yüksek kolestrol kontrol altına alınmalıdır.

2-) Balık ile yapılan Akdeniz tipi besinleri tüketmek gerek. Balık özellikle içinde bulundurduğu protein ve yağ oranları ile hafızayı güçlendirir.

3-) Aktif hayatın sosyal yaşamın içinde olunmalı ve depresif sebepleri var ise tedavi edilmelidir.

Geçmişi Hatırlayıp Yeni Olanı Unutma

Yeni olayları unutma yaşlılık ile ilgili olduğu düşünülsede Alzheimer hastalığının temel belirtisidir. Alzheimer yeniyi unutma eskiyi daha sık hatırlamaya sebep olur. Durum böyle olunca fark etmekte biraz zorlaşır. Doğru tanı ve erken tedavi yöntemleri için Nöroloji doktoruna başvurmakta fayda vardır.

 

*Değerli bilgileri için LİV Hospital’e teşekkürlerimizle.