Dikkat: Polikistik Over!

 

Sizleri korkutmak için bu başlığı atmadık tabi ki ama önlem almak her daim önemli ve iyidir. Kadınlarda erken yaşlarda görülmeye başlayan ve birçok rahatsızlığa yol açan ciddi bir problemden bahsetmek istiyoruz. Neden olduğu adet düzensizliği, kısırlık, aşırı tüylenme, saç dökülmesi, aşırı kilo alımı, cilt problemleri ve depresyon nedeniyle birçok tıp dalının ilgi alanına giren polikistik over sendromu bu yazımızın konusu…

Konuyla ilgili bilgi almak üzere; Kadın Hastalıklar ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Can Şener’i ziyaret ettik. Şener, polikistik over sendromu ile ilgili olarak şu bilgileri verdi: “Polikistik over sendromunun en sık görülen belirtisi; adet gecikmesi veya adet görmemedir. Bu kadınlar senede sekiz veya daha az sayıda adet görürler. Bu da yumurtlamanın düzensiz olarak oluştuğunu gösterir. Düzensiz adet görmenin sonucunda endometrium denen rahim zarı düzensiz olarak kalınlaşmakta ve bu da kanser riskini arttırmakta. Kısırlık nedeniyle değişik merkezlere başvuran hastaların neredeyse yarısını polikistik over sendromu olan kadınlar oluşturuyor. Yumurtanın yeterince büyümemesi ve yumurtlamanın olmaması gebe kalmayı engelliyor.

İstenmeyen tüylerde artış kadınlarda hemen her yaş grubunda psikolojik sıkıntı yaratan önemli bir faktördür. Doğal olarak var olan açık renkli ince tüyler, erkeklik hormonlarındaki dengesizlik nedeniyle, koyu siyah renk alma ve kalınlaşma eğilimindedir. Çoğunlukla göğüs bölgesinde tüylenme, dudakların üstü, çene, kol-bacak ve karın bölgelerindeki tüylerde kalınlaşma ve çoğalma saptanır. Tedavisinde ilaç ve yeni tüy gelişiminin önlenmesi ve çıkmış tüylerin fiziksel metodlarla (lazer epilasyon gibi) alınması birlikte kullanılmalıdır. Hastaların ilaç tedavisinin ancak altı aydan itibaren etkili olacağı konusunda uyarılması tedavinin başarısı için çok önemlidir.

Polikistik over sendromu olan kadınlarda, özellikle ileri yaşlarda başlayan akneler çok tipik bir belirtidir. Yüz, göğüs ve sırt bölgesindeki akneler önemli bir kozmetik problemdir. Bu hastaların büyük bir çoğunluğu kilo vermek veya kilolarını korumak için de ciddi mücadele vermektedir. Özellikle bel ve karın bölgesinde kalça bölgesine göre daha fazla yağ toplanması görülür. Bu, şeker ve insülin metabolizmasının bozulmasının doğal bir sonucudur.

Genellikle insülin metabolizmasındaki dengesizliğe bağlı olarak, akantozis nigrans adı verilen boyun, kasık ve koltuk altı bölgelerindeki cildin rengi değişir, siyahlaşmalar olur.

Doğrudan hormonal bozukluklar veya bunun yarattığı kozmetik sorunlar ve kısırlık sonucu oluşan psikolojik sıkıntılar, bu hastaların kendilerini toplumdan uzak tutmalarına, cinsel isteksizlik, suçluluk duygusu ve umutsuzluğa yol açar.”

Polikistik over sendromunun belirtilerini içeren aşağıdaki sorulara verilecek beşten fazla evet cevabı, sendromun varlığına yönelik önemli bir uyarı olduğuna işaret ediliyor:

 1. Bir yıl içinde sekiz veya daha az sayıda adet görme
 2. Düzensiz on günde fazla adet görme
 3. Ara kanamalar
 4. Kısırlık
 5. Geç yaşlarda başlayan akne
 6. Aşırı tüylenme
 7. Saç dökülmesi
 8. Boyun-kasık-koltuk altında lekelenme
 9. Fazla kilo
 10. Ani kilo artışı
 11. Öğün arası açlık hissi
 12. Şeker hastalığı
 13. Ailede şeker hastalığı öyküsü
 14. Migren
 15. Depresyon-anksiyete