Vajinanla Yüzleş Kanser Olma!

Pek çok kadın kendi genital sisteminden habersiz yaşayıp gidiyor. Bırakalım kırsalı bir tarafa, kentli kadınlar arasında yapılan araştırmalar dahi çoğumuzun kadın üreme sistemi hakkında ne kadar bilgisiz olduğunu açığa vuruyor. Peki, O’nu bu derece tanımıyorken dış etkilerden nasıl koruyabiliriz? Bayanlar, aynanın karşısına geçelim ve vajinamızla yüzleşelim. Maalesef kanser çağında bu bir mecburiyet…

Jinekolojik Kanser Birliği’nin yaptığı araştırmaya göre kadınların %44’ü vajinanın yerini dahi tarif edemiyor. Yüzde %60’ı ise vulva’nın yerini bilmiyor. Bu araştırma esnasında kadın üreme sistemine ait bir resim gösterildiğinde deneklerin sadece üçte biri 6 değişik parçanın yerini doğru olarak etiketleyebilmiş. Başka bir ilging bulgu ise kadınlara erkek üreme organı sorulduğunda 10 kadından 7’sinin parçaları doğru şekilde tanımlayabilmeleriJ Bu oran kadın üreme organında 10 kadından sadece üç kadın için geçerliydi!..

Yaş ilerleyince durum değişiyor sanmayın. 65 yaş ve üzeri kadınların sadece 4’te 1’i kadın üreme organının elementlerini tanımlayabiliyor. Kaderin bir oyunu mu bilemeyiz ama, bu yaş grubu en yüksek riskli grubu temsil etmekte.

Tabu Olmasın!

Vajina ve çevresinde oluşan kanser ciddi bir tehlike arzediyor. Erken teşhiş bu kanser türünde yaşamın devam ettirilebilmesi adına çok önemli! İşte bu nedenle genç kızların eğitimlerinin ilk yıllarında vücutları hakkında bilgilendirilmeleri gerekiyor. Bu konunun bir tabudan çıkartılıp rahat ve açıklıkla konuşulabilmesinin sağlanması ise bize sorarsanız artık bir zorunluluk.

Dünya üzerinde her yıl 1 milyon yeni jinekolojik kanser vakası ortaya çıkıyor. Dikkat! Bu yıl 500.000 kadının bu kanserden ölmesi bekleniyor. Yazımızı sonlandırırken sözü 29 yaşında bu kanser türünü yaşamış genç bir kadına bırakıyoruz: “Periyodlarım arasında kanamalarım oluyordu. Kendi kendimi herşeyin yolunda olduğuna, bir problem olmadığına ikna etmeye çalıştım. Ortaya çıkan belirtiler beni çok utandırmıştı ve doktora gitmeyi reddettim. Hatta konuyu annemle konuşmam bile çok uzun zaman aldı. Annemin ikna etmesi sayesinde doktora gittim ve erken teşhisle kanserden kurtuldum. Şimdi sıra sizde…”