Gebelikte seks mi???

hamile

Eğer sıradışı bir hamilelik yaşamıyorsanız hayatınızın bu en özel döneminde cinsellikten uzak durmanız için hiçbir neden yok. Gebeliğiniz sağlıklı ilerliyorsa kendinizi rahat hissettiğiniz sürece cinsel ilişkiye girmenizde bir sakınca yok…

Gebelik döneminizde cinsel yaşamınız için belirleyici olan gebeliğinizin sağlıklı ilerleyip ilerlemediğidir. Eğer gebeliğiniz riskli ise, cinsel ilişki için mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Hamilelik sürecinde ortaya çıkan sorunların doğrultusunda cinsel ilişkini kısıtlanması gerekebilir. Özellikle düşük, erken doğum riski, kanama ve enfeksiyon gibi sorunlar hamilelik sürecinde cinsel ilişkiyi sınırlandıran sorunlardır.

Rahim içerisinde gebelik kesesinde gelişimini sürdüren bebeğiniz içinde bulunduğu içi sıvı dolu kese sayesinde cinsel ilişkiye girseniz de size temas etmez. Bu sebeple de halk arasında yanlış bilindiği üzere, bebeğe zarar gibi bir durum söz konusu değildir. Yalnızca, riskli gebeliklerde cinsel ilişki, hayati tehlike doğurabilir. Bu sebeple de riskli gebeliklerde doktora cinsel ilişki konusunda mutlaka danışılmalıdır.

Kadınların bu noktada dikkat etmesi gereken bir diğer konu orgazm sırasında rahim kasılmalarının gebelikle beraber artacağı gerçeğidir.

Hamilelikte meydana gelebilecek enfeksiyonlar oldukça  tehlikeli olacağından cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanız güvenli olacaktır. Gebeliğin son aylarında ise spermin prostaglandin hormonu içermesi nedeni ile serviksin açılmasına ve meme başının uyarılması ile orgazmın neden olduğu oksitosin salınımı rahim kasılmalarına yol açabileceği riski ile cinsel ilişki sıklığı azaltılmalı ve meme başı uyarımından kaçınılmalıdır.