Bu Yazı Kalbimizden Geldi…

Bugün Dünya Kalp Günü Sevgili Bigoody’ciler! Kalp bu, şakaya gelmiyor. Onunla yaşıyoruz, onunla seviyoruz, aşık oluyoruz… Peki ona yeterli özeni gösteriyor muyuz? Bugünün hatırına, gelin kalbimize odaklanalım. Onun için neler yapabiliriz, bir bakalım…

Biraz Hareket Lütfen!

Dünya üzerinde yaşanan ölümlerin %6′sının nedeni durağanlık ya da başka bir deyişle hareketsizlik. Diyabet, obezite ve fiziksel aktivite yetersizliği gibi risk faktörleri henüz çocukluk çağında görülmeye başlıyor. Bu da erişkinlikte kalp hastalığı gelişme riskini büyük oranda artırıyor. Ne yapabiliriz? Haftada beş kez 30 dakika süreyle yapılan orta zorlukta aktiviteler, kalp hastalığı ve inme riskini azaltıyor. Hareket edelim…

Sigarayla Vedalaşalım!

Sigaranın kalp sağlığına etkileri paket üzerinde yazanların çok daha fazlası maalesef! Tütün ve mamüllerini kullanan her iki kişiden biri, tütünle ilişkili hastalıklar nedeniyle hayatını kaybediyor. Her yıl aralarında çocukların da bulunduğu 600.000’den fazla insan, tütün kullanmadıkları halde pasif içicilik nedeniyle yaşamlarını yitiriyor. Bu durum minicik bebekler için dahi geçerli. Sigarayı bırakmak ve sigara dumanına pasif maruziyetten korunmak, kalp hastalığı ve inme riskini ciddi ölçüde azaltıyor. Ne yapabiliriz? Klişe gelebilir ama gerçekten sigarayı bırakmalısınız! Çocuklarınıza sigara kullanmanın tehlikelerini anlatmanız gerektiğini söylememize bile gerek yok… Bu arada; eğer sigara kullanıyorsanız ve bırakmakta zorlanıyorsanız, lütfen acilen bir hekime başvurun.

Temiz Beslenelim!

İnanın önemli olan  ne kadar çok yediğimiz değil ne yediğimiz… Temiz beslenelim.  Tuzu, şekeri, doymuş yağları ve işlenmiş gıdaları hayatımızdan çıkaralım. Sağlıksız beslenme dünyada önde gelen 10 ölüm nedeninden 4’ü ile doğrudan bağlantılı! Ne yapabiliriz? Meyve ve sebzelerce zengin ve kalp dostu bir beslenme şekliyle kalp hastalığı ve inme riskini aşağı çekelim.

Kontrolü Aksatmayalım!

Kalp ve inme riskinden korunmak için düzenli sağlık kontrollerinin yapılması çok önemli. Kadınlar 50 yaşından sonra yılda en az bir kez doktora giderek gerekli tetkikleri yaptırmalılar. Hekim uygun gördüğü takdirde düzenli ilaç kullanımına da ayrıca dikkat etmemiz şart.