Bu Yiyecekler Kan Yapıyor!

 

Demir eksikliğinden meydana gelen kansızlık büyük sağlık problemlerini de yanında getirir. Kansızlığı önlemek için yiyeceklerimize dikkat etmemiz ve kan yapıcı takviyeler almamız gerekebilir..

Günümüzde birçok kişi kansızlık, bir diğer adıyla anemi problemi yaşamakta. Diğer bir deyişle pek çok insanın vücudundaki kan yeterli miktarda kan hücresi içermiyor. Organlara oksijen taşımadan sorumlu olan kırmızı kan hücrelerinin eksikliği kişilerde yorgunluk ve halsizliğe neden olabilir. Kansızlığın birçok sebebi olabilir. Ancak en yaygın sebebi demir eksikliğidir. AyrıcaB9 ve B12 vitaminlerinin eksikliği de kansızlık sebeplerindendir. Demir eksikliği anemisi ve B vitamini eksiklikleri bazı demir haplarının takviyesiyle giderilebileceği gibi yediğimiz besinlerin içerisindeki demirden de sağlanabilir. Bu besinlere ise ‘kan yapan yiyecekler’ diyebiliriz. Peki, hangi yiyecekler kan yapar?

Hindi göğüs eti: Hindi göğüs eti kişilerin günlük demir ihtiyacının %82’sini karşılar. Olumsuz yönü yüksek sodyum ve kolesterol içermesidir.

Ciğer: Pişmiş sığır ciğeri günlük demir ihtiyacının %36’sını karşılar.İçerdiği  yüksek kolesterol ve trans yağa dikkat edilmelidir.

Ispanak: Ispanak günlük demir ihtiyacının %20’sini karşılar. Niasin, C vitamini, A vitamini, E vitamini, K vitamini, tiamin, riboflavin, B6 vitamini, folat, kalsiyum, fosfor ve potasyum açısından da oldukça zengindir.

Mercimek: Günlük demir ihtiyacının %19’unu karşılayan mercimek; protein, fosfor, bakır, folat, manganez ve besin lifi bakımından zengindir.

Barbunya: Günlük demir ihtiyacının %12’sini karşılar. Besin lifi, protein, fosfor, manganez ve folat açısından zengindir.

Et dışında kalan, demir bakımından zengin diğer besinler arasında; tofu, kuru üzüm, irmik, pekmez, fıstık, badem, kuşkonmaz, dereotu, kepek ekmeği, beyaz ekmek, ay çekirdeği, kabak çekirdeği, kurutulmuş kekik ve kurutulmuş maydonozu sayabiliriz…

Demir içeren yiyecekleri portakal, biber, çilek, kivi, brokoli gibi C Vitamini yönünden zengin yiyeceklerle birlikte tüketmek ise demir emilimini artıracaktır.