Bugün Dünya Zatürre Günü!

Bugün 12 Kasım Dünya Zatürre Günü. Bulaşıcı bir akciğer enfeksiyonu olan zatürre, sonuçları ölüme kadar gidebilen oldukça ciddi seyreden bir hastalık. Öyle ki İngiltere ve ABD’de bulaşıcı hastalıklara bağlı ölümler arasında ilk sırada yer almakta. Üstelik bakteri, virüs, parazit, mantar gibi mikrobik etkenlerin yanı sıra grip ve alerji de zatürreye neden olabiliyor…

Çoğumuz mevsim değişikliklerinin yaşandığı geçiş dönemlerinde daha sık görülen grip, soğuk algınlığı gibi hastalıkları yeteri kadar önemsemiyor, çoğu zaman doktora bile gitmeden ilaç kullanarak kendimizi tedavi etmeye çalışıyoruz. Oysa bu hastalıklar tedavi edilmezse sonuçları ölüme kadar gidebilen zatürreye zemin hazırlıyor. Sağlık Bakanlığı’nın 2004 yılı verilerine göre her yıl 90 bin zatürre vakası görülüyor ve 2500 kişi zatürre nedeniyle hayatını kaybediyor. Zatürre, İngiltere ve ABD’de ölüm nedenleri arasında altıncı, infeksiyonlara bağlı ölümler arasında ise ilk sırada yer alıyor. Zatürre 65 yaş ve üzeri kişiler, KOAH, diyabet, böbrek, kalp ya da kanser gibi ek bir ağır hastalığı olanlar, solunum yetmezliği tablosu oluşanlar, tedavide geç kalanlar veya destek tedavisi almayanlarda ölümcül olabiliyor.

SİGARA KULLANIYORSANIZ DİKKAT!

Tıptaki adı pnomoni olan zatürre; ateş, üşüme, titreme, öksürük, renkli balgam çıkarma, göğüs ve sırt ağrısı, hırıltılı soluma, iştahsızlık, renk solukluğu, halsizlik belirtileriyle kendini gösteriyor. Buna ek olarak hastalık ilerlemişse kişide solunum yetmezliği, tansiyon düşüklüğü ve bilinç bulanıklığı da gelişebiliyor. Bu nedenle belirtiler hissedilir hissedilmez hemen hekime başvurularak tedaviye başlanması çok önemli. Genellikle alerjik veya alerjiye yatkın kişilerde havayolu virüs (solunum-respirator sinsityal virüs-RSV) veya bakterileri alt solunum yoluna inerek zatürreye neden olabiliyor. Ayrıca sinüzit, bademcik iltihabı, farenjit, aspirasyon, kimyasal madde solunması da zatürre oluşumunu tetikleyebilmekte. Herkeste görülebilen zatürre; sağlık çalışanları, hayvancılıkla uğraşanlar, toplu yerlerde yaşayanlar, bağışıklığı zayıf olanlar, ‘immün süpresif’ yani bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar kullananlar, sigara kullananlar, alerjik bünyeli olanlar, zatürre ile temas edenler, çocuklar, yaşlılar ve ek bir ağır hastalığı bulunanlar için ise ciddi risk içeriyor.

İyileşebilir…

Doğru ve zamanında tedaviyle  hızla iyileşebilen bir hastalık olan zatürre, tedavi süresi zatürreye neden olan mikrobun türüne, hastanın başka bir hastalığı olup olmamasına göre değişse de 10-21 gün arasında tamamlanmakta. Tedavide antibiyotikler, ağrı kesici ve ateş düşürücülerin kullanımının yanı sıra bol sıvı alımı ve istirahat önerilir. Zatürrenin şiddetine göre hastalar yatarak tedavi, solunum desteği uygulaması gerekebilir. Geç kalınan ya da ilerleyen vakalarda tüm akciğere yayılma, sepsis (enfeksiyonun kana karışması), solunum yetmezliği görülebilir, hastalığın sonuçları koma ve hatta ölüme kadar gidebilir.

Korunmak için…

Zatürreden korunmak için öncelikle hastalıklı kişilerle temastan kaçınılması gerekiyor. Ayrıca, sık sık eller yıkanmalı, kapalı ortamlar havalandırılmalı, bol sıvı alınmalı ve dengeli beslenilmeli. Soğuk havalarda giyime, ortam ısı farkına dikkat edilmeli. Bunun yanı sıra ek bir hastalığı bulunanlar ve belli yaşın üstünde olanlar mutlaka pnömokok aşısı olmalı. Aşı zatürreye karşı yüzde 60-70 oranında koruma sağlıyor. Grip de zatürreye zemin hazırlayabildiği için grip aşısı olunması da faydalı.

Kaynak: Medical Park