Büyük mü, Küçük mü?

 

Kadını kadın yapan fiziksel detaylardan biri göğüsleri malumunuz. Kimi aynaya bakıp bakıp büyük göğüs hayaliyle yaşar; kimi  çok büyük olmalarından şikayetçidir. Yapılan araştırmalar tüm dünyada ve Türkiye’de estetik göğüs cerrahisinde tercihin ‘büyütmek’ten yana olduğunu gösteriyor…

Dış görünüşün günümüzde daha çok önem kazanmasıyla birlikte estetik operasyonlara talebin sayısı da artış gösteriyor. Kadınlarda dişiliğin en önemli simgelerinden biri olarak görülen meme; yer çekimi, kilo alıp verme, doğum, tümör, bazen de doğuştan sebeplerle zamanla güzelliğini kaybedebiliyor. İşte bu noktada estetik operasyonlar bu negatif etkenlere karşı kesin çözüm sağlıyor. Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Defne Erkara, “Güzel göğüs sahibi olmak her kadının düşüdür. İyi haber şu ki, meme büyütme ameliyatı ile her kadın güzel göğüslere sahip olabilir. Ancak bu operasyonları da işin uzmanlarına bırakmak gerekiyor” diyerek, meme büyütme operasyonuna ilişkin tüm merak edilenleri şu şekilde açıklıyor;

“Meme büyütme, memesi doğuştan küçük olan veya sonradan küçülmüş olan kadınlara silikon protez koymak yoluyla yapılan işlemin adıdır. Halk arasında silikon taktırmak olarak da bilinir.

Meme büyütme ameliyatı;

  • Memelerinin küçük olduğunu düşünen kadınlarda vücut hatlarındaki orantısızlığı düzeltmek,
  • Gebelik sonrası meme hacmindeki kaybı düzeltmek (Bazen beraberinde meme kaldırma-toplama ameliyatı da yapılması gerekebilir),
  • Meme büyüklüğünde simetrinin sağlanması,
  • Çeşitli durumlarda memeyi yeniden oluşturmak (Örneğin; meme kanseri ameliyatı sonrası, doğuştan meme olmaması),
  • Tıbbi ya da kozmetik nedenlerle yerleştirilen meme implantlarının (protezlerinin) değiştirilmesi gibi durumlarda yapılmaktadır.

Meme büyütme ameliyatı yapılırken, cilt altı kesisi ile memenin altına girilir. Hastanın boyu, kilosu, omuz genişliği gibi faktörler göz önüne alınarak, kas altı, meme altı veya dual plan dediğimiz yöntemlerden hangisinin seçileceğine karar verilir. Kesi bölgesi önemlidir. Meme altı, koltuk altı ve meme başı olmak üzere 3 ayrı yerden kesi yapılabilir. En çok meme altından kesi yapılır. Kesi yapılan bölgeden silikon yerleştirilir. Memelerin simetrik olması sağlanır. En son cilt kapatılarak ameliyat tamamlanır.

Meme büyütme ameliyatında genel anestezi kullanıldığından, ameliyathane şartlarının, genel hastane hijyeninin, hasta bakımının, hastane ekip ve ekipmanının çok iyi olduğu, tam teşekküllü bir hastanede yapılması gerekir.

18 yaşını doldurmuş, sağlıklı ve istekli her kadına meme büyütme ameliyatı yapılabilir. 18 yaşından önce yapılmaz. Gebelik ve süt verme döneminde meme büyütme yapılmaz. Süt verme işlemi bittikten sonra memeden hiç süt gelmediğine emin olununca yapılabilir. Mevsimsel farklılık yoktur. Her mevsim ameliyat yapılır.

“Silikonu hangi plastik cerraha taktırmalıyım?” sorusu, meme büyütme yaptırmaya karar vermiş kadınların hepsinde ortak sorundur. Meme silikonu ile meme büyütme, diğer plastik cerrahi ameliyatlar içinde çok daha kolay görünen bir ameliyat olabilir. Fakat iyi sonuçlar için tecrübe şarttır. Kimsenin meme yapısı, göğüs kafesi yapısı birbirine benzemediğinden bunlar dikkate alınarak plan yapılmalıdır. Bu nedenle bu ameliyatı sık yapan estetik cerrahın bu konuda tecrübesi daha çok olacaktır. Bir de güven noktası var ki, bu belki de en önemlisidir. Bu nedenle mutlaka güvendiğiniz kişiye ameliyat olmanızı tavsiye ediyorum.”