Bacaklarınız Huzursuz mu?

Bacaklarda ağrı ve yanma, uyku sırasında hareket ettirme ve uzun süre hareketsiz oturamama gibi şikayetlerle kendini belli eden “huzursuz bacak sendromu” kadınlarda da erkeklerde de yaşam kalitesini düşüren hastalıkların başında geliyor. Yalnızca gece değil, gün içinde de hastaları zorlayan bu sorunlar, doğru tanı ve modern tedavi yöntemleri sayesinde kontrol altına alınabiliyor.

Toplumun yaklaşık %10’ununda görülen bir sağlık problemi olan huzursuz bacak sendromunda hastalar genellikle her iki bacaklarında tam tanımlayamadıkları; elektriklenme, ağrı, yanma ve karıncalanma gibi rahatsızlık verici bir histen yakınıyorlar. Hareketsizlikle artan ve yürümekle azalan bu problem bir süre sonra baskılanamaz hale geliyor ve bunun sonucunda kişi uzun süre oturması gereken aktivitelerde bulunduğunda çok huzursuz olarak bunlardan kaçınmaya başlıyor.

Hastalığın başında şikayetler daha çok gece uykuya geçiş esnasında bacaklarını sık hareket ettirme dürtüsü, uykuyu başlatma ve sürdürme ile ilgili problemler şeklinde seyrediyor. Bazen kişinin partneri, hastanın uyku sırasında bacaklarındaki sıçramalardan ve periyodik hareketlerden şikayet edebiliyor. Huzursuz bacak sendromunun erken dönemde tedavi edilmemesi durumunda, şikayetler gündüze de kayıyor ve uzun süre hareketsiz kalmayı gerektiren aktiviteler kişi için zorlayıcı olmaya başlıyor.

Tedavisi hızlı ve kolay

Hastalığın tanısında önemli noktayı ise, dikkatli bir öykü ile hastanın bacaklarındaki yakınmanın yorgunluğa bağlı basit bir kas ağrısı veya kramp olup olmadığının ayırt edilmesi oluşturuyor. Genellikle ilaç tedavisi ile çözüme kavuşan huzursuz bacak sendromu, tedavi süreci başlar başlamaz şikayetlerde belirgin bir düzelme sağlamasıyla hastaları sevindiriyor.

Kaynak: Memorial Ankara Hastanesi