DİYET YANLIŞLARINDAN KAÇININ!

diyet yanlışları

Diyet günümüzün vazgeçilmezi! Kimi sağlığını korumak için, kimi ’34 beden’ takıntısından, kimiyse alışkanlıklarını sürdürmek adına diyet yapıyor. Hal böyle olunca diyetle ilgili pekçok yanlış da günlük yaşamın içine sızıyor.  Kalori miktarını azaltırken egzersizi es geçmek en sık kullanılan klişelerden biri. Tek tip beslenme ile hızlıca kilo kaybedileceği düşüncesi ise listede iki numarada…

Pek çoğumuz düşük kalorili gıdaların sağlıklı olduğunu düşünerek başlarız diyete. Oysa bu gerçek bir klişeden başka bir şey değildir. Örneğin bin kalori ve altındaki  diyet uygulamaları sürekli aç kalmaya neden olacağından diyette caydırıcı bir rol oynarlar. Belli bir besin veya besin grubunu programın dışında tutmayı eksen alan diyet türleri ise bağlı kalınmaları ve başarılı olunması zor diyetlerdir. Porsiyon ölçmek ise insanı diyetten soğutan bir başka durum. İşte, uzmanlara göre ilk üç klasik diyet hatası…

Diyette kendimize idol seçmek
Pek çoğumuz Lindsay Lohan gibi görünme fikrini çekici bulabilir, ancak uzmanlar çok moda olan ünlülerin diyetlerini eleştiriyor. Jennifer Aniston’ın favori diyeti olan ‘Atkins’ şüphesiz işe yarıyor. Ancak bu diyet, alınan karbonhidratı ciddi şekilde kıstığı ve proteini arttırdığı için ideal olmaktan uzak.

Egzersiz yapmamak
Diyet yapanların en büyük hatalarından biri de kalori miktarını azaltıp egzersizi devre dışı bırakmak. Egzersiz olmadan kilo vermek elbette olası, ancak egzersiz metabolizmayı hızlandıracağından, sadece diyetle verilecek olandan çok daha fazla kaloriyi yakabilir. Metabolizmayı hızlı tutmanın en iyi yolu, günde 20-30 dakikayı egzersize ayırmak.

Öğün atlamak
Çoğu diyet uygulayıcısı öğün atlamanın kilo verme çabalarını kolaylaştırdığını düşünebilir. Bu maalesef doğruluk payı olmayan, klişelerden biridir. Öğün atlandığında kan şekeri seviyesi düşer. Bu da, tatlı besinlere ihtiyacı arttırır. Bu durumda günün ilerleyen saatlerinde tatlı yemek kaçınılmaz olacaktır. En basit tatlının dahi diyette yol açacağı problem kaçınılmazdır.